10 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Małgorzata, Michał, Makary

Pogoda: Siedlce

Numer 15
09-15 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Życzymy, aby czas radości Wielkiej Nocy stale nam przypominał, że miłość Jezusa Chrystusa jest silniejsza niż śmierć, nasz grzech i wszelkie zło. Niech rany Zmartwychwstałego pomogą nam patrzeć na nasze życie oczami nadziei.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dostojny jubileusz

18 marca 2020 r.

200 lat, pani Kazimiero!


fot. ARCHIWUM

Życzliwością i zaangażowaniem zasłużyła na uznanie całej okolicy. Wśród rodziny, znajomych i przyjaciół 102 urodziny świętowała Kazimiera Czmiel z Woli Zadybskiej.

Wyjątkowy jubileusz odbył się w kościele parafialnym. Uczestnicy porannej Eucharystii z podziwem i dumą wpatrywali się w jedną z najstarszych mieszkanek swej miejscowości. Ciesząca się dobrym zdrowiem seniorka o własnych siłach przekroczyła próg świątyni. Po Mszy św. chętnie pozowała do zdjęć i opowiadała o swoim życiu, udowadniając, iż mimo upływu lat humor i dobra pamięć jej nie opuściły. K. Czmiel urodziła się 4 marca 1918 r. w Janówku (gmina Żelechów) jako najstarsza z trojga dzieci Jana i Heleny Czmiel (z domu Dziubak). Przyszła na świat w czasie, gdy trwała I wojna światowa. W okolicznych miasteczkach stacjonowali niemieccy żołnierze, a Polska formalnie wciąż pozostawała pod zaborami. Dzieciństwo jubilatki przypadło na trudne lata odbudowy kraju. Pomagała rodzicom w obowiązkach gospodarskich. Jak wspomina, praca na wsi w tamtym okresie była dla małej dziewczynki bardzo ciężka i często trudna do pogodzenia ze szkołą.

- Kiedy chodziłam do trzeciej klasy, mama poszła do szkoły na Borucichę do nauczycielki Siwkowej, żeby zwolnić mnie z zajęć, abym do szkoły nie chodziła. I od tego momentu już tylko pracowałam i pracowałam - opowiada pani Kazimiera.

 

Czas na miłość

Duże zmiany w życiu dzisiejszej seniorki przyniosły lata II wojny światowej. Jednak pośród trudów okupacyjnej rzeczywistości nie zabrakło i czasu na miłość. W 1940 r. pani Kazimiera wyszła za mąż za Zygmunta Głodka z Woli Zadybskiej i urodziła dwie córki: Bogumiłę oraz Bernadettę. Radość nowożeńców, niestety, nie trwała długo. Po czterech latach Zygmunt został aresztowany przez Niemców i zginął w kwietniu 1945 r.

 

Cios od losu

Po wojnie młoda wdowa przeprowadziła się z Janówka do oddalonej o 2 km Woli Zadybskiej. Początki nowego życia były bardzo trudne. Sama zajmowała się dziećmi i mizernie wyposażonym gospodarstwem. Za cały dobytek musiała wystarczyć jedynie krowa. Konia bowiem ktoś ukradł. W 1947 r. pani Kazimiera dostała od losu najboleśniejszy cios. W tragicznych okolicznościach zmarła jej najstarsza córka Bogusia. - To była największa tragedia mojego życia - wspomina tamto zdarzenie ze łzami w oczach.

 

Szczęśliwy rozdział

Nowy rozdział życiu rozpoczął się, kiedy pani Kazimiera poznała Romana Chmiela, który w 1948 r. poprosił ją o rękę. Związek okazał się długi i szczęśliwy. W małżeństwie przeżyli 54 lata i doczekali się wspólnego syna Zenona.

Okres życia w Woli Zadybskiej sprzyjał rozwijaniu pasji i umiejętności. Pani Kazimiera nauczyła się tkać na krosnach i wykonywać barwne, wełniane chodniki oraz kilimy. Brała też udział w życiu społecznym wsi. Należała do koła gospodyń wiejskich, a wspólnie z mężem Romanem angażowała się w powstanie w latach 70 kaplicy, która dała początek wolskiej parafii.

Dziś K. Czmiel mieszka z najbliższymi. A jej radością są dzieci: córka, syn, siedmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

 

Tomasz Koźlak

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Który moment liturgii Triduum Paschalnego porusza cię najbardziej?

przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

adoracja Krzyża

odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wiglię Paschalną

procesja rezurekcyjna

nawiedzenie pustego GrobuLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR