25 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 39
24-30 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Koronawirus w natarciu

19 marca 2020 r.

Samorządy szykują się do walki z epidemią

Szpitale w Rykach i Dęblinie przyjmą chorych z sąsiednich powiatów. Zakażeni zyskają pomoc w Puławach. A urzędy będą funkcjonowały w sposób ograniczony.

To już nie przelewki. W województwie lubelskim liczba zachorowań na patogen Covid-19 sięgnęła wartości dwucyfrowej. Wobec szerzącego się zagrożenia władze regionu i lokalnych samorządów nie pozostały bierne. Do dotychczasowych zaleceń w sprawie higieny i unikania skupisk ludzkich dodały kolejne obostrzenia.

Istotne decyzje zapadły na szczeblu regionalnym. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyznaczył szpital w Puławach przy ul. Bema do pełnienia roli placówki zakaźnej dla Lubelszczyzny. Będą tam przyjmowani jedynie chorzy na koronawirusa oraz osoby z podejrzeniem infekcji. Zdaniem wojewody takie posunięcie ma sens z kilku powodów. - Miasto jest dobrze skomunikowane, a szpital posiada zarówno oddział zakaźny, jak i położniczy, kardiologiczny, ortopedyczny czy neurologiczny. Poza tym cieszy się bardzo dobrą opinią - zaznacza L. Sprawka.

Od poniedziałku 16 marca lecznica zaprzestała przyjmowania nowych pacjentów. Rozpoczęły się już wypisy tych, których stan pozwala na pozostawanie w domu. W sytuacji konieczności dalszej hospitalizacji chorzy są przenoszeni do innych szpitali na terenie województwa. Według informacji wojewody taką rolę zaczęły pełnić m.in. szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim i Lublinie. Każdy z nich został postawiony w stan podwyższonej gotowości.

Znaczne restrykcje w codziennym funkcjonowaniu podjęły lokalne samorządy. Zarówno starostwo powiatowe, jak i urzędy miejskie w Rykach i Dęblinie od poniedziałku przeszły w tryb pracy wewnętrznej. Co za tym idzie - drzwi wejściowe do tych placówek są zamknięte dla petentów.

Rycki magistrat zamontował specjalne okienko w drzwiach wejściowych, w którym przyjmowana jest korespondencja oraz wypłacane są świadczenia z ośrodka pomocy społecznej. Natomiast w starostwie powiatowym anulowane zostały wizyty umówione za pośrednictwem platformy internetowej, a wyłączną formę kontaktu stanowi telefon, mail lub e-PUAP. Na podobnych zasadach działają urzędy miejskie. W przypadku rejestracji aktu zgonu wejście do urzędu stanu cywilnego będzie możliwe tylko po uzgodnieniu z kierownikiem tej instytucji. Wszelkie podatki i opłaty lokalne należy przelewać na wyznaczone konta.

Obostrzenia mają potrwać do odwołania. Tylko starostwo powiatowe zamierza zakończyć wewnętrzny tryb pracy 27 marca.

Podobnie jak w całej Polsce od poniedziałku we wszystkich placówkach oświatowych na terenie powiatu ryckiego zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne. Szkoły, przedszkola, żłobki i specjalne ośrodki będą zamknięte do połowy przyszłego tygodnia.

W dalszym ciągu do odwołania pozostają nieczynne instytucje kultury i świetlice osiedlowe. To samo dotyczy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Dęblinie. Z kolei Muzeum Sił Powietrznych planuje utrzymywać swą ekspozycję zamkniętą do 31 marca.

Zmiany dotyczą także osób podróżujących komunikacją zbiorową w Dęblinie. Od 16 marca do odwołania autobusy komunikacji miejskiej kursują według wakacyjnego rozkładu jazdy. Jednocześnie władze miasta zalecają, aby znacząco ograniczyć zakup biletów u kierowców tych autobusów.

Oprócz tego zarówno w Dęblinie, jak i w Rykach do odwołania zostały zamknięte targowiska.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spotkanie środowisk twórczych


22 września Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach był miejscem inauguracji działalności Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Siedleckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji twórców kultury sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w kościele w Kotuniu. Program spotkania w DPT obejmował m.in. prelekcje i koncert. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
Nie ma czasu na nudę
Mamy kolejny przewodnik zachęcający do odkrywania piękna miejsca, w którym żyjemy. Poręczna książeczka „Z Drozdem i Zbirkiem przez Łuków i okolice” jeszcze pachnie świeżością, a już zdobyła serca czytelników.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR