2 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Maria, Franciszek, Urban

Pogoda: Siedlce

Numer 14
02-08 kwietnia 2020r.

menu

NEWS

Jak pobrać e-wydanie ostatniego numeru ECHA? Na stronie głównej www.echokatolickie.pl pod zdjęciem okładki ostatniego numeru „EK” jest adnotacja: „pobierz pełne wydanie”. Klikamy w nią, a następnie w zdjęciem jedynki z numerem, który chcemy pobrać. Aby uzyskać dostęp do wybranego e-wydania należy wysłać SMS o treści DOSTEP na nr 7168. Koszt SMS to 1,23 zł z VAT.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Koronawirus w natarciu

19 marca 2020 r.

Samorządy szykują się do walki z epidemią

Szpitale w Rykach i Dęblinie przyjmą chorych z sąsiednich powiatów. Zakażeni zyskają pomoc w Puławach. A urzędy będą funkcjonowały w sposób ograniczony.

To już nie przelewki. W województwie lubelskim liczba zachorowań na patogen Covid-19 sięgnęła wartości dwucyfrowej. Wobec szerzącego się zagrożenia władze regionu i lokalnych samorządów nie pozostały bierne. Do dotychczasowych zaleceń w sprawie higieny i unikania skupisk ludzkich dodały kolejne obostrzenia.

Istotne decyzje zapadły na szczeblu regionalnym. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyznaczył szpital w Puławach przy ul. Bema do pełnienia roli placówki zakaźnej dla Lubelszczyzny. Będą tam przyjmowani jedynie chorzy na koronawirusa oraz osoby z podejrzeniem infekcji. Zdaniem wojewody takie posunięcie ma sens z kilku powodów. - Miasto jest dobrze skomunikowane, a szpital posiada zarówno oddział zakaźny, jak i położniczy, kardiologiczny, ortopedyczny czy neurologiczny. Poza tym cieszy się bardzo dobrą opinią - zaznacza L. Sprawka.

Od poniedziałku 16 marca lecznica zaprzestała przyjmowania nowych pacjentów. Rozpoczęły się już wypisy tych, których stan pozwala na pozostawanie w domu. W sytuacji konieczności dalszej hospitalizacji chorzy są przenoszeni do innych szpitali na terenie województwa. Według informacji wojewody taką rolę zaczęły pełnić m.in. szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim i Lublinie. Każdy z nich został postawiony w stan podwyższonej gotowości.

Znaczne restrykcje w codziennym funkcjonowaniu podjęły lokalne samorządy. Zarówno starostwo powiatowe, jak i urzędy miejskie w Rykach i Dęblinie od poniedziałku przeszły w tryb pracy wewnętrznej. Co za tym idzie - drzwi wejściowe do tych placówek są zamknięte dla petentów.

Rycki magistrat zamontował specjalne okienko w drzwiach wejściowych, w którym przyjmowana jest korespondencja oraz wypłacane są świadczenia z ośrodka pomocy społecznej. Natomiast w starostwie powiatowym anulowane zostały wizyty umówione za pośrednictwem platformy internetowej, a wyłączną formę kontaktu stanowi telefon, mail lub e-PUAP. Na podobnych zasadach działają urzędy miejskie. W przypadku rejestracji aktu zgonu wejście do urzędu stanu cywilnego będzie możliwe tylko po uzgodnieniu z kierownikiem tej instytucji. Wszelkie podatki i opłaty lokalne należy przelewać na wyznaczone konta.

Obostrzenia mają potrwać do odwołania. Tylko starostwo powiatowe zamierza zakończyć wewnętrzny tryb pracy 27 marca.

Podobnie jak w całej Polsce od poniedziałku we wszystkich placówkach oświatowych na terenie powiatu ryckiego zostały zawieszone zajęcia dydaktyczne. Szkoły, przedszkola, żłobki i specjalne ośrodki będą zamknięte do połowy przyszłego tygodnia.

W dalszym ciągu do odwołania pozostają nieczynne instytucje kultury i świetlice osiedlowe. To samo dotyczy Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Dęblinie. Z kolei Muzeum Sił Powietrznych planuje utrzymywać swą ekspozycję zamkniętą do 31 marca.

Zmiany dotyczą także osób podróżujących komunikacją zbiorową w Dęblinie. Od 16 marca do odwołania autobusy komunikacji miejskiej kursują według wakacyjnego rozkładu jazdy. Jednocześnie władze miasta zalecają, aby znacząco ograniczyć zakup biletów u kierowców tych autobusów.

Oprócz tego zarówno w Dęblinie, jak i w Rykach do odwołania zostały zamknięte targowiska.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pamięci niezłomnych


W całym regionie uroczyście świętowano Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie obchodów były Msze św., prelekcje, złożenie wieńców w miejscach pamięci, a także uliczne biegi.

FOTOGALERIA

Kongres Kół Żywego Różańca


Pod hasłem „Eucharystia jako pragnienie Jezusowego Serca” 7 marca odbył się w sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim V Diecezjalny Kongres Kół Żywego Różańca. Przybyło ponad 1,5 tys. zelatorów i członków kół ŻR z czterech rejonów skupiających dekanaty ze wschodniej części diecezji siedleckiej. Wierni z pozostałych rejonów spotkają się 14 marca na kongresie różańcowym w Gończycach. [fot. Małgorzata Kołodziejczyk]

PATRONAT "ECHO"


Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 24 Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej odbywającym się w roku szkolnym 2019/2020.
więcej »
XVI Konkurs Papieski
Hasło przewodnie tegorocznego, XVI Konkursu Papieskiego brzmi: „Życie i wolność - dar i zadanie”. Do spojrzenia na swoje życie w kontekście daru i zadania zaproszeni są młodzi ludzie z całej Polski.
więcej »
 

POLECAMY


Męska modlitwa
„Józef” to tytuł dziewiątego odcinka rekolekcji wielkopostnych pt. „Męska modlitwa” prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ i o. Michała Legana OSPPE. Bądźcie z nami. To czas wyjątkowy...
więcej »
24 godziny Męki Pańskiej
Niezwykły zbiór modlitw, medytacji i kontemplacyjnych wizji jednej z największych współczesnych mistyczek.
więcej »
Modlitwa do św. Rity w czasach koronawirusa
Koronawirus zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Abp Renato Boccardo, który gościł w ubiegłym roku w siedleckiej parafii pw. Bożego Ciała, ordynariusz diecezji Spoleto-Norcia, gdzie znajduje się sanktuarium św. Rity w Cascii, zachęca do modlitwy za wstawiennictwem patronki spraw trudnych i beznadziejnych.
więcej »
Wielki Post z ks. Dolindo Ruotolo
Książka stanowi wybór myśli, modlitw, tekstów ks. Dolindo, które mogą nam pomóc owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR