6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Błogosławieństwo figury Michała Archanioła

24 czerwca 2020 r.

By przewodził w drodze ku Bogu


fot. JACEK KICIŃSKI

Od niedzieli 21 czerwca w łukowskiej kolegiacie na stałe zagościła figura św. Michała Archanioła, pobłogosławiona przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego, który przewodniczył też Mszy o 12.00.

Figurę św. Michała Archanioła procesyjnie wnieśli do kościoła - w asyście księdza biskupa - druhowie reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną z jednostek funkcjonujących na terenie parafii Przemienienia Pańskiego. Przed ołtarzem bp G. Suchodolski nałożył na głowę św. Michała złotą koronę przekazaną przez proboszcza ks. Jerzego Cąkałę, po czym dokonał obrzędu błogosławieństwa. W homilii biskup przypomniał, że tak jak istnieje świat duchowy i materialny, dobro i zło uosobione przez duchy wierne Bogu i duchy, które nie chciały Bogu służyć, tak w każdym z nas to, co materialne, zmaga się z tym, co duchowe. Odwołał się też do słów św. Pawła z Listu do Filipian: „Z dwóch stron doznaję nalegania: pragnę odejść, a być z Chrystusem, bo to o wiele lepsze, pozostawać zaś w ciele - to bardziej dla was konieczne”. - To wielka prawda o każdym z nas. Kiedy dzisiaj intronizujemy figurę św. Michała Archanioła i sprawujemy Najświętszą Eucharystię - ofiarę Jezusa Chrystusa, chciejmy uświadomić sobie, by bardziej stawać po stronie świata duchowego i by człowiek duchowy, który jest w każdym z nas, zwyciężał tego, który jest zmysłowy, cielesny - mówił biskup.

Człowiek współczesny także doznaje „nalegania z dwóch stron”: z jednej strony przychodzi do nas Pan Bóg ze swoją propozycją, z drugiej świat zarzuca nas swoimi projektami na życie, gdzie to, co duchowe, nie jest na pierwszym miejscu. By przypodobać się światu, często wyrzekamy się Chrystusa, Boga. Tak jak przed laty św. Piotr zaparł się swego Mistrza, tak my zapieramy się życia zgodnego z Ewangelią, wybierając to, co światowe, materialne, cielesne.

 

Opowiedzieć się za dobrem


W dalszej części biskup pomocniczy mówił o nieustannej walce dobra ze złem, co unaoczniają m.in. dyskusje nt. aborcji, eutanazji, legalizacji związków partnerów tej samej płci, które toczą się na naszych oczach. - Nie ma decyzji, wyborów, postaw, które nie noszą w sobie konsekwencji moralnych: albo są łaską, albo złem - grzechem - podkreślił, przypominając, że wzorem opowiedzenia się za dobrem jest Michał Archanioł, który stanął na czele wojska anielskiego i pokonał smoka.


- Dzisiejsza uroczystość ma nam przypomnieć, że nic się nie dzieje wbrew woli człowieka. Każdy z nas ma wolną wolę i może powiedzieć tak jak dobrzy aniołowie, którzy stają po stronie Boga: „Któż jak Bóg” - zaznaczył. Zachęcał również do włączania się w konkretne dzieła, jak grupy formacyjne czy modlitewne, które są jak hufce, na których czele stoi Michał Archanioł. - Wtedy jesteśmy silniejsi, kiedy jesteśmy trzodą owiec zjednoczoną w jednej zagrodzie - mówił biskup.

 

Owoce nawiedzenia


Ks. J. Cąkała nie kryje radości, że 21 czerwca udało się zrealizować zamiar, który powstał podczas trzydniowej peregrynacji figury św. Michała Archanioła w parafii, w dniach 7-9 lutego br. - Podczas zakończenia, kiedy zawierzałem św. Michałowi Archaniołowi całą naszą parafię, narodził się pomysł, by w postaci figury w kolegiacie na zawsze był ten orędownik w walce o świętość i poruszał serca wiernych ku temu, by byli jeszcze bliżej Pana Boga - mówi ks. J. Cąkała. Przypomina, że nawiedzenie parafii przez figurę św. Michała Archanioła zgromadziło bardzo dużo ludzi. - Uczestniczyli w nabożeństwach każdego dnia, spowiadali się, przyjmowali szkaplerz św. Michała, odnawiali przyrzeczenia chrzcielne i małżeńskie, słowem - poruszenie duchowe było bardzo widoczne. Nie miałem żadnych wątpliwości, że figura Michała Archanioła powinna być u nas na stałe - zaznacza. Szybko też zostały podjęte kroki związane ze sprowadzeniem z włoskiego Gargano kopii figury znajdującej się tam w tzw. grocie objawień. Plany, by została wprowadzona i poświęcona podczas rekolekcji wielkopostnych 29 marca pokrzyżowała epidemia. - Kiedy dowiedzieliśmy się o nominacji na biskupa pomocniczego ks. kan. Grzegorza Suchodolskiego - łukowianina, pomyśleliśmy, że dobrym znakiem będzie, jeśli dokona się to przez jego posługę - tłumaczy. 


Figura na stałe została umieszczona w bocznej nawie, po lewej stronie. - Będziemy kult św. Michała Archanioła szerzyć, żeby przewodził nam w drodze nawrócenia do Pana Boga. Tym bardziej, że już począwszy od lutego, każdego 29 dnia miesiąca sprawowana była w naszej świątyni Msza św. przez Jego wstawiennictwo. Do uroczystości błogosławieństwa figury przygotowała parafian nowenna. Towarzyszyły nam w jej trakcie, jak też podczas niedzielnej uroczystości, pieśni, których nauczyliśmy się jeszcze w lutym - mówi ks. J. Cąkała. - Ksiądz biskup powiedział, że figury świętych skłaniają ludzi, by być w bliskości z Bogiem. Przykładem tego jest figura św. o. Pio w naszej kaplicy. W ciągu dnia nawiedza kaplicę znaczna liczba osób. W parafii prężnie działa też grupa o. Pio. Chciałbym, żeby wizerunek św. Michała Archanioła również mobilizował ku dobremu - dodaje proboszcz.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR