6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Pamiętają o niezwykłym twórcy

24 czerwca 2020 r.

Nie był malarzem koni, malował obrazy


fot. ARCHIWUM

Z okazji 100 urodzin malarza prof. Ludwika Maciąga, mieszkańca Białej Podlaskiej, władze miasta przyjęły uchwałę mającą na celu upamiętnienie jego zasług. Przygotowano wiele kulturalnych wydarzeń, jednak obostrzenia związane z epidemią koronawirusa pokrzyżowały organizatorom plany.

Prof. L. Maciąg to wybitny bialczanin, absolwent gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, znakomity malarz koni i rodzimego pejzażu, jak również scen batalistycznych z historii Polski. Zasłużony wychowawca i pedagog, absolutnie autentyczny i uczciwy, zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu - można przeczytać w stanowisku, jakie zajęła rada miasta. L. Maciąg to Honorowy Obywatel Miasta Biała Podlaska. W 2004 r. został wyróżniony Bialską Nagrodą Kultury im. Anny Sanguszkowej za całokształt twórczości artystycznej i doniosły wkład w dorobek polskiej sztuki oraz utrwalanie i popularyzowanie w świecie urody polskich koni i podlaskiego pejzażu. Z racji przypadającej 13 lipca 100 rocznicy urodzin twórcy przygotowano szereg wydarzeń, których celem jest przypomnienie zasług i osiągnięć profesora oraz jego powiązań naszym regionem. W inicjatywę włączyły się instytucje kultury i środowisko artystów, którym bliska jest postać prof. L. Maciąga.

- Muzeum Południowego Podlasia podjęło się organizacji specjalnej ekspozycji poświęconej twórczości L. Maciąga podkreślającej wkład całej trójki uzdolnionych artystycznie braci w walki wyzwoleńcze na wielu frontach II wojny światowej. Otwarcie wystawy miało się odbyć 30 maja. Niestety, z powodu koronawirusa została ona przeniesiona na koniec września - mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, dodając, iż wprowadzenie stanu epidemicznego zmusiło organizatorów do przeniesienia części obchodów do sieci. - W każdą środę na facebookowym profilu naszej placówki zamieszczamy kolejne odcinku cyklu poświęconego życiu i twórczości artysty. Obecnie w Bialskim Centrum Kultury trwa wystawa fotografii prezentująca zdjęcia, na których uwieczniono profesora podczas pobytów na Podlasiu, m.in. w Janowie Podlaskim. Na początku lipca przeniesiemy ją do muzeum, by na urodziny, które przypadają 13 lipca, była dostępna w naszej placówce. Ekspozycję będzie można oglądać w oficynie zachodniej - zapowiada V. Jarząbkowska.

W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia znajduje się obecnie około 30 prac profesora. Są to akwarelowe pejzaże i obrazy olejne przedstawiające biegi św. Huberta, masztalerzy, sceny z czasów partyzantki. - Unikatowym eksponatem jest „Szkicownik”, przekazany jako dar przez samego L. Maciąga. Można w nim znaleźć jego wczesne prace - akwarele i rysunki powstałe pod koniec lat 30 XX w. oraz w okresie wojny i okupacji. Świadczą one o ogromnym talencie młodego twórcy. Pomimo widocznej już wówczas fascynacji siłą i urodą koni w szkicowniku nie brakuje licznych studiów pejzażu czy portretów - dodaje dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

 

Rocznicowa kartka

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin prof. Maciąga Poczta Polska 1 czerwca wydała specjalną kartkę pocztową poświęconą artyście. Znajdują się na niej kopie obrazów artysty. To inicjatywa jego ucznia prof. Stanisława Baja, także cenionego malarza. Nakład kartek to ok. 8 tys. egzemplarzy. Można je kupić również w Białej Podlaskiej i w Janowie Podlaskim.

 

Trwają konsultacje

Organizatorzy zaplanowali również stworzenie poświęconego artyście muralu na ścianie II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. - W tej chwili trwają końcowe ustalenia, jaki motyw pojawi się na ścianie szkoły od strony ul. Narutowicza. Zaangażowany w projekt jest prof. ASP Stanisław Baj. Działania są konsultowane z kierownikiem bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Janem Maraśkiewiczem - informuje dyrektor II LO Przemysław Olesiejuk. A prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk dodaje, że koronawirus wymusił zmianę planów związanych z terminem wykonania. - Jestem w stałym kontakcie z prof. Stanisławem Bajem. Zgodnie z aktualnym na dziś zarządzeniem rektora ASP studenci mogą przystąpić do prac na początku października i wszyscy mamy nadzieję, że będzie to już możliwe. Za wykonanie muralu zapłaci urząd miasta i sponsor - podkreśla prezydent Białej Podlaskiej.

 

Konie profesora

Mural powstanie również na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. - Prace właśnie się rozpoczęły. Koronawirus pokrzyżował nam plany, w związku z czym mural powstanie z opóźnieniem. Jednak, mam nadzieję, że wyrobimy się do 13 lipca tak, by na 100 rocznicę urodzin profesora wszystko było gotowe - mówi Renata Kaczmarek, dyrektor GOK w Janowie Podlaskim. Dzieło powstaje pod czujnym okiem prof. Sylwestra Piędziejewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a wykonują je dyplomanci ASP. - Wcześniej otrzymaliśmy kilka projektów, z których wybraliśmy jeden. Będzie to obraz prof. Maciąga o tematyce końskiej z serii tzw. Janowskich, ale w wolnej interpretacji - zaznacza dyrektor janowskiego GOK.

 

Zasłużony bialczanin

Prof. Maciąg, choć urodził się w Krakowie 13 lipca 1920 r., należy do najbardziej zasłużonych bialczan. Dwa lata później Maciągowie przenoszą się do Białej Podlaskiej i zamieszkują w koszarach 9 pułku artylerii lekkiej, do którego został przydzielony ojciec Ludwika - Michał. To wydarzenie nie pozostanie bez wpływu na małego chłopca, który przez całe swoje dzieciństwo chłonął garnizonowe życie. Codziennie przypatrywał się pojeniu koni, apelom i ćwiczeniom kawalerii, podziwiał konne poczty z trąbką i parady podczas pułkowych świąt, wsłuchiwał się w wojskowe komendy, tętent kopyt, chrzęst dział, ułańskie pieśni. Wszystko to kształtowało jego artystyczną wrażliwość, miłość i fascynację końmi. Równocześnie od najmłodszych lat uwielbiał rysować, czuł tak nieodpartą potrzebę przelewania na papier - wówczas bardzo deficytowy - tego, co go otaczało, że zamalowywał również swoje zeszyty szkolne najpierw w męskim gimnazjum, a potem w Liceum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego. W czerwcu 1939 r. przystąpił do matury, po zdaniu której planował studia na ASP. Jednak przyszłość przekreślił wybuch II wojny światowej. 19-letni wówczas Ludwik, zbyt młody, by walczyć w kampanii wrześniowej, nawiązał pierwsze konspiracyjne kontakty, organizując w mieście ruch oporu. W 1942 r. rozpoczął konspiracyjną podchorążówkę, którą ukończył dwa lata później i jako „Sas” otrzymał przydział do zwiadu konnego oddziału partyzanckiego dowodzonego przez Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”. Po wojnie, nie chcąc podzielić losu współtowarzyszy broni, ukrywa się przed NKWD. Schronienie znalazł w stadninie w Janowie Podlaskim. Ówczesny dyrektor stadniny zatrudnił L. Maciąga jako masztalerza i myśliwego. Kiedy niebezpieczeństwo prześladowań minęło, podjął studia na ASP w Krakowie. Wkrótce przeniósł się na warszawską uczelnię, gdzie uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego. Był również dziekanem wydziału malarstwa ASP.

 

Człowiek niepospolity

Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W naszym regionie, poza Muzeum Południowego Podlasia, obrazy profesora można oglądać m.in. w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim i kaplicy zjawienia obrazu Matki Boskiej Leśniańskiej przy sanktuarium MBL w Leśnej Podlaskiej. Znajdują się tam cztery prace dużego formatu, które powstały dzięki staraniom paulina i historyka sztuki o. Eustachego Rakoczego. Liczne dzieła artysty znajdują się także w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.

- Pierwsza znacząca wystawa twórczości L. Maciąga zorganizowana została w bialskim muzeum w 1972 r. w przestrzeni wystawienniczej budynku głównego. Kolejna i ostatnia za życia artysty miała miejsce 35 lat później - w 2007 r. Ta retrospektywna ekspozycja, obejmująca prace olejne, akwarele, rzeźby, projekty znaczków i gobeliny, była jednocześnie ostatnią, na której gościł sam autor - zaznacza V. Jarząbkowska.

L. Maciąg zmarł w swoim domu w Gulczewie koło Wyszkowa 7 sierpnia 2007 r. Został pochowany na cmentarzu w Wesołej.

Za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej profesor został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Profesor, malarz, człowiek niepospolity, postać barwna. Subtelny, poetycki, skromny, ale też stanowczy, odważny, chwilami szorstki, zawsze mądry, z poczuciem humoru i bezpośredni w relacjach z ludźmi bez względu na status społeczny tychże. Byle byli autentyczni, jak on sam. Lubił ludzi, znał wielu, obracał się także wśród bardzo młodych osób. (…) Nie byłoby malarza Maciąga, gdyby jego rola sprowadzała się jedynie do zgrabnego utrwalania na płótnie rozmaitych historii, treści pospolitych. Istotne jest, jak je wyrażał, jak je malarsko definiował. Ma rację uczeń profesora Andrzej Novák-Zempliński: Maciąg nie był malarzem koni. Malował obrazy” - napisał we wstępie do książki „Nie był malarzem koni” Piotra Dzięciołowskiego prof. S. Baj.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR