6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Aktywizują całe rodziny

24 czerwca 2020 r.

Z kulturą tatarską


fot. ARCHIWUM

Warsztaty łucznictwa tradycyjnego, smakołyki kuchni tatarskiej i rywalizacja biegowa to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników XII Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną.

Tegoroczna edycja imprezy promującej tatarskie zwyczaje odbędzie się w pierwszy weekend wakacji, tj. w dniach 3-5 lipca. Miejscem rekreacji stanie się świetlica w Studziance i tereny wokół budynku. Do wspólnej zabawy zapraszają Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz władze powiatu bialskiego i gminy Łomazy. Pytany o atrakcje czekające na uczestników zabawy, Łukasz Węda, prezes SRMS, wyjaśnia, że w programie tatarskiego święta - jak co roku - odbędą się warsztaty łucznictwa tradycyjnego, pokazy kuchni tatarskiej i zmagania sportowe pod hasłem Tatarski Turniej Rodzinny. - Mieszkańcy regionu po raz kolejny będą mieli też okazję spotkać się z potomkami Tatarów - dodaje. Nie lada niespodzianką - jak zapowiada - stanie się bieg śladami ziem należących niegdyś do społeczności tatarskiej, czyli tzw. Tatarska Piątka, która z edycji na edycję gromadzi coraz więcej uczestników. - Planujemy również konkurencje biegowe dla dzieci oraz marsz nordic walking. Jak zawsze będzie można zwiedzić także zabytkowy cmentarz tatarski - zaznacza Ł. Węda.

Tegorocznej edycji plenerowej imprezy towarzyszyć ma otwarcie wystawy poświęconej tatarskiemu rodowi Okmińskich. Ponadto przeprowadzone zostaną warsztaty genealogiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych połączone z odczytywaniem nagrobków na tatarskiej nekropolii. W planach jest też gra terenowa na orientację „Poszukiwanie tatarskiego skarbu”. - Oczywiście to tylko niektóre z planowanych przez nas, a utrzymanych w duchu historii, tradycji i zabawy, atrakcji - uściśla prezes SRMS, zachęcając do wspólnej zabawy.

 

Atrakcje dla całych rodzin

Na zakończenie XII Spotkania z Kulturą Tatarską i Regionalną, tj. 5 lipca, w Studziance rozpoczną się biegi w ramach IX Tatarskiej Piątki. - Trasa przebiegać będzie drogami polnymi ze „startem” i „metą” przy szkole. Celem zawodów jest popularyzacja biegania jako formy czynnego wypoczynku, a jednocześnie promocja walorów przyrodniczych gminy Łomazy - tłumaczy Ł. Węda.

Biegowej imprezie od 11.30 towarzyszyć będą rywalizacje dzieci i młodzieży na dystansach: 100, 300, 500 i 1000 m. - W biegu głównym (5 km 280 m) prawo startu mają osoby, które do 5 lipca ukończą 14 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania, przynależności klubowej i narodowościowej - zaznacza.

Zgłoszenia do biegu i nordic walking (na dystansie 5 km) przyjmowane są elektronicznie poprzez stronę www.time2go.pl w dziale „zapisy” do 2 lipca. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.studzianka.pl. Na najlepszych zawodników czekają trofea. Sportowy patronat nad imprezą sprawuje Klub Biegacza Biała Biega.


MOIM ZDANIEM

Łukasz Węda - prezes SRMS

Studzianka to dawna osada tatarska i była parafia muzułmańska. Do 1915 r. w miejscowości funkcjonował meczet. Tatarzy pozostawili tu po sobie wiele śladów, m.in.: unikatowy cmentarz muzułmański (mizar), dokumenty i nazwy miejscowe. Do dziś w Studziance mieszkają potomkowie tego walecznego ludu. Pamięć o naszych przodkach nie zanika, czego dowodem są liczne inicjatywy mieszkańców miejscowości, chociażby coroczna akcja opieki i pielęgnacji mizaru.


XII Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną

Szczegółowy plan atrakcji:

3 lipca, 16.00 - warsztaty genealogiczne dla dzieci i młodzieży ph. „Jak szukać swoich przodków”; 18.00 - warsztaty genealogiczne dla dorosłych z degustacją i wykładem: „Czy mam tatarskich przodków?” - spotkania w świetlicy w Studziance poprowadzi Łukasz Węda - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach (zapisy);

4 lipca, 10.00 - rodzinny spływ kajakowy rzeką Zielawą z Jusak - Zarzeki do Studzianki ok. 8 km (zapisy); 11.00-18.00 - drzwi otwarte Muzeum Wsi Podlaskiej; 15.00 - odczytywanie tatarskich nagrobków na cmentarzu - zajęcia plastyczno-grafologiczne (zapisy); 17.00 - warsztaty łucznictwa tradycyjnego przy świetlicy; 20.00 - wieczorne pływanie kajakiem po Zielawie - z Łomaz do Studzianki (zapisy);

5 lipca, 9.00 - otwarcie biura zawodów przy szkole; 10.00 - przemarsz spod muralu na cmentarz tatarski (zwiedzanie z przewodnikiem); 11.30 - tatarskie bieganie dla dzieci - przy szkole w Studziance; 12.00 - „start” biegu Tatarska Piątka i marsz nordic walking; 13.30 - XII Tatarski Turniej Rodzinny (zapisy); 15.30 - gra terenowa pt. „Poszukiwanie Tatarskiego Skarbu II” (zapisy); 18.00 - spotkanie integracyjne przy ognisku.

Ponadto w programie imprezy: wystawa „Tatarskie rody i herby - Okmińscy”, strzelanie z łuku, przejażdżki konno, promocja dziedzictwa kulturowego regionu, kuchnia tatarska, konkurs wiedzy o Studziance i Tatarach.

Szczegółowe informacje i zapisy pod nr. tel.: 501-266-672 i adresem e-mail: stowarzyszeniestudzianka@tlen.pl lub profil na FB.

Zachęcamy do udziału!

AW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR