5 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Kwiaty dla Orlika

24 czerwca 2020 r.

Podążali śladem niezłomnego


fot. ARCHIWUM

Nowa tablica i odświeżony krzyż dobitniej niż dotychczas przypomniały postać lokalnego bohatera. Społeczność gmin Ryki i Trojanów dała przykład żywej pamięci o mjr. Marianie Bernaciaku „Orliku”.

21 czerwca wieś Piotrówek ponownie przyciągnęła sympatyków i potomków żołnierzy Armii Krajowej, pasjonatów historii oraz przedstawicieli władz i służb mundurowych. Razem z rodziną „Orlika” grupa kilkudziesięciu osób, nie bacząc na niewygody piaszczystej polnej drogi, stanęła w miejscu, gdzie 74 lata temu oddał życie dowódca 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK.​ W tym roku okazja do obchodów była szczególna. Staraniem członków i przyjaciół koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rykach udało się odnowić metalowy krzyż upamiętniający miejsce śmierci „Orlika”. Dodatkowo na jego pionowej belce została umieszczona nowa tabliczka z historycznym opisem opracowanym przez dr. Mirosława Suleja. Napis na tablicy głosi: „Na tych polach dnia 24 czerwca 1946 r. polegli w walce z komunistyczną obławą mjr Marian Bernaciak „Orlik”, dowódca oddziałów partyzanckich i referent bezpieczeństwa inspektoratu puławskiego AK- WIN oraz kapral Leon Jankowski „Obarek”, dowódca sekcji obrony mjr. „Orlika”. Cześć i chwała bohaterom, którzy oddali życie w walce z sowieckim najeźdźcą o Polskę niepodległą i chrześcijańską”.

Ozdobiony narodowymi flagami krzyż poświęcił proboszcz i dziekan rycki, ks. kan. Stanisław Chodźko. Natomiast własny wiersz dedykowany „Orlikowi” zaprezentowała lokalna poetka Krystyna Popis z Więckowa.
Przy okazji ceremonii doszło też do innego niecodziennego wydarzenia. Obecny na uroczystości w Piotrówku prezes Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej okręgu lubelskiego Lech Marczak przyjął w szeregi związku żołnierza ppor. Kamila Kamińskiego.

 

Kontynuatorów nie brakuje


Pośród zaproszonych gości na obchodach nie mogło zabraknąć rodziny M. Bernaciaka. Jej przedstawiciele pojawiają się w Piotrówku każdego roku, więc tym bardziej byli obecni na poświęceniu krzyża. Na tę okoliczność przyjechały dzieci brata „Orlika”: Ewa i Andrzej Bernaciak. Była też, co prawda tylko spowinowacona, ale blisko związana z nimi Barbara Burska. - Moja mama była siostrą mamy Ewy i Andrzeja. „Orlik” chodził z nią do jednej klasy i przez okres dzieciństwa się przyjaźnili. Był też świadkiem na ślubie mojej mamy - przyznaje pani Barbara.
Korzystając z okazji, przyjaciółka rodziny Bernaciaków skierowała do organizatorów wydarzenia i przybyłych gości słowa podziękowania. - Jest to miła dla naszego serca uroczystość patriotyczna, która pokazuje prawdziwych bohaterów. Ludzi, którzy potrafili poświęcić swoje życie dla dobra ojczyzny. Cieszy nas to, że spotykamy tu nie tylko ludzi naszego starszego pokolenia, ale że również młodzi przejmują sztafetę pokoleń, angażują się w życie patriotyczne i kontynuują rozpoczęte przez nas dzieło - zaznacza Burska.

 

Modlitwa za bohaterów


O tym, że pamięć o lokalnym bohaterze jest w społeczeństwie wciąż żywa, można było przekonać się, obserwując rozmach tegorocznych obchodów. Mimo epidemii w kościele parafialnym w Rykach w intencji „Orlika” i jego żołnierzy została odprawiona Msza św., której przewodził proboszcz - ks. kan. Stanisław Chodźko. Miejsce celebry też zostało wybrane nieprzypadkowo. W ryckiej świątyni przyszły major został ochrzczony, a po jego śmierci odbył się jego pogrzeb. Pożegnanie miało wprawdzie charakter symboliczny, bo komuniści zabrali zwłoki bohatera i pochowali potajemnie w Warszawie, za to udział w tamtym wydarzeniu wzięły tłumy. - W kościele było mnóstwo wiązanek kwiatów, które bardzo szybko zostały usunięte przez służby komunistyczne - przypomina prezes ryckiego koła ŚZŻAK Mariusz Pawlak.
Czciciele pamięci majora nie zatrzymali się jednak tylko na Rykach i Piotrówku. Ostatnim akordem uroczystości była bowiem wizyta w Zalesiu k. Ryk, przy pomniku obok miejsca urodzin „Orlika”. Nawet burza, która rozpętała się nad miejscowością, nie przeszkodziła, by uczestnicy obchodów złożyli przy obelisku wiązanki kwiatów.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR