5 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Ośrodki pomagają rolnikom

24 czerwca 2020 r.

Miody, sery prosto od producenta


fot. LODR Końskowola

Ośrodki doradztwa rolniczego pomagają lokalnym producentom, tworząc na swoich stronach internetowych specjalne platformy. Rolnicy mogą tam zamieszczać ogłoszenia o produktach, które mają do sprzedania.

Dla wielu osób targowiska to miejsca, w których zaopatrują się w najważniejsze produkty spożywcze. Swojskie jajka, wędliny z lokalnych wędzarni czy mięso od sprawdzonego i zaufanego hodowcy - te towary trudno znaleźć w marketach. Niestety, w dobie koronawirusa wiele bazarów i rynków nie funkcjonuje. Tracą na tym nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim rolnicy, którzy mają kłopot ze sprzedażą swoich produktów. Dlatego muszą szukać nowych sposobów dotarcia do klientów. Epidemia również znacznie ograniczyła eksport, co skomplikowało sytuację również na krajowych rynkach. Ośrodki doradztwa rolniczego dostrzegły ten problem i postanowiły pomóc gospodarzom w trudnych czasach. Na swoich stronach utworzyły internetowe narzędzia, które mają rolnikom ułatwić sprzedaż ich produktów. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uruchomił platformę pn. e-spiżarnia, na której można znaleźć zdjęcia, opisy produktów i kontakt do producenta.

Na stronie lodr.konskowola.pl znajdują się również karta zgłoszeniowa i szczegółowe informacje dla rolników chcących sprzedać swoje artykuły.


Bezpieczne i świeże

PYTAMY Sylwię Figiel z działu rozwoju obszarów wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

 

Czym jest Lubelska e-spiżarnia i skąd wziął się pomysł, by powstała?

 

Lubelska e-spiżarnia jest inicjatywą powstałą na skutek konieczności pracy zdalnej. Ponieważ wyjazd w teren doradców był niedozwolony, kontaktowaliśmy się z rolnikami kanałami teleinformatycznymi. W rezultacie powstał pomysł na promocję artykułów żywnościowych produkowanych w gospodarstwach. Po rozmowie z jedną z naszych współpracujących rolniczek dowiedziałam się, że ser, który produkuje, musi wyrzucić, bo nie udało jej się go sprzedać, a przecież sama wszystkiego nie zje. Tak zrodził się pomysł na e-spiżarnię. Jej celem jest bezpłatne umożliwienie promocji oferty lubelskich rolników i producentów żywności tradycyjnej i lokalnej wytwarzanej w ramach dostaw bezpośrednich, sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej z terenu województwa lubelskiego.

 

Kto może promować swoje produkty w Lubelskiej e-spiżarni?

 

W e-spiżarni mogą promować swoje produkty rolnicy i mikroprzedsiębiorcy działający na terenie wiejskim i miejsko-wiejskim. Produkujący surowce i artykuły żywnościowe z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi.

 

Z jakim odzewem wśród rolników spotkała się ta inicjatywa?

 

E-spiżarnia działa krótko, ale cały czas dostajemy zgłoszenia. W początkowej fazie zaprosiliśmy do spiżarni współpracujących rolników, których znamy od wielu lat. Trzeba było dzwonić, ponieważ wyjazdy w teren zostały wstrzymane. Dzięki prasie, radiu i telewizji gospodarze sami zaczynają się do nas zgłaszać.

 

Jakie produkty możemy znaleźć w e-spiżarni?

 

Na stronie Lubelskiej e-spiżarni znajdują się produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi, produkowane legalnie w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Są to m.in.: sery z mleka krowiego oraz koziego, wina, owoce, warzywa, zioła, a także przetwory z tych surowców. Miody oraz produkty niszowe, takie jak przetwory z dzikiej róży.

 

Jak zgłosić się do e-spiżarni?

 

Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia dostępną na naszej stronie, załączyć dobrej jakości zdjęcia własnych produktów i przesłać skanem na adres e-mail podany w karcie.

 

Dlaczego warto promować swoje produkty na stronie LODR?

 

Promocja własnych produktów jest bezpłatna. Rolnicy mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Stali klienci, którzy znają nasz produkt i do nas wracają, ponieważ im smakuje, a także jest on wysokiej jakości, są bardzo ważni i należy o nich dbać, ale powinniśmy poszerzać grono odbiorców i nieustannie zdobywać nowych konsumentów. Na tym polega marketing. Lubelska e-spiżarnia to dodatkowa reklama umożliwiająca poszerzenie grona klientów.

 

Dlaczego warto kupować u lokalnych producentów żywności?

 

Towary oferowane przez lokalnych producentów są przede wszystkim bezpieczne i świeże. Nadzór nad nimi powierzony został Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej: surowce i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz produkty mieszane, zawierające jednocześnie surowce pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a także powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym: surowce i produkty pochodzenia roślinnego.

Warto zaopatrywać się u lokalnych producentów z jeszcze jednego powodu: kupujemy produkt polski, wspierając przy tym naszą rodzimą gospodarkę.

 

Dziękuję za rozmowę.


Mazowiecki e-bazarek

Również Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyszedł z inicjatywą stworzenia Mazowieckiego e-bazarku, czyli strony internetowej, która stanie się pomocną w nawiązaniu kontaktów handlowych. Celem jest umożliwienie bezpłatnego wystawienia ogłoszenia o sprzedaży i promocji produktów oferowanych głównie przez mazowieckich producentów, rolników oraz przedsiębiorców rolnych.

Celem Mazowieckiego e-bazarku jest ułatwienie wystawcom promowania ich produktów, natomiast konsumentom dotarcia do producentów i zakup świeżych towarów. „Zapraszamy do współpracy rolników, producentów rolnych, przetwórców lokalnej, tradycyjnej i ekologicznej żywności, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i obiektów turystyki wiejskiej, koła gospodyń wiejskich, twórców rękodzieła ludowego, firmy działające w otoczeniu rolnictwa oraz konsumentów. Chcemy ułatwić korzystającym ze strony kontakt ze sobą, umożliwić sprzedaż wysokiej jakości produktów oraz usług bez udziału pośrednika, w dowolnym czasie i miejscu” - informują autorzy projektu.

Korzystanie z e-bazarku jest bezpłatne. Wystawianie produktów możliwe jest po uprzednim zarejestrowaniu i zalogowaniu w formie elektronicznej oraz po zaakceptowaniu przez administratora.

Co można sprzedać i kupić na e-bazarku? Niemal wszystko: warzywa i owoce, miód i produkty pszczele, napoje, przetwory owocowo-warzywne, oleje i oliwy, nabiał, byliny, nasiona, pieczywo i produkty zbożowe, produkty z certyfikatem, ryby, zioła, materiał siewny i sadzeniakowy, kwiaty i materiał szkółkarski, mięso i wędliny, produkty rękodzielnicze, drzewa i krzewy iglaste, urządzenia i maszyny. Wszelkie informacje są na stronie internetowej: www.mazowieckiebazarek.pl.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR