6 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Sława, Jakub, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Wakacyjna formacja

22 lipca 2020 r.

Doświadczyliśmy Bożej mocy!


fot. RŚŻ w Łukowie

Od 30 czerwca do 16 lipca trwała Oaza Nowego Życia I stopnia w Wisznicach. W rekolekcjach wzięło udział 59 osób. Wszyscy podkreślają, że było warto!

Oazowicze, tak jak i w poprzednich latach, zostali zakwaterowani w wisznickiej podstawówce. Głównym prowadzącym był ks. Kamil Frączek, wikariusz parafii św. Brata Alberta w Łukowie. Uczestnicy zaznaczają, że wakacyjne oazy zawsze są świetnym czasem, spędzonym z Bogiem i ciekawymi ludźmi. Obostrzenia wynikające z pandemii przeszkadzały nieco w pełnej integracji i budowaniu wspólnoty, ale nie odebrały radości i entuzjazmu. - Ta oaza mogła się odbyć dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu wielu osób, w tym samej młodzieży, która odpowiedzialnie podeszła do wprowadzonych ograniczeń. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wszystkim uczestnikom zapewnić, jak największe bezpieczeństwo - zaznacza ks. Kamil. - Nasz tegoroczny dzień wspólnoty odbył się z udziałem zacnego gościa - bp. Grzegorza Suchodolskiego, który podzielił się z nami świadectwem własnej formacji w Ruchu Światło-Życie. Opowiadał, jak wiele dobrego wniosła ona w jego osobisty rozwój duchowy.

Ksiądz biskup zachęcał młodzież do podążania za Jezusem również po zakończeniu rekolekcji. Cieszę się, że pomimo wielu niewiadomych, ta oaza mogła się odbyć. Uczestnicy rekolekcji naprawdę doświadczyli na niej Bożej mocy. Młodzi mogli też na nowo pogłębić relację ze swoimi przyjaciółmi - mówi duszpasterz.

 

Nauka otwartości i odwagi

Zadowolenia z udziału w rekolekcjach nie kryje Maja Celińska z Łukowa.

- Tegoroczna oaza to nie tylko nowe przyjaźnie czy super spędzony czas, ale również niesamowite przeżycia duchowe. Czwartego dnia przyjęliśmy Jezusa Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela. Poczułam wtedy wyjątkową bliskość Pana Boga oraz moją miłość do Niego i do bliźnich. Kolejnym poruszającym momentem była modlitwa wstawiennicza nad oazowiczami. Posługiwali nią ksiądz moderator i nasi animatorzy. Wraz z przyjaciółmi wyszłam z tej modlitwy pełna radości i Ducha Świętego - opowiada Maja. Do RŚŻ należy od dwóch lat. Podkreśla, że zyskała w nim wiele korzyści duchowych. - Tutaj mogę się realizować; w oazie rozwijam swoje talenty, uczę się otwartości i odwagi. Na wakacyjne rekolekcje przyjeżdżam po to, by polepszyć swoją relację z Bogiem. Przez dwa tygodnie wszyscy skupiamy się na naszej więzi z Panem. Przyjeżdżamy tutaj, aby poza natłokiem codziennych spraw, pogłębiać naszą wiarę - tłumaczy M. Celińska.

Swoimi wrażeniami dzieli się także animatorka Aniela Zabielska. - To moja czwarta oaza, podczas które posługuję jako animatorka. Pomimo że były to już kolejne rekolekcje w moim życiu, znów przyniosły bardzo cenne przeżycia duchowe - zaznacza na początku rozmowy.

 

Ważna modlitwa

- Tegoroczne rekolekcje to wyjątkowy czas spędzony w bliskości z Panem Bogiem, a także we wspaniałej wspólnocie. Myślę, że dla każdego z nas bardzo ważnym punktem było nabożeństwo, podczas którego mogliśmy na modlitwie przyjąć Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela. Chociaż uczyniłam to już po raz kolejny, był to bardzo istotny moment dla mojego życia duchowego. Innym ważnym wydarzeniem była modlitwa wstawiennicza, kiedy modliliśmy się za siebie nawzajem. My, animatorzy, wraz z księdzem moderatorem prosiliśmy za każdego z naszych uczestników, a potem uczestnicy modlili się w naszej intencji. Bardzo mnie to poruszyło, ponieważ odczułam wsparcie w posłudze zarówno ze strony uczestników, jak i przede wszystkim od Pana Boga - mówi Aniela.

A jak uczestnicy przyjęli ograniczenia, wynikające z pandemii?

- Kontakty z rówieśnikami, którzy znajdowali się w innych grupach, były utrudnione. Z tego powodu nie mogliśmy poznać nowych osób. Nie było łatwo zwłaszcza na pogodnych wieczorkach, kiedy każdy z nas chciał się pobawić i zintegrować ze wszystkimi. Uciążliwy był także podział na grupy przy spożywaniu posiłków. Musieliśmy stale się wymieniać, co oznaczało więcej pracy dla pani kucharki i animatorów. Na szczęście wszystko to nie przysłoniło nam głównego celu rekolekcji: polepszenia naszej relacji z Bogiem oraz naszej przemiany duchowej - zapewnia Maja.

 

Trwanie w jedności

W podobnym tonie mówi animatorka Aniela. - W ramach obostrzeń sanitarnych cała oaza musiała funkcjonować w czterech grupach, które nie mogły się ze sobą „mieszać”. Zasady były restrykcyjne: posiłki jedliśmy w dwóch turach, podobnie było z organizowaniem jutrzni i śpiewów. Pogodne wieczorki też odbywały się tylko w obrębie grup. Dla nas, posługujących, momentami było to bardzo trudne. Po pierwsze, trzeba było ułożyć bardziej skomplikowany plan dnia, który różnił się w zależności od grupy. Po drugie, chcieliśmy integrować całą wspólnotę, a rygorystyczne zasady nie do końca na to pozwalały. Sądzę, że pomimo obostrzeń, udało się nam trwać w duchowej jedności. Myślę, że te piętnaście dni były bardzo aktywnym czasem, spędzonym z Panem Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Mam jednak nadzieję, że przyszłoroczne wakacyjne rekolekcje będą mogły odbyć się już bez żadnych restrykcji związanych z pandemią - podsumowuje animatorka.

- Dziękujemy Bogu, że oaza przebiegała bezpiecznie i bez większych kłopotów. Ja też wierzę, że za rok rekolekcje będą prowadzone bez przeszkód i w normalnych warunkach - podsumowuje ks. K. Frączek.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR