8 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton przez K.O.

22 lipca 2020 r.

Do której Polski?

Sport odmrożony, można kibicować swojej drużynie. Pewnego słonecznego dnia postanowiłam więc wesprzeć siedleckich piłkarzy.

Obowiązujący reżim sanitarny spowodował pewne zmiany przy wchodzeniu na stadion. Wejście, przez które zazwyczaj dostawałam się na trybuny, zamknięto, przez co zostałam zmuszona do wypróbowania nowych szlaków. Pokonałam bramkę otwieraną oraz zamykaną przez ochroniarzy. I zaczęłam się rozglądać, w którą stronę mam się udać, aby dotrzeć do celu. Moje zagubienie dostrzegł przechodzący obok młody mężczyzna. Postanowił zareagować: - Pani idzie za mną i się nie boi. W Siedlcach sami sympatyczni ludzie. - Wiem, bo od kilkunastu lat tu mieszkam - odparłam. - A ja, niestety, od urodzenia - stwierdził nieznajomy.

Gdy zapytałam, dlaczego „niestety”, mężczyzna po krótkiej chwili zastanowienia przyznał:

- Wie pani jak to jest, zawsze chciałoby się mieszkać gdzie indziej.

Wymieniliśmy się uśmiechami i każde z nas poszło w swoją stronę. Pomyślałam sobie w duchu, że dobrze tego pana rozumiem...

Tylko do której Polski warto byłoby się teraz przenieść? Bo wraz z finałem wyborów prezydenckich nasz kraj został podzielony na pół. I na dwa narody, których cechy określają strefy osiedlenia. Tak przynajmniej widzą Polskę rozgoryczeni wyborcy Trzaskowskiego: są nowocześni, optymistyczni i garnący się do świata mieszkańcy zachodniej i północnej części kraju, gdzie wygrał kandydat opozycji, oraz zaściankowe, stare, ciemne i cywilizacyjnie zacofane społeczeństwo, które wybrało Dudę. W sieci pojawiły się nawet mapki, gdzie wschodnia część Polski to DDR, zachodnia RFN, a enklawę Warszawę, gdzie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, przemianowano na Berlin Zachodni. Zdaniem zwolenników opozycji, którzy nie chcą pogodzić się z wynikiem wyborów, najlepiej byłoby oddzielić od Polski Podkarpacie oraz Lubelszczyznę i przyłączyć oba regiony do Ukrainy.

To jeszcze nie wszystko. Namawiają oni do bojkotu urlopowo-wakacyjnego atrakcyjnych turystycznie miejsc, gdzie poparto Dudę. „Na wakacje tylko zagraniczne wycieczki. Właśnie rezerwuję Majorkę kosztem Bieszczad. Oby was bieda dopadła” - pisze jeden z internautów. Bojkotować, zdaniem sympatyków opozycji, należy też rodzimą żywność, a kupować tylko tę wyprodukowaną w Unii Europejskiej. Jeden z publicystów ekonomicznych zapowiedział: „Ograniczam konsumpcję w państwie PiS, zwłaszcza na wsi; kupuję więcej towarów importowanych. Teraz głosują pieniądze. Idę po ryż na obiad. Kartofel won!”. Gdy ktoś stanął w obronie ziemniaków, pisząc, że nie są niczemu one winne, publicysta odparł: „Może i tak, ale uprawia go głównie elektorat PiS. A ja głosuję pieniędzmi przeciwko sponsorowaniu jego”.

Gdzie się zatem podział ten głosujący na Trzaskowskiego zachód kraju, który mówi o tolerancji, otwartości dla wszystkich, łączeniu, a bynajmniej nie o sortowaniu? A to Polska właśnie...

Kinga Ochnio

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR