8 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Nowe szaty sali projekcyjnej

22 lipca 2020 r.

Kino po liftingu

Stylowe tkaniny zastąpiły wysłużoną, niespełniającą współczesnych wymagań boazerię. Zakończył się kolejny etap modernizacji kina „Renesans” w Rykach.

Zaplanowaną inwestycję - mimo panującej epidemii korona wirusa - udało się przeprowadzić z powodzeniem. Prace trwały przez wiele tygodni, za to efekt powinien zadowolić wszystkich wielbicieli filmu i teatru. - Zależało nam na tym, by poprawił się komfort użytkowników, a samo kino wyglądało nowocześnie, na miarę XXI w. - zaznacza dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach Donata Jurzysta-Łukasiak. W wyniku modernizacji całkowicie zmieniło się wnętrze sali do wyświetlania filmów. Efekt widać głównie na ścianach. Dotychczasowa drewniana boazeria została zdjęta. Nie było sensu jej dłużej utrzymywać, bo nie spełniała wymogów przepisów przeciwpożarowych. - Dziesięć lat temu została pokryta specjalną powłoką chroniącą przed ogniem.

Teraz mijał właśnie okres ważności tej powłoki. Moglibyśmy nałożyć ją ponownie, ale nie miało to sensu ze względu na duże koszty. Wygodniej było zamontować nową - tłumaczy dyrektor MGCK.

Pozbawione drewnianych wykładzin ściany zostały wyłożone ustrojem akustycznym z folii mineralnej i czarnym materiałem. W taki sam sposób wykonawcy obudowali pozostałości po dawnej balustradzie, okienko projekcyjne i grzejniki.

W trakcie robót udało się przeprowadzić niespodziewanie jeszcze jedną inwestycję. - Jako że sala jest dość wysoka, a wykonawcy mieli specjalne rusztowania, udało się wymienić kurtynę. Dołożyliśmy więc pieniędze z własnych środków i ją zakupiliśmy - przyznaje D. Jurzysta-Łukasiak. Nowa przesłona, podobnie jak ściany, też jest czarna. Teraz do wymiany pozostał już tylko ekran.

 

Do zobaczenia we wrześniu

Całkowity koszt zrealizowanego w tym roku zadania wyniósł 228,7 tys. zł. Większą część wydatków (130 tys. zł) zapewniło dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zaś brakującą kwotę 98,7 tys. zł kino pokryło ze środków własnych.

Modernizacja ścian nie była jednak jedyną inwestycją, jaką udało się w ostatnich latach wykonać w „Renesansie”. Wcześniej wymiany doczekała się podłoga, fotele, scena i sufit. Ten ostatni element wystroju został dodatkowo wyposażony w instalację elektryczną. - Dotychczas nie było na suficie oświetlenia górnego. A ono się przydaje, bo sala jest wykorzystywana nie tylko na potrzeby kina, ale i do innych celów, np. szkoleń i spotkań. Teraz natężenie światła można regulować i włączyć np. tak, by oświetlona była tylko scena i pół sali kinowej. Wtedy jest bardziej kameralnie - zauważa dyrektor ryckiego MGCK.

Z odnowionych wnętrz w zasadzie można by było już korzystać. Jest jednak pewien problem. - Po epidemii mało widzów wróciło do kina. Poza tym są wakacje, a w tym czasie wiele kin zawiesza działalność. Ze względu na duże koszty utrzymania my też tak postąpiliśmy. Otwarcie planujemy na wrzesień. Mam nadzieję, że wtedy widzowie wrócą - mówi D. Jurzysta-Łukasiak.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR