8 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Czas na wnioski

22 lipca 2020 r.

Potrzebne kompleksowe rozwiązania


fot. ARCHIWUM

Nawalne opady deszczu sprawiły sporo problemów i sparaliżowały ruch w wielu rejonach miasta. By zapobiec podobnym kłopotom w przyszłości, władze podjęły szereg działań, rozważane jest m.in. opracowanie koncepcji odwodnienia całego miasta.

Ostatnie potężne opady deszczu dały się we znaki wielu mieszkańcom Garwolina. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały przyjmować tak dużej ilości wody, czego efektem były zalane ulice i podtopienia. Jakie wnioski wyciągnęły władze miasta? - Przede wszystkim przystąpiliśmy do inwentaryzacji wszystkich rowów, cieków wodnych, które mamy na terenie miasta, i sprawdzamy, kto jest ich właścicielem. Jeżeli rów melioracyjny przebiega przez działkę prywatną, do obowiązków właściciela należy prawidłowe utrzymanie go - mówi burmistrz Garwolina Marzena Świeczak. Kanalizacja deszczowa w Garwolinie nie poradziła sobie z tak dużą ilością opadów, bo jednego dnia na miasto spadła ich miesięczna norma. Infrastruktura, która była projektowana wiele lat temu, nie przewidywała aż takiej ilości wody.

- Kiedyś mieliśmy łąki, a teraz betonowe osiedla, co również wpływa na gospodarkę wodną - wyjaśnia M. Świeczak. Problemem jest także zalewanie terenu przy pływalni miejskiej „Garwolanka”. Urzędnicy miejscy mają zdefiniowane problemowe miejsca i - jak zapewniają - będą starali się po kolei rozwiązywać problemy. - Jednym z większych jest ul. Olimpijska, którą zalewa nawet mały opad. Po ostatnich intensywnych deszczach mamy zniszczony kolektor przebiegający pod rzeką, który został przerwany na wysokości Parku 550-lecia. Chcemy, przynajmniej doraźnie, na początku rozwiązać problem gromadzenia się wody przed basenem, zakładając ogród deszczowy w Parku 550-lecia. Prace już trwają, a przebudowa kanalizacji byłaby dopełnieniem tego rozwiązania - kontynuuje burmistrz Świeczak.

 

Należy odwodnić całe miasto?

Podtopieniom na terenie miasta dedykowane było posiedzenie komisji komunalnej rady miasta. Ulewne deszcze pokazały, które miejsca są newralgiczne. O ile podczas pierwszej ulewy podtopione zostało osiedle Targowa, ulice Wiejska, Studzińskiego, Kawaleryjska, Dobra, o tyle później pojawiły się problemy na ul. 3 Maja i Mazowieckiej. - Wniosek, który wypracowaliśmy wspólnie z Radą Miasta Garwolina, jest taki, że musimy przymierzyć się do opracowania koncepcji odwodnienia całego miasta, bo tylko kompleksowe podejście pozwoli nam rozwiązać ten problem. Cieszę się, że przy tych intensywnych opadach deszczu nie było zagrożenia od rzeki Wilgi, ale tu pomógł zbiornik retencyjny, który część fali wezbraniowej „wyłapał” - puentuje M. Świeczak.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR