8 sierpnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik

Pogoda: Siedlce

Numer 32
06-12 sierpnia 2020r.

menu

NEWS

W numerze - relacje z wyjścia poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej. Polecamy lekturę!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Powiększenie zasobów

22 lipca 2020 r.

O historii z biblioteki


fot. ARCHIWUM

Księgozbiór łosickiej biblioteki wzbogacił się o 30 wartościowych książek z zakresu najnowszej historii Polski.

Wśród pozycji, które Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała z Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu IPN „Biblioteka na to czeka”, są m.in. dotyczące Józefa Piłsudskiego, relacji polsko- żydowskich na Kielecczyźnie w XX w., Komitetu Warszawskiej PZPR, głosowania do sejmu w czasach PRL, jak też z zakresu działalności „Solidarności”. Znajdzie się także coś dla miłośników literatury polskiej, czyli ciekawe szkice o współczesnej poezji i prozie. Są też woluminy w języku angielskim. - Pamiętając, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana, zapraszamy do naszej biblioteki - mówi Łukasz A. Wawryniuk, kierownik łosickiej biblioteki.

Pozostała tematyka nowych książek dotyczy emigracji politycznej, drugiego obiegu, tygodnika „Nowa Kultura”, wydarzeń z marca 1968 r., opozycji po 1956 r. oraz losów Kościoła czy zakonów męskich w latach 1945-1989. Pełen wykaz tytułów znajduje się na www.biblosice.wordpress.com.

 

Drugie życie książki

- Ponieważ mamy o wiele mniejsze środki na zakup nowości książkowych niż inne biblioteki z terenu powiatu, staramy się pozyskiwać pozycje o różnej tematyce. Stąd też aplikujemy do różnych akcji i projektów. Tak też było w przypadku projektu IPN „Biblioteka na to czeka”. Wielu naszych czytelników to pasjonaci literatury historycznej, dlatego zależało nam, by zakwalifikować się do tego projektu - tłumaczy Ł. Wawryniuk. - Nie zdążyliśmy jeszcze wprowadzić wszystkich książek do katalogu internetowego, a część tytułów już była zarezerwowana przez konkretnych czytelników - przyznaje, dodając, że wiele książek pozyskują też od darczyńców. - Jesteśmy im bardzo wdzięczni, ponieważ te książki u nas zyskują drugie życie - podkreśla.

 

Celujemy w gusta

Choć w ostatnich latach liczba czytelników spada, Ł. Wawryniuk jest dobrej myśli. - W 2018 r. mieliśmy o 230 czytelników mniej niż w poprzednim. Teraz przybyło prawie 50 osób. Zatem zapowiada się tendencja wzrostowa, co nas bardzo cieszy - tłumaczy, dodając, że łosicka książnica posiada najwięcej czytelników spośród wszystkich bibliotek publicznych powiatu. - W 2019 r. mieliśmy też najwięcej wypożyczeń, mimo iż jesteśmy biblioteką, która w porównaniu z innymi w powiecie jest prawie na końcu pod względem zakupu nowości wydawniczych - podkreśla.

 

Nie tylko czytanie

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę. To także wydarzenia kulturalne i edukacyjne promujące czytelnictwo. W najbliższym czasie w łosickiej książnicy - w ramach zadania „Książka - Twój - Nasz Przyjaciel” odbędzie się maraton czytania twórczości św. Jana Pawła II. - Będziemy chcieli także przypomnieć mieszkańcom miasta i gminy postać oraz dokonania hetmana Stefana Żółkiewskiego oraz okoliczności znaczącej dla Polski i Europy Bitwy Warszawskiej 1920 r. - zaprasza Ł. Wawryniuk.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pielgrzymi na szlaku


W niedzielę, 2 sierpnia, po porannej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego na pątniczy szlak wyruszyli z Siedlec uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii tegoroczne pielgrzymowanie ma formę sztafety - każdego dnia w pielgrzymce uczestniczy po dziesięć osób. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Teściowie z nieba rodem


W niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Teściowych i Teściów.

PATRONAT "ECHO"


Bitwa o wolność
Zapraszamy do udziału w muzycznym konkursie piosenki patriotycznej organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach.
więcej »
Zastawiłem Cię? Zadzwoń!
Uczniowie Zespołu Szkół Pondagimnazjalnych nr 2 w Siedlcach stworzyli specjalne karty dla kierowców. Umieszczony na nich numer telefonu pozwoli w przypadku zastawienia samochodu zadzwonić do jego właściciela.
więcej »
Bitwa Warszawska
14 sierpnia Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zaprasza na wykład historyczny online o Bitwie Warszawskiej.
więcej »
Patriotyczny konkurs fotograficzny
Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo zaprasza do udziału w patriotycznym konkursie pod nazwą #Nasza Flaga.
więcej »
Ponad 23 artystów
Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci „Gaducha” w Sarnakach to trzydniowe wydarzenie skierowane do całych rodzin. Rozpocznie się w piątek 7 sierpnia, a zakończy w niedzielę 9 sierpnia.
więcej »
Klasyka w Rykach
9 sierpnia, o 16.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na koncert „Klasyka w Rykach” realizowany w ramach projektu „Wolność jest w nas”.
więcej »
Festiwal kapel ludowych
W niedzielę 9 sierpnia Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie organizuje po raz 14 Mazowiecki Festiwal Kapel Ludowych. Do udziału w imprezie zaproszeni są zarówno soliści, jak i zespoły.
więcej »
 

POLECAMY


W oku kamery
Jakie skarby i zabytki kryją się na wschodzie Mazowsza? O tym będzie można się dowiedzieć z programu „Sztuka cenniejsza niż czas” emitowanego w TVP3 Warszawa.
więcej »
Podążać za Papieżem Polakiem
Nasz rodak znany był z zamiłowania do podróżowania. Ale zanim jako papież okrążał glob ziemski, niosąc Dobra Nowinę, swe kroki stawiał na rodzimej ziemi, podziwiając jej piękno.
więcej »
 

SONDA

 

Po co pielgrzymujemy?

aby uprosić cud uzdrowienia, nawrócenia itp.;

z wdzięczności za otrzymane łaski;

po duchową podbudowę;

aby wyrazić swoją wierność Panu Bogu;

w dzisiejszym świecie chaosu pielgrzymowanie jest okazją do złapania dystansu.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR