19 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

W trosce o dziedzictwo

2 września 2020 r.

Perła wśród bialskich świątyń


fot. AWAW

W kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej trwa renowacja ołtarzy. Barokowe wnętrze nabrało nowych, ciepłych barw. Efekty są naprawdę zaskakujące.

Do niedawna kościół na ul. Brzeskiej kojarzył się z jasnymi, jednolitymi ołtarzami, kontrastującymi złoceniami i białymi ścianami. Teraz wygląda zupełnie inaczej. W ostatnich tygodniach zakończono prace nad ołtarzem głównym i przednimi ołtarzami bocznymi. Poddano je marmuryzacji, dzięki której zyskały nowe barwy. W taki sam sposób odnowione będą także ołtarze boczne, stojące przy ścianach. - Wszystkie pochodzą z okresu międzywojennego. Są wykonane z drewna. Zostały ozdobione złoceniami i elementami snycerskimi. Od początku były malowane farbami olejnymi - mówi Jan Maraśkiewicz, szef bialskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków. - Pracami konserwatorskimi objęto zarówno ołtarze, jak również ich wyposażenie, czyli obrazy i figury. Podobne działania dotyczyły mensy ołtarzowej, w której dawniej przechowano relikwie św. Jozafata Kuncewicza. Dodatkowo została ona przyozdobiona w iluzjonistyczne elementy, nadające jej charakter przestrzenny. W ramach prac konserwacji poddano również płaskorzeźbę znajdującą się nad ołtarzem głównym. Przedstawia ona Boga Ojca i pochodzi z XVIII w. - wylicza.

Odnowiona będzie także ambona i chrzcielnica. Planowana jest również wymiana posadzki. 
- Decyzja o takiej renowacji była bardzo śmiała, ale jak widać, przynosi efekty. Proboszcz parafii ma koncepcję na odnowienie całego wnętrza świątyni, a nie tylko jej pojedynczych elementów. Wszystko jest robione solidnie, na lata. To jedna z najciekawszych realizacji na terenie naszej bialskiej delegatury. Zależy nam na tym, aby obiekt był w pełni barokowy. Ten styl jest widoczny szczególnie z zewnątrz, ale także w środku, w strukturze architektonicznej. Niestety, w zderzeniu z architekturą, wyposażenie świątyni było zbyt skromne. Teraz to się zmienia. Po zakończeniu wszystkich prac będzie to jeden z najciekawszych tutejszych kościołów - zaznacza konserwator.
Świątynia powstała w latach 1747-1759. Ufundowali ją bialscy Radziwiłłowie. Została zbudowana z myślą o relikwiach św. Jozafata Kucewicza, które do Białej trafiły na początku XVIII w. Początkowo przechowywano je w kaplicy zamkowej. Kiedy bazylianie wystąpili o ich zwrot, Radziwiłowie wyrazili sprzeciw. W wyniku pertraktacji obiecali ufundować zakonnikom klasztor i sanktuarium dla św. Jozafata. Pierwotnie świątynia była cerkwią unicką. Po powstaniu styczniowym trafiła w ręce prawosławnych. Szczątki św. Jozafata przeniesiono wtedy z ołtarza do krypty.

 

Z powojennej biedy


Po odzyskaniu niepodległości świątynię przekazano katolikom, a relikwie J. Kuncewicza wywieziono najpierw do Wiednia, a potem do Watykanu.
- W czasach powojennych nie można było pozwolić sobie na kosztowne ołtarze i drogie upiększenia, zresztą parafia miała inne pilne wydatki, związane np. z remontem uszkodzonej wieży. Nasze ołtarze nie są zbyt bogate, ale teraz nabierają blasku. Odtwarzamy wszystko, co się da. Proszę popatrzeć chociażby na obrazy w zwieńczeniach bocznych ołtarzy, na św. Onufrego i św. Barbarę, która była pierwotnie patronką tej świątyni - wskazuje proboszcz parafii, ks. kan. Marian Daniluk. 
Podkreśla, że renowacje są przeprowadzane tylko i wyłącznie ze środków parafii. - Jestem zbudowany ofiarnością naszych wiernych. Wszyscy są zadowoleni z efektów dokonanych już prac. Nie słyszałem krytycznych głosów. W przyszłym roku przymierzamy się do wymiany posadzki. Odnowione zostaną także stalle, balustrada i chrzcielnica, przy której był ochrzczony bł. Honorat Koźmiński. Renowacji poddajemy również stacje drogi krzyżowej - wylicza proboszcz.

 

Skomplikowany proces


Ołtarze poddano zabiegowi marmuryzacji. - Czynimy to techniką olejną. Poprzez stosowanie różnych podkładów staramy się stworzyć iluzję prawdziwego marmuru. Kolory dobieramy na podstawie materiałów porównawczych. Nasze prace poprzedziliśmy długimi badaniami różnych obiektów z podobnego okresu. Oczywiście, kolorystykę utrzymujemy w barwach typowych dla baroku - mówi konserwator Zofia Kamińska, odpowiedzialna za renowację ołtarzy w bialskim kościele, tłumacząc, że metoda jest dość skomplikowana. Najpierw trzeba nakładać podkłady barwne, a potem kolejne warstwy imitujące marmur. Na końcu wszystko zabezpiecza się werniksami, które pogłębiają barwy i stwarzają dość dobrą iluzję naturalnego kamienia. - Warto dodać, że w okresie baroku również wykonywano malarskie imitacje marmuru. Czyniono to w różnym stylu, nierzadko takie imitacje nie była dokładne, a raczej umowne. Nasza marmuryzacja skłania się ku wiernemu oddaniu charakteru kamienia. Praca przy tak dużej powierzchni, jaką są ołtarze, jest dość skomplikowana; wymaga przerw technicznych i czekania na wysychanie kolejnych warstw. Aby uzyskać pożądany efekt, trzeba przejść nawet przez dziesięć etapów. Musimy pilnować pewnego reżimu technologicznego. Mimo wszystko taka praca nie sprawia nam trudności, dla nas jest raczej przyjemnością - podkreśla.

 

Dawne barwy i ozdoby


Pani konserwator zajęła się także płaskorzeźbą Boga Ojca umieszczoną na sklepieniu kościoła. 
- Do niedawna miała ona jednolity kolor. Kontrastował z nim tylko złoty glob i skrzydła aniołów. Zrobiliśmy odkrywki i dzięki badaniom ustaliliśmy pierwotne kolory płaskorzeźby. To, co zastaliśmy, było trzecim przemalowaniem. Teraz wróciliśmy do oryginalnych barw. Prace dotyczyły także figur. Na płaszczu Madonny z ołtarza głównego odkryliśmy dawne dekoracje. Zostały one odsłonięte. Wszystkie figury oczyściliśmy z wtórnych złoceń i przemalowań. Przywróciliśmy pierwotny kolor szat oraz karnacji Matki Bożej i Jezusa, gdyż były przemalowane „płasko” i niedokładnie - uzupełnia Z. Kamińska.
- Ludzie utożsamiają się z nowym wnętrzem kościoła Narodzenia NMP. Z przyjemnością oglądają to, co już udało się zrobić. Dobrze się w tym czują, a to bardzo ważne w przypadku domu Bożego i miejsca modlitwy - podsumowuje J. Maraśkiewicz.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Spotkajmy się online!
Organizowany w dniach 18-19 września IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie odbędzie się w formie transmisji online.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR