20 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu

2 września 2020 r.

Jak dawniej pożar był gaszony


fot. LI

Tutaj jest w dechę - zapisał w księdze gości uczeń szkoły podstawowej, który Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu odwiedził z rodziną w wakacje. I trudno nie przyznać mu racji.

W muzeum przy ul Wiejskiej 9 nie ma tłumów, co w czasach pandemii i różnorakich obostrzeń jest raczej walorem niż przyganą. Bo zwiedzać i oglądać - a jest na czym oko zawiesić - można swoim rytmem; w końcu nikomu się nie pali, zwłaszcza w wakacje. Przewodnicy skrupulatnie pilnują, by każdy z odwiedzających placówkę zostawił po sobie ślad. Z notatek w pamiątkowej księdze wynika, że głównym motywem przyjazdu do Kotunia jest nie tylko chęć przyjrzenia się sprzętom i urządzeniom strażackim. Wśród gości nie brakuje osób poszukujących informacji o swoich przodkach, zbierających materiały do prac naukowych, czy ludzi, którzy chcą zetknąć się z czymś nietypowym, innym. A taką możliwość właśnie to muzeum oferuje - w skali całej Polski zbiorów o podobnej tematyce przewyższających wielkością te w Kotuniu jest niewiele. A wobec tego, że wśród odwiedzających więcej jest przyjezdnych z odległych miejsc Polski i zagranicy, niż mieszkańców Podlasia, na usta same cisną się słowa: „sami nie wiecie, co posiadacie”.

Na progu muzeum wita Zbigniew Todorski, twórca i kierownik Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, dobry duch tego miejsca. Historia pożarnictwa, w którą wprowadza, nie jest w jego przypadku czymś wyuczonym czy wyczytanym. Robi to z pasją, czemu trudno się dziwić. Z zawodu - strażak - brał udział w tworzeniu zbiorów od podstaw. Niemal o każdym eksponacie potrafi powiedzieć, kiedy i gdzie został wyprodukowany, w jakich okolicznościach i skąd został pozyskany, kto brał w tym udział. Ma do tego serce - to się czuje. Naszą wizytę rozpoczyna pytanie skierowane do dzieci - czy widziały kiedykolwiek pożar. I jest ono całkowicie zasadne, bo okazuje się, że nawet dla tych, co mają naście lat, hasło „pali się” oznacza trochę większe ognisko. Na szczęście, bo pożarów mamy coraz mniej.

- Do każdego zwiedzającego trzeba podejść inaczej. Dzieci trzeba zainteresować, pozwolić dotknąć eksponatu, rzucić jakąś anegdotę czy żart. W ciekawy sposób odpowiedzieć na pytania, które najczęściej są proste. Dorośli w większym stopniu oczekują specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza jeśli są to pracownicy straży pożarnej - mówi Z. Todorski. I wskazując na plakaty ilustrujące pożar budynku, lasu, zabiera się do opowiadania o rodzajach pożarów i sposobach gaszenia, po czym przechodzi do pożaru w rafinerii Czechowice-Dziedzice w 1971 r. Doszło wtedy do wybuchu dwóch zbiorników, wskutek czego zginęło 44 osób, wiele zostało poparzonych.

 

Zdjęcie w starym hełmie

Od plakatów przechodzimy do zaprezentowanych na ekspozycji dawnych strojów strażackich. Chłopców aż swędzą ręce, by wypróbować, czy sprawdzi się instrukcja obsługi stojącej tuż obok sikawki ręcznej. Działa? Działa! A werwa, z jaką wzięli się do zadania, upewnia, że daliby radę przepompować wodę z małej sadzawki… Muzeum szczyci się posiadaniem ok. 20 sikawek ręcznych, w tym przenośnej z początku XIX w., jak też zbliżoną liczbą polskich i zagranicznych motopomp - większość z nich znajduje się na ekspozycji w pierwszej, największej sali na parterze muzeum. Dowiadujemy się tutaj również m.in., na jakiej zasadzie działały pierwsze aparaty oddechowe czy różnego rodzaju gaśnice.

W sąsiedniej sali aż mieni się w oczach od dużej liczby drobnego sprzętu gaśniczego, części armatury wodnej i elementów wyposażenia strażackiego. Uwagę najmłodszych uczestników naszej grupy przyciągają zwłaszcza pochodnie oraz sprzęt alarmowania i łączności. Móc własnoręcznie wprawić w ruch syrenę wirnikową, wypróbować trąbkę sygnalizacyjną, potem przymierzyć stary hełm i zrobić sobie w nim zdjęcie - okazuje się bezcennym doświadczeniem. Tak samo, jak próba wybrania numeru na starej centrali telefonicznej. Pytania „co to?”, „do czego?”, „jak to działa?” sypią się jedno po drugim. Z. Todorski z iście anielską cierpliwością odpowiada na każde. Dziecięca ciekawość zostaje zaspokojona.

 

Patriotyczny duch

Ruszamy schodami na piętro. Zgodnie z zamysłem organizatorów ekspozycję pomyślano jako zobrazowanie kultury polskiego pożarnictwa. W gablotach - kolekcja medali, odznaczeń i odznak korporacyjnych oraz szkół i kursów pożarniczych, archiwalne zdjęcia, mundury, godła, dystynkcje i emblematy, dyplomy, pieczątki oraz inne pamiątkowe przedmioty. Podobnie jak na parterze, tutaj także znajdujemy wizerunki św. Floriana, wykonane różnymi technikami. Patrona strażaków odnajdujemy także na zabytkowym sztandarze z 1925 r. Ciekawym przerywnikiem w spotkaniu z historią okazuje się nowoczesny hełm strażacki, który dzieciom kojarzy się chyba bardziej z bohaterami „Gwiezdnych wojen” niż pracą strażaka. Osobny rozdział tworzą pamiątki związane z działalnością Polskiej Organizacji Wojskowej w Kotuniu. Z. Todorski, autor wielu publikacji, w tym książki „Oddział Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Ogniowa Ochotnicza w Kotuniu w latach 1915-1918”, jest kopalnią wiedzy także na ten temat. Opowiada nam też o pracach wykopaliskowych w rejonie Kotunia i pokazuje odnalezione popielnice (urny).

Zanim „na deser” obejrzymy kolekcję pojazdów pożarniczych, na pamiątkę zaopatrujemy się w magnesy i rewenety upamiętniające muzeum. Obiecujemy, że wrócimy.


Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu mieści się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Powstało jako społeczne, powołane uchwałą Zarządu OSP w 1982 r. W 1983 r. zostało zarządzeniem wojewody siedleckiego przekształcone w oddział muzeum siedleckiego. Zbiory liczyły wówczas niespełna 300 eksponatów. Dzisiaj jest ich ok. 1200. W latach 1984-1985 przeprowadzono rozbudowę obiektu - powierzchnia muzeum wzrosła wówczas czterokrotnie. W latach 1987-1988 wybudowano garaż na zabytkowe pojazdy strażackie. W październiku 2006 r. zakończony został gruntowny remont. Kolejne zmiany zaszły w 1913 r. - założono centralne ogrzewanie i nowe oświetlenie.

Zgromadzone na ekspozycji placówki muzealia obrazują dzieje techniki pożarniczej od połowy XIX do końca XX w. oraz kulturę i historię polskiego pożarnictwa. Zgromadzone w nim eksponaty stanowią prawdziwą atrakcję dla miłośników pożarnictwa. To jedyne w regionie muzeum techniczne. Ekspozycja podzielona jest na cztery tematyczne części: rozwój techniki pożarniczej od połowy XIX do końca XX w., podręczny sprzęt gaśniczy, zabytkowe pojazdy pożarnicze oraz kultura polskiego pożarnictwa.

Wchodząc na stronę www.muzeumpozarnictwawkotuniu@gamil.com - oferująca również wirtualne zwiedzanie - można podejrzeć ofertę placówki.


Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu czynne jest od wtorku do soboty w godz. 10.00-16.00. Planujący zwiedzanie mogą uprzedzić o swojej wizycie, dzwoniąc pod nr tel. 25-641-44-40 lub 606-985-413.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Spotkajmy się online!
Organizowany w dniach 18-19 września IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie odbędzie się w formie transmisji online.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR