19 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Legendy na jubileusz

2 września 2020 r.

Oranżeria skończyła 25 lat!


fot. T. Młynarczyk/ROK

Jacek Musiatowicz, Wały Jagiellońskie i Tadeusz Woźniak - to gwiazdy 25 Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria”. Imprezy, która od 25 lat gości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta, przyciągając publiczność i artystów z całej Polski.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa liczba miejsc na koncertach została mocno ograniczona. Jednak organizatorzy, czyli Radzyński Ośrodek Kultury, zadbali o tych, którzy nie mogli wziąć udziału w jubileuszowym spotkaniu. Po raz pierwszy w historii imprezy wszystkie występy były transmitowane na żywo przez Telewizję Radzyń. Tegoroczną Oranżerię zainaugurowała 28 sierpnia wystawa w Galerii ROK prezentująca bogatą historię festiwalu. Ekspozycja składała się z plakatów, wycinków prasowych, zdjęć, których w ciągu 25 lat nazbierało się całe mnóstwo. Wernisaż otworzył Jacek Musiatowicz, pomysłodawca imprezy. Poeta, pieśniarz, który od lat mieszka, pracuje i tworzy w Radzyniu, odczytał specjalnie napisany na ćwierćwiecze Oranżerii wiersz mówiący m.in. o tym, jak artysta trafił na Podlasie, gdzie „ujrzał park, który zrobił z niego poetę”. Następnie głos zabrał dyrektor ROK Robert Mazurek, witając przybyłych oraz zaproszonych gości, a także przypominając historię festiwalu. - 7 czerwca 1996 r. na scenie ROK wystąpił Jan Kondrak z Zakonem Muzyczno-Literackim. Nikt wtedy nie przypuszczał, że koncert ten rozpocznie trwającą już ćwierć wieku epokę w naszym mieście, epokę pod nazwą Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską - podkreślił, dodając, iż pomysłodawcą imprezy był J. Musiatowicz, który chciał promować młodych wykonawców modnej ówcześnie piosenki autorskiej. Takie były początki Oranżerii.

- Podejrzewam jednak, że J. Musiatowicz nie spodziewał się, że OSzPA przetrwa 25 lat i będzie gościć na swojej scenie tak wielkie gwiazdy, a konkurs stanie się trampoliną do sukcesu dla tak wielu artystów - zwrócił uwagę R. Mazurek. Wciągu 25 edycji na radzyńskiej scenie występowali m.in.: Jacek Kaczmarski, Wojciech Młynarski, Stanisław Sojka, Ewa Błaszczyk, Kuba Sienkiewicz, Renata Przemyk, Marek Dyjak, Ania Karwan, Izabela Trojanowska, Antonina Krzysztoń, Ewa Bem. Krystyna Prońko, Martyna Jakubowicz, Lora Szafran, Katarzyna Groniec, Stare Dobre Małżeństwo, Raz Dwa Trzy, Wolna Grupa Bukowina.

- Oranżeria przez wiele lat była nie tylko konkursem dla młodych autorów i kompozytorów, którzy sami wykonywali swoje utwory, ale też odbywały się podczas niej warsztaty artystyczne. Od 1998 r. festiwal kwalifikował jednego z uczestników konkursu do finału Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jurorami podczas OSzPA były zawsze osoby znane i cenione w świecie polskiej muzyki rozrywkowej - przypomniał dyrektor ROK. - Odkąd poezja śpiewana zniknęła z mediów, jej popularność drastycznie spadła. Z roku na rok oranżeryjny konkurs cieszył się coraz mniejszą popularnością. Spadek zainteresowania był głównym powodem, by w 2019 r. nadać Oranżerii formułę koncertów gwiazd - wyjaśnił.

W piątkowy wieczór w Klubokawiarni Ursa odbył się koncert J. Musiatowicza, który zagrał swoje największe przeboje, przeplatając je ze wspomnieniami związanymi z radzyńskim festiwalem.

 

Charyzmatyczne Wały

W sobotę scena należała do Wałów Jagiellońskich. Wcześniej wystąpił J. Musiatowicz, który wspólnie z synem Michałem wykonał piosenkę Jacka Daszyńskiego „Na razie jest zima” - hymn OSzPA grany podczas ich pierwszych edycji. Następnie gości powitali Aldona Sawicka i R. Mazurek. - Z racji szalejącego koronawirusa zastanawialiśmy się, czy podejmować trud organizacji festiwalu. Dzisiaj, patrząc na publiczność, nie mamy wątpliwości, że podjęliśmy słuszną decyzję - przyznał dyrektor ROK.

Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus wystąpiły z recitalem „Rozważania nad niedopitą szklanką”. W programie znalazły się przeboje takie jak „Grusza, a sprawa polska”, „Twój pierwszy elementarz”, „Bilansik dla Madame” czy „Tylko mi ciebie brak” i „Wars wita”. Mądre teksty, atrakcyjne kompozycje i charakterystyczny głos G. Bukały oraz jego charyzma stworzyły niezwykłe widowisko, które publiczność nagrodziła ogromnymi brawami.

 

Rodzinny recital

W niedzielne popołudnie w liryczno-nostalgiczno-refleksyjny nastrój wprowadził publiczność legendarny muzyk i kompozytor Tadeusz Woźniak, który wystąpił z programem „Zegarmistrz światła purpurowy”. - Bardzo się cieszę, że tu przyjechałem. Pół roku nie grałem, więc wyposzczony jestem - przyznał artysta, witając się z widownią. Koncert zainaugurował utwór „Z dobrych przeczuć”. Nie zabrakło też „Hej, Hanno”, „Wolę do Mławy”, „Pośrodku świata”, który stanowił czołówkę telewizyjnego serialu „Plebania”, czy „Mam ledwie bliznę”. T. Woźniak przyznał, że coraz częściej do występów potrzebuje wsparcia i, zastanawiając się, kogo zaprosić do Radzynia, uznał, że „najtaniej będzie, jak zaśpiewa z żoną”. Tymi słowami zapowiedział Jolantę Majchrzak-Woźniak, z którą wykonał m.in. „Gdy ziemia oddycha”. W „A bodaj to” bardowi polskiej piosenki towarzyszył na gitarze syn Piotr, a w „Niczyich dniach” - syn Mariusz na skrzypcach.

W trakcie koncertu można było usłyszeć wiele anegdot dotyczących prezentowanych piosenek, a także rodzinnych opowieści. - W domu został jeszcze jeden nasz syn - Filip, który jest najzabawniejszym członkiem naszej rodziny. Na youtubie możecie obejrzeć teledysk mu poświęcony pt. „Mamela” - zachęcała J. Majchrzak-Woźniak. Najmłodszy syn Woźniaków ma zespół Downa. Przez ten teledysk chcą zwrócić uwagę na problemy, z jakimi muszą się zmagać dzieci dotknięte tą chorobą i ich rodzice, a także, że można i należy nauczyć się z nią żyć, a nawet mieć do niej pewien dystans. Piosenka nosi tytuł „Mamela”, bo kiedy Filip miał kilka lat, właśnie tak nazwał swoją mamę, tatę zaś - „tatelą”.

Recital zakończył utwór, który znają wszyscy, czyli kultowy „Zegarmistrz światła”. Były, oczywiście, owacje na stojąco i bisy.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Spotkajmy się online!
Organizowany w dniach 18-19 września IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie odbędzie się w formie transmisji online.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR