19 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Zasłużone zwycięstwo

2 września 2020 r.

W ludowym śpiewie nie mają sobie równych


fot. P. Warowny

Zespół Moszczanianki zdobył pierwsze miejsce na festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

U stóp gór panie wystąpiły nieprzypadkowo. Od dawna są jedną ze zdolniejszych grup wokalnych na terenie gminy Ryki. I wielokrotnie występowały poza jej granicami. Także w tym roku - mimo epidemii - wzięły udział w wojewódzkich eliminacjach do najważniejszego festiwalu kultury tradycyjnej w Polsce. Taka impreza jest tylko jedna, ale odbywa się w dwóch miejscach: w Kazimierzu Dolnym oraz w Bukowinie Tatrzańskiej. - Już samo zakwalifikowanie się do festiwalu „Sabałowe Bajania” było dla nas zaskoczeniem. Potem przyszły radość, ale i związane z epidemią koronawirusa obawy - przyznaje liderka zespołu Halina Jońska. Na to, by pokazać się z jak najlepszej strony śpiewaczki miały tylko dziesięć minut. Taki bowiem czas przewidzieli organizatorzy na prezentacje poszczególnych zespołów, których na festiwalu było aż 30. Moszczanianki wraz ze swoim instruktorem Pawłem Warownym wybrały trzy piosenki. Każda miała inny charakter. - Pierwsza była żniwna - „A kto brody nie piele”, druga weselna - „Ta naso młodo pani” i trzecia kościelna: - „A w ten dzień łostatecny” - wylicza pani Halina, dodając, iż te trzy utwory śpiewano na ziemi ryckiej już 100 lat temu.

Dlatego wybór repertuaru był oczywisty. - Tylko tradycyjne, lokalne pieśni śpiewane gwarą dają największą szansę na wysoką ocenę - zaznacza kierownik zespołu. Słowa te potwierdza pierwsze miejsce na festiwalu. Mimo wyrównanego poziomu artystycznego to właśnie Moszczanianki stanęły na podium. Co ważne, były jedynym zespołem z Lubelszczyzny, który na „Sabałowych Bajaniach” zdobył tak wysokie miejsce.

 

Panny, mężatki i wdowa

Do sukcesu przyczyniły się jednak nie tylko śpiew, ale i stroje. Pełniły one na festiwalu tak samo ważną rolę jak piosenka. Dlatego również do wyboru garderoby panie podeszły z wyjątkową starannością. Każda miała inny kostium. Młode dziewczyny ubrały się w kolorowe, wesołe stroje, a na głowy włożyły wianki. - Same je uwiłyśmy. Pomagały mi w tym Lilianna Chmielewska i Alicja Kiraga. A kwiaty zrywałyśmy na łąkach po drodze i w samej Bukowinie - przyznaje H. Jońska. Pozostałe śpiewaczki włożyły stroje w nieco bardziej stonowanych barwach, a także białe czepki i długie chusty na ramiona. - Ja natomiast byłam ubrana w strój żałobny. Miałam biały czepek i nałożoną na niego czarną, długą płachetkę ciągnącą się do samej ziemi. Założyłam też czarną spódnicę w paski, czarny burek w delikatne paski i czarny kaftan - opisuje pani Halina.

Ze względu na dużą różnorodność strojów panie musiały szukać pomocy u innych zespołów. Wsparcie zapewniły grupy: Pelagia, Kawęczyn, Babeczki oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Bazanowa.

 

Ogromny sukces zespołu

Sam wyjazd do Bukowiny był dla Moszczanianek sporym wyzwaniem logistycznym. Problemem okazał się choćby przewóz strojów, które zajmowały sporo miejsca. - Przyjechał po nas bus. Gdy kierowca zobaczył pakunki, powiedział: „Nie ma mowy, żebyście się zmieściły”. Ale my nie miałyśmy co ująć. Każdy musiał wziąć swoje ubrania. Wszystkie były porządnie wykrochmalone. Jakby się chciało postawić spódnice, to same by stały. Tak miało być. Nie można było dopuścić, aby ubrania się pomięły. Dlatego ostatecznie pojechałyśmy autobusem - tłumaczy H. Jońska.

Wygodny przejazd w obie strony oraz noclegi sfinansował urząd miejski w Rykach oraz starostwo powiatowe. Razem z wieloletnimi członkiniami zespołu pojechały dwie młode debiutantki: Natalia Stańczak i Emilia Jońska. - Bardzo chciały też pojechać Zosia Jońska i Dorota Kiraga, ale ze względów osobistych nie mogły - zaznacza pani Halina. W Bukowinie nie zabrakło też instruktora P. Warownego i dyrektor ryckiego centrum kultury Donaty Jurzysty-Łukasiak. Zwłaszcza ci ostatni nie kryli dumy ze zwycięstwa zespołu. - Zdobyć pierwsze miejsce na tak ważnym festiwalu to ogromny sukces - przyznaje P. Warowny.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Spotkajmy się online!
Organizowany w dniach 18-19 września IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie odbędzie się w formie transmisji online.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR