19 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Zdrowie

2 września 2020 r.

Demencja jest trudna

Według szacunków problem otępienia dotyczy w Polsce ok. 500 tys. osób, przy czym znaczna ich część, jak też ich rodzin, nie zdają sobie z tego sprawy. Opieka nad osobą z demencją jest długotrwała, wymaga cierpliwości, zrozumienia potrzeb chorego i jego ograniczeń.

„Trudne sytuacje w opiece nad osobą z otępieniem” to temat webinarium zorganizowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundację Stabilo. O rozwiązaniach typowych sytuacji, z jakimi zmagają się opiekunowie, mówił głownie prof. dr hab. nauk med. Tadeusz Parnowski, psychiatra i psychogeriatra. Definiując otępienie (demencję), zwrócił uwagę, że nie jest ono chorobą. - To zespół objawów zwykle spowodowany obecnością jakiejś choroby mózgu, w wieku starszym zwykle zwyrodnieniowej, najczęściej o charakterze przewlekłym, w której występują tzw. objawy korowe: zaburzenia pamięci, myślenia, oceniania, trudności językowe i w liczeniu, orientacji - wyjaśnił. Tym objawom towarzyszą emocje oraz zachowania chorego, z którymi opiekunowie sobie nie radzą. Zespoły otępienne współwystępują z różnymi chorobami, jak alzheimer, nadciśnienie tętnicze i zmiany miażdżycowe. Mogą pojawiać się na różnych etapach życia jako skutek np. udaru, urazu mózgu czy przewlekłego spożywania alkoholu.

W opinii prof. Parnowskiego zauważenie niepokojących symptomów wymaga jak najszybszego skonsultowania ich z lekarzem. - Są przyczyny, które inicjują zespół otępienny, ale nim nie są, jak niedoczynność tarczycy czy guzy mózgu. Wczesne rozpoznanie pozwala zatrzymać proces otępienny. Jeśli jest to objaw w przebiegu choroby - też warto. Dzięki temu opiekun może zaplanować dalsze życie, opiekę, dopilnować spraw prawnych - tłumaczył. Następnie odpowiedział na pytania najczęściej nurtujące opiekunów.


Jak przekonać osobę, u której podejrzewamy otępienie, do pójścia do lekarza?

 

Otępienie w przypadku osób starszych często towarzyszy pogarszaniu się zdrowia fizycznego. Jeśli tłumaczenie, że traci pamięć i porada jest niezbędna, nie pomaga, trzeba skoncentrować się na stanie fizycznym. Np. powiedzieć: idziemy do lekarza przepisać nowe leki. Problem często zaczyna się wtedy, kiedy opiekun nieopatrznie powie: „idziemy do psychiatry”. Wystarczy powiedzieć: mamy wizytę u lekarza leczącego osoby starsze.

 

Czy dostępne w Polsce leki są dobre?

 

Leki w Polsce i Europie są takie same. Niestety, nie ma leków przyczynowo leczących zespoły otępienne w wieku starczym, tylko działające objawowo. Jeśli chodzi o zaburzenia emocji zachowania, istnieje wiele leków psychotropowych, które korygują problemy związane z funkcjonowaniem chorego. Leki stymulujące funkcje poznawcze powinny być stosowane jak najwcześniej.

 

Co robić, gdy chory nie chce przyjmować leków?

 

Czasami wystarczy spokojna rozmowa i wytłumaczenie, że te leki nie powodują uzależnienia, a poprawiają pamięć. Są chorzy, którzy leków nigdy nie brali - wtedy trzeba zmienić ich postać, np. podać lek w syropie albo przykleić plaster. Jeśli chory przyjmuje leków za dużo albo nieregularnie, czuwać nad ich podawaniem musi opiekun.

 

Co to znaczy dobrze opiekować się bliskim z chorobą otępienną?

 

Kiedy choroba narasta, w pewnym momencie pogarsza się kontakt słowny - chory traci poczucie znaczenia słów, nie potrafi wyrazić swoich pragnień. Dobra opieka polega zatem przede wszystkim na dobrym kontakcie emocjonalnym, ponieważ to kontakt podstawowy. Po drugie - na zapewnieniu choremu bezpieczeństwa np. przez wymianę kuchenki z gazowej na elektryczną, zabezpieczenie okien i drzwi, Po trzecie - dbałości o to wszystko, czego chory potrzebuje: posiłki, pomoc w ubieraniu czy toalecie. To także ciągła współpraca z nim, ćwiczenie pamięci, przypominania. Dobra opieka to cały zespół postępowań.

 

Dlaczego opiekunom tak trudno porozumieć się z chorym?

 

Główny problem to zaburzenia pamięci. Chory nie potrafi rozmawiać, bo zapomina słów. Ma też kłopoty z doborem właściwego słowa. Przestaje rozumieć, co opiekun do niego mówi.

 

Jak przekonać chorego, żeby zrezygnował z prowadzenia auta?

 

Najpierw porozmawiać, nie mówiąc jednak, że to on sprawia zagrożenie, ależ że na drogach jest niebezpiecznie, bo przybywa samochodów i źle jeżdżących kierowców. Unikajmy zabierania kluczyków; lepiej zaproponować: dzisiaj ja poprowadzę, ty siądź z boku i sobie odpocznij. Można poprosić lekarza, żeby napisał na kartce: „nie zalecam prowadzenia samochodu”. Problem samoistnie zginie, jeśli przekonamy chorego, że auto się zepsuło.

 

Co zrobić, gdy chory powtarza co jakiś czas: „chcę iść do domu”?

 

Na pewno nie wykłócać się z nim, że ten dom to jego dom - być może myśli o domu z dzieciństwa. Można powiedzieć, że jest zimno, zanosi się na deszcz albo usadzić w kuchni i zaproponować posiłek. Jeśli to nie pomaga, pozwalamy mu wyjść, niech pochodzi po podwórku albo zrobi kółko wokół bloku.

 

Jak się zachować, gdy chory oskarża opiekuna o kradzież?

 

Tłumaczenie, że to on schował daną rzecz, jest nielogiczne. Lepiej razem przeszukać szuflady, porozmawiać o rzeczach, które przy okazji znajdujemy. Podobnie jest ze skargami typu: „wcale nie dajesz mi jeść” albo nieustannym dopytywaniem, która godzina. Wyjaśnienia tutaj nie działają. Lepiej odwrócić uwagę, podać szklankę soku, kanapkę, wyciągnąć album ze zdjęciami.

 

Dlaczego chorzy z otępieniem bywają agresywni?

 

Powodów może być mnóstwo. Jeśli chory nie potrafi go wskazać, trzeba sprawdzić, czy nie ma gorączki, czy nie bolą go zęby; może to stan zapalny dróg moczowych, jeśli nosi pieluchę. Zaczynamy więc od stanu somatycznego. Trzeba też zastanowić się, czy chory przypadkiem nie jest głodny albo spragniony, tylko nie potrafi o tym powiedzieć. Może to my swoim zachowaniem wywołaliśmy drażliwość? Może przyczyną jest głośny film akcji w telewizji? Agresję może też wywołać zachowanie opiekuna: podniesiony głos, podenerwowanie, burknięcie, machnięcie ręką. Pamiętajmy - agresją nie jest wynikiem złośliwości chorego; rodzi się poza jego kontrolą.

 

Jak chorego przekonać do opieki osób z zewnątrz?

 

Spowodować, by te osoby stały się osobami bliskimi, co oczywiście trwa. Można np. poprosić kuzynkę, sąsiadkę, by zaglądała codziennie i przedłużała swoje pobyty, dopóki chory nie zaakceptuje jej jako kogoś bliskiego. Podobnie ma się rzecz z opiekunami z zewnątrz. Nie można mówić: „jesteś niesamodzielny, wymagasz pomocy”. Chory będzie reagował na takie słowa negatywnie.

 

Jak namówić do kąpieli, do zmiany ubrania?

 

Przede wszystkim - nie mówić za dużo. Chory nie rozumie długich zdań i znaczenia słów. Lepiej przytulić go, wziąć pod rękę i zaprowadzić do łazienki. Najlepszy jest prysznic z krzesełkiem, gdzie może usiąść. Trzeba przygotować szczoteczkę z pastą i pokazać, żeby umył zęby. Jeśli nie umie nią poruszać, kupić szczoteczkę elektryczną. Do zmiany ubrania najlepiej wykorzystać takie okazje, jak budzenie się, mycie się. Świeże ubrania powinien mieć przygotowane wcześniej.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Dziękczynienie za zbiory


8 września w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września odbyły się diecezjalne dożynki i odpust parafialny. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. [fot. ks. M. Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
Hosanna Młodych
W sobotę 19 września - już po raz drugi - odbędzie się Hosanna Młodych - spotkanie włączające się w Hosanna Festival organizowany w Siedlcach w dniach od 18 do 20 września.
więcej »
Jak wygrać z uzależnieniami?
Tegoroczne Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 19 września, po raz pierwszy będzie miało formułę spotkania online. Za to jego program jak zawsze zachęca do udziału.
więcej »
Spotkajmy się online!
Organizowany w dniach 18-19 września IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie odbędzie się w formie transmisji online.
więcej »
Hosanna Festival
Przed nami XXVII Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna. Modlitwa, uwielbienie i dużo dobrej muzyki składają się na program kolejnej festiwalowej edycji.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
Dzień Dziedzictwa Lokalnego
20 września, o 14.00, na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rykach rozpocznie się Dzień Dziedzictwa Lokalnego.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR