22 września 2020 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
17-23 września 2020r.

menu

NEWS

W bieżącym wydaniu m.in. wiele konkursów, w których do wygrania są ciekawe książki. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Rewitalizacja tzw. ochronki

9 września 2020 r.

Zabytkowy dworek nabiera blasku


fot. ARCHIWUM

Trwa modernizacja dawnej „ochronki” przy ul. Wojska Polskiego w Żelechowie.

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy otoczenie zabytkowego obiektu zmieniło się nie do poznania. Przybudówki, które zniekształcały pierwotny wygląd dworku, zostały rozebrane. A konstrukcja budynku nie przypomina już tej sprzed dziesięcioleci. Tym, co dziś najbardziej rzuca się w oczy, są ściany i dach. Te pierwsze najpierw uległy ociepleniu, a później doczekały się pokrycia świerkowymi deskami. Dotychczasowy - wykonany z azbestu - dach też został zdemontowany. - Nie pasował do wyglądu dworku, a poza tym i tak musielibyśmy go zmienić ze względu na materiał, z którego był zbudowany - zaznacza burmistrz Łukasz Bogusz. Teraz budynek jest pokryty gontem. Drewniana dachówka dodała smaku i podkreśliła zabytkowy charakter obiektu. Pojawiły się też nowe kominy. W ramach pierwszego etapu inwestycji ekipy remontowe zajęły się nie tylko obudową obiektu, ale i wkroczyły do jego środka. Tam także wiele się zmieniło. - Częściowo zlikwidowaliśmy ściany działowe, a niektóre wykonaliśmy od nowa. Cała podłoga została rozebrana wraz z legarami. Wymianie uległa też stolarka okienna i drzwiowa - wylicza burmistrz.

Ta część zadania zakończyła się z końcem maja. Teraz przyszła kolej na etap drugi, który ma potrwać do połowy listopada.

 

Podwórko z parkingiem

Obecnie prace koncentrują się na wnętrzach budynku. Ściany mają na razie surowy wygląd. Nowego wyglądu nabierają również podłogi. Ekipa remontowa ułożyła już legary i zabiera się za przykrywanie ich deskami. Na zamontowanie oczekują w kolejce też stylowe drzwi do każdego z pomieszczeń. Równie ważne są prace związane z elektryką i urządzeniami sanitarnymi. Obie instalacje zostaną wymienione na zupełnie nowe. - To samo dotyczy instalacji gazowej. W budynku planujemy ustawić nowy piec - zdradza Ł. Bogusz.

Gdy już wszystko będzie gotowe, metamorfozę przejdzie plac przed dworkiem. Zgodnie z założeniami ma być utwardzony i zaopatrzony w miejsca parkingowe. - A gdy i to już będzie zrobione, przyjdzie czas na elementy formalne, czyli odbiór budynku - zaznacza włodarz miasta.

 

Powstanie izba pamięci

Tak gruntowna przebudowa obiektu pochłonie sporo pieniędzy. Sam pierwszy etap został wyceniony na 729,7 tys. 7 zł. Drugi ma opiewać na 534,2 tys. zł. - Całość wyniesie 1,2 mln zł, ale mamy dofinansowanie z PROW w wysokości 500 tys. zł, czyli faktycznie gmina poniesie koszt w wysokości 700 tys. zł - tłumaczy burmistrz.

Kolejne wydatki z gminnej kasy pójdą na umeblowanie wnętrz. - Myślę, że wiosną przyszłego roku oddamy budynek do użytku. Przymierzamy się też do wyposażenia obiektu w historyczne eksponaty. Ma być to Izba Pamięci Ziemi Żelechowskiej. Mam nadzieję, że obiekt posłuży mieszkańcom i gościom i będą się tam odbywały różne spotkania i naukowe seminaria - mówi Ł. Bogusz.

 

Gdyby ściany mogły mówić...

Budynek pochodzi z XIX w. Począwszy od lat 30 następnego stulecia, stał się domem dla sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, które zaczęły prowadzić w nim tzw. ochronkę dla dzieci. To określenie tak przylgnęło do dworku, że wciąż mówi się o nim „dawna ochronka”.

Z kolei podczas II wojny światowej tajne nauczanie prowadziła w dworku nauczycielka Monika Skrzeszowska. Czasowe schronienie znalazły w nim dzieci Zamojszczyzny.

Lata powojenne i czas władzy komunistycznej przyniosły zmiany w gospodarowaniu budynkiem.

Siostry musiały zawiesić prowadzenie ochronki w połowie lat 80. Dworek został skomunalizowany, a obok zakonnic zamieszkali w nim zwykli najemcy. Po wyprowadzce sióstr dach nad głową znalazły tam kolejne osoby.

Tuż przed rewitalizacją dworku cztery ostatnie rodziny zostały przesiedlone do nowego budynku komunalnego przy ul. Wojska Polskiego w centrum miasta.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Żołnierz z powołania


W niedzielę 13 września w Terespolu odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy oraz pomnika generała dywizji Wojska Polskiego Franciszka Krajowskiego.

FOTOGALERIA

Na chwałę Pana Boga


Od 18 do 20 września trwało w Siedlcach muzyczne święto - Hosanna Festival. Przez trzy dni na chwałę Boga śpiewali zarówno profesjonalni muzycy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z muzyką chrześcijańską. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Konkurs wiedzy biblijnej
1 września ruszyła rejestracja uczniów do 24 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego terminarz (z powodu pandemii) został zmieniony z wiosennego na jesienny.
więcej »
X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza do udziału w jubileuszowej - X Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do Pratulina, która odbędzie się jak zawsze w pierwszą niedzielę października w sanktuarium bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy.
więcej »
 

POLECAMY


Papież na ekranie
25 września na ekrany kin trafia film pt. „Wojtyła. Śledztwo”.
więcej »
Prosta modlitwa
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości.
więcej »
Zniszczyć świętego
23 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. o. Pio. Jego droga do świętości nie była łatwa.
więcej »
Rekolekcje dla kapłanów
„Trudności w radosnym i twórczym przeżywaniu kapłaństwa” to temat rekolekcji dla księży w Loretto, które odbędą się w dwóch terminach: 12-15 października i 3-6 listopada.
więcej »
Motocykliści do Pratulina
Diecezjalne Duszpasterstwo Motocyklistów zaprasza motocyklistów na Pielgrzymkę Motocyklową Mężczyzn do Pratulina. Odbędzie się ona 4 października.
więcej »
 

SONDA

 

Czy istnieje recepta na wychowanie?

najważniejsza jest miłość do dziecka i mądrość w jej okazywaniu

liczy się konsekwencja i spójne spojrzenie rodziców

trzeba dbać o emocjonalną więź z dzieckiem, jakość wspólnie spędzanego czasu

lepiej polegać na intuicji

nie ma recepty na sukces wychowawczyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR