29 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Wioletty, Serafina, Felicjana

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

7 października 2020 r.

Czas na Strażników Kościoła


fot. ARCHIWUM

Jubileuszowa, dziesiąta edycja Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn przebiegała pod hasłem „Strażnicy Kościoła”. Taką nazwę nosić będzie bractwo powołane tego dnia przez biskupa siedleckiego.

Centralnym punktem spotkania, które odbyło się na błoniach nieopodal sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich, była Eucharystia. Poprzedziły ją konferencja, prezentacja nowej inicjatywy formacyjnej pod nazwą Strażnicy Kościoła, świadectwo i wspólna modlitwa. Jak zawsze od dziesięciu lat, pielgrzymi nie zawiedli. Przybyli indywidualnie, w zorganizowanych grupach i na motocyklach. Pielgrzymkę zakończono przy jubileuszowym torcie przygotowanym przez panie z pratulińskiej parafii. Konferencję „Strażnicy Kościoła czy świętego spokoju?” wygłosił ks. dr hab. Robert Skrzypczak. Podkreślił, że żyjemy w czasach walki, którą już w 1976 r. zapowiadał kard. Karol Wojtyła, mówiąc, że chociaż katolicy nie dopuszczają do siebie tej myśli, to zbliża się czas nieuchronnego zderzenia Chrystusa z Antychrystem. Jednym z jego symptomów jest cierpienie współczesnego człowieka z powodu zaburzenia poczucia tożsamości. Jak stwierdził, coraz bardziej kwestionowana jest dzisiaj męskość jako wzór.

W programach szkolnych, instrukcjach psychologicznych zaczyna być traktowana jako „problem do uleczenia”. Zwrócił uwagę, że przybywa mężczyzn narzekających, gadatliwych, niepotrafiących podjąć decyzji. - W modelu, który proponowało chrześcijaństwo, mężczyzna to ten, który nie narzeka, wierzy, potrafi okazać posłuszeństwo, walczy i gdy przyjdzie potrzeba, jest gotowy umrzeć - mówił.

- Gdzie szukać siły, by odzyskać tożsamość? By męskość nie stała się zagrożeniem, tylko wektorem? - pytał. I odwołując się do postaci unitów pratulińskich, Samsona, św. Józefa, judajskiego króla Jozafata, podkreślił: - Będziesz silny, o ile będziesz miał swoją osobistą relację z Bogiem.

 

Służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie - gotów?

Kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. kan. Jacek Guz powiedział o projekcie nowej formacji „Strażnicy Kościoła”. - To propozycja do was, byśmy podjęli nie tylko katechezę, ale trud formacji w oparciu o klucze, jakie Pan Bóg dał każdemu z nas w obronie wiary - tłumaczył kustosz. - Chcemy zaproponować wspólnotę w oparciu o to, co nasze, rodzime: bractwo mężczyzn - bo unici stanęli ramię w ramię jak bracia - którzy chcieliby się formować w oparciu o duchowość bł. męczenników z Pratulina. Chcemy je oprzeć o symbol kluczy strzeżonych przez nich. Potrzebujemy ludzi, którzy będą stać na straży Kościoła domowego, parafialnego i diecezjalnego.

Nowa inicjatywa wpisuje się w jubileusz 25-lecia beatyfikacji unitów podlaskich przypadający w 2021 r. Przynależeć do bractwa może każdy chętny mężczyzna. Wystarczy zgłosić się do swego proboszcza. Formacja przebiegać będzie w łączności z organizowaną 23 dnia każdego miesiąca Pratulińską Szkołą Wiary. Podczas przyszłorocznej pielgrzymki mężczyzn nastąpi posłanie bractw do danych parafii.

 

Droga do Kościoła

Pielgrzymi wysłuchali świadectwa nawrócenia Krzysztofa Mularzuka, obecnie żołnierza w stanie rezerwy, męża i ojca trójki dzieci. Służył w Iraku, Czadzie, Afganistanie, także w strukturach NATO w Belgii i Holandii. - Przeżyłem w życiu fazę zaćmienia. Zawsze byłem praktykującym katolikiem. Wydawało mi się, że dobrym. Pogubiłem się. Siedziałem na kanapie moich przyzwyczajeń. Tkwiłem w grzechach, ale tego nie wiedziałem - mówił. Świadomość odpowiedzialności za Kościół przyszła podczas pobytu w Holandii, gdzie zobaczył świątynie przemianowane na puby, a krzyże - sprzedawane na targach staroci. Wtedy po raz pierwszy poczuł pragnienie zaangażowania się w duszpasterstwo. W swojej jednostce zaczął pełnić rolę lektora i kościelnego. Był to pierwszy krok. Po 27 latach spędzonych w armii wraz z żoną podjął decyzję o powrocie na rodzinne Podlasie. Dzisiaj należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

 

Jesteście odpowiedzialni

W kazaniu bp K. Gurda mówił m.in. o zaplanowanym ataku na dwie wspólnoty powołane przez Boga: rodzinę i Kościół. I zaznaczył, że nie ma innej możliwości walki niż świadectwo miłości do Kościoła takie, jakie dali bł. Męczennicy z Pratulina.

- 4 października, dzień X Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, chcemy traktować jako datę powołania męskiego bractwa pn. Strażnicy Kościoła. Było to pragnienie mojego serca, którym się wielokrotnie dzieliłem - powiedział. Statut i program formacyjny bractwa opracowali ks. Kazimierz Matwiejuk i ks. Wojciech Hackiewicz. Ks. J. Guz podjął się duchowej pieczy nad bractwem, wydział duszpasterstwa rodzin na czele z ks. J. Seredą - obowiązku przygotowania materiałów formacyjnych, a proboszczowie zakładania grup w parafiach.

- Mam nadzieję, że przynależność do bractwa pozwoli wam na uświadomienie sobie odpowiedzialności za duchowe życie waszej rodziny, parafii i diecezji. Wasza modlitwa za najbliższych i czuwanie wobec zagrożeń dzisiejszego świata będą wyrazem odpowiedzialności i misji, jaka wypływa z misji bycia wierzącym dziadkiem, ojcem czy synem. Męczennicy z Pratulina niech będą dla wszystkich przykładem i duchową siłą do jak najlepszego wypełniania zadań wierzącego w Pana Boga i należącego do Kościoła mężczyzny - zachęcał bp K. Gurda.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR