29 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Wioletty, Serafina, Felicjana

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Skutki niżu i braku środków

7 października 2020 r.

Wybraliśmy mniejsze zło


fot. ARCHIWUM

Od nowego roku szkolnego w siedmiu szkołach w gminie Biała Podlaska wprowadzono łączenie klas. Decyzja podyktowana jest czynnikiem ekonomicznym.

Na terenie gminy funkcjonuje dziewięć szkół podstawowych. Łącznie uczęszcza do nich niespełna 900 uczniów. - Ich liczba systematycznie maleje. Średnia liczba osób w klasie w obecnym roku szkolnym wynosi 12,54. Z roku na rok maleje nie tylko liczba dzieci, ale także ilość środków na oświatę. Z rządowych subwencji otrzymujemy na ten cel powyżej 11 mln zł. Kolejnych 11 mln dokładamy z naszego budżetu. Warto pamiętać, że jako gmina musimy znaleźć finanse nie tylko na oświatę. Trzeba też wygospodarować środki na oświetlenie miejscowości, wodociągi, kanalizacje czy drogi. Zadań przybywa, a pieniędzy jest coraz mniej. Mówiąc potocznie: nasz budżet się nie spina i trzeba ograniczyć wydatki. Stąd decyzja o łączeniu klas. Wbrew powszechnej dyskusji takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Projekty łączenia klas zostały zatwierdzone przez kuratorium. Nie możemy oszczędzać na ogrzewaniu czy prądzie, więc zdecydowaliśmy się na inny ruch - tłumaczy Grażyna Majewska, sekretarz gminy Biała Podlaska.

Łączenie klas ominęło tylko dwie szkoły - w Sławacinku Starym i w Sworach.

- Do tej pory radziliśmy sobie bez łączenia. Niestety, pieniądze się kończą. Mamy wybór między likwidacja placówek a łączeniem klas. Z ekonomicznego punktu widzenia na obecne potrzeby gminy, wystarczyłyby nam trzy szkoły. Wójt nie chce zamykać żadnej z istniejących placówek, więc trzeba było połączyć klasy. Wybraliśmy mniejsze zło. Wiemy, że rodzicom nie do końca się to podoba. Tak, mają prawo być niezadowoleni, ale nie mamy innego wyjścia. W połączonych klasach uczy się od kilku do maksymalnie 26 uczniów. W wiejskich szkołach dzieci nigdy nie było zbyt dużo i często dochodziło do łączenia klas. To nie jest nowość - podkreśla G. Majewska, dodając, że łączenie nie pociągnęło za sobą zwolnień, niektórzy nauczyciele mają jednak obniżony wymiar godzin.

- W Ciciborze Dużym połączono drugą i trzecią oraz czwartą i piątą klasę. W Grabanowie czwartą i piątą, w Hrudzie zerówkę z pierwszą, drugą z trzecią i szóstą z siódmą; w Ortelu zerówkę z pierwszą, drugą z trzecią i piątą z czwartą. W Sitniku zerówkę z pierwszą, drugą z trzecią i czwartą z szóstą. W Styrzyńcu zerówkę z pierwszą i drugą z trzecią; w Woskrzenicach piątą z szóstą i siódmą z ósmą, ale tylko na zajęcia wychowania fizycznego - wylicza sekretarz.

 

Szkolna statystyka

Jak kształtuje się ilość uczniów w konkretnych klasach? Oto niektóre przykłady: W Sitniku w łączonej IV i VI klasie mamy ośmioro uczniów. W Styrzyńcu z połączenia zerówki i I klasy - dziesięcioro; z połączenia II i III klasy - 14 uczniów.

- Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie zajęcia są łączone. Dotyczy to

Lekcji: języka polskiego - wspólne są dwie na pięć, języka angielskiego - jedna na trzy, muzyki i plastyki - jedna godzina łączona, historii - jedna na dwie i matematyki - jedna na cztery. Wychowanie fizyczne i godzina wychowawcza są zawsze wspólne. Sumując wszystko - na 25 godzin lekcyjnych 12 mamy łączonych - zaznacza G. Majewska.

Tłumaczy, że obecny rok kalendarzowy jest bardzo specyficzny i przynosi trudności w komunikacji.

- Tym razem komunikacja była utrudniona i oficjalnie o zmianach wszyscy rodzice dowiedzieli się we wrześniu - podsumowuje pani sekretarz.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR