28 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Poważna inwestycja

7 października 2020 r.

Dobry pomysł, przemyślana realizacja


fot. ARCHIWUM

Zakończyła się rewitalizacja centrum miejscowości Komarno- Kolonia w gminie Konstantynów. Za prawie 2,5 mln zł. udało się wykonać cztery ważne zadania.

W 2017 r. miejscowe władze opracowały lokalny program rewitalizacji gminy. Po dyskusjach i konsultacjach z mieszkańcami do odnowienia wskazano trzy miejsca: centrum i zespół pałacowo-parkowy w Konstantynowie oraz zespół folwarczny oraz centrum Kolonii Komarno z zabytkową kaplicą z drugiej połowy XIX w. Potem zaczęto szukać potrzebnych środków. - Szansą był RPO województwa lubelskiego. Postanowiliśmy, że zaczniemy od Kolonii Komarno. Pomysł skonsultowałem z ks. proboszczem. Przyjął go z entuzjazmem. Projekt zakładał: remont kaplicy i odnowienie jej otoczenia, przebudowę zabytkowej alei lipowej, która prowadzi do szkoły i do domu dziecka, budowę parkingu przy kościele parafialnym i utworzenie placu zabaw w pobliżu tego terenu - wylicza Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany i gmina uzyskała dofinansowanie. Prace związane z realizacją wymienionych zadań rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i trwały osiem miesięcy.

- Kaplica doczekała się kapitalnego remontu. Prace dotyczyły stropu, więźby dachowej i pokrycia dachu miedzianą blachą. Wymieniono podłogi, dokonano odgrzybienia i odwodnienia obiektu, położono nowe tynki wewnętrzne i zewnętrze oraz zagospodarowano teren wokół kaplicy. Później wykonano ścieżki z kostki granitowej. Kaplica do 1990 r. pełniła rolę kościoła parafialnego. Potem już z niej nie korzystano, nie odprawiano tam żadnych nabożeństw. Po remoncie będzie wykorzystywana do celów kulturalnych i wystawienniczych. Z pozyskanych środków zakupiliśmy podstawowe wyposażenie: krzesła, stoliki, nagłośnienie, schodołaz i rzutnik. Parafianie ofiarowali piękny drewniany krzyż. W kaplicy może zmieścić się ok. 50 osób. Myślę, że będzie dobrym miejscem do organizowania wystaw, koncertów, czy innych ciekawych spotkań. Myślimy też o tym, by zorganizować w niej małe muzeum krzyży - opowiada R. Murawski.

Dodatkowo w ramach prac zmieniono poszycie i dach na pobliskiej drewnianej dzwonnicy i wybudowano nowe ogrodzenie wokół kaplicy.

 

Funkcjonalnie i użytkowo

Z projektu skorzystała także miejscowa parafia. Przy kościele powstał parking na 52 samochody, w tym dwa miejsca dla niepełnosprawnych. Dzięki odnawialnym źródłom energii obiekt jest oświetlony i monitorowany. Cennym elementem jest też ciekawie wyposażony plac zabaw dla dzieci. Na pewno będzie świetną atrakcją dla najmłodszych.

- Projekt kosztował prawie 2,5 mln zł. Dofinansowanie wyniosło ponad 1,8 mln zł. Reszta - ponad 550 tys. zł - pochodziła z budżetu gminy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej rewitalizacji: urzędowi marszałkowskiemu, radzie gminy, wykonawcom, służbom konserwatorskim, ks. proboszczowi i parafianom. Ten projekt jest radością szczególnie mieszkańców Kolonii Komarno, bo to oni będą z niego korzystać. Rewitalizacja miejscowości była największą tegoroczną inwestycją gminy. Cieszymy się, że przyniosła takie efekty - podsumowuje wójt Konstantynowa.

 

Dworski zabytek

Warto dodać, że rewitalizacja centrum Kolonii Komarno przyczyniła się także do uratowania zabytku. Odnowiona kaplica została wzniesiona w 1858 r. Była prywatną kaplicą dworską. W 1865 r. władze carskie zadecydowały o jej zamknięciu. Obiekt pozostawiono bez opieki. W 1905 r. (po tzw. ukazie o tolerancji) został odremontowany staraniem Władysława Mielżyńskiego i udostępniony katolikom. Od 1928 r. kaplica stała się własnością Kościoła rzymskokatolickiego. Po remoncie w latach 30 wzbogacono ją o rzeźby św. Piotra i Pawła. Do 1990 r. służyła jako kościół parafialny. Dzięki rewitalizacji znów cieszy oko i ponownie ma szansę służyć okolicznym mieszkańcom.

Podsumowanie projektu i oddanie do użytku zrealizowanych inwestycji odbyło się 4 października. Połączono je z uroczystościami odpustowymi ku czci Matki Bożej Różańcowej. W świętowaniu wzięli udział biskup siedlecki Kazimierz Gurda, przedstawiciele władz lokalnych i państwowych oraz wielu mieszkańców gminy.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR