29 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Wioletty, Serafina, Felicjana

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Z wizytą u Pierwszej Damy

7 października 2020 r.

Nie tylko zapach chleba


fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Z piosenką, tańcem i przygotowanymi przez siebie przysmakami miejscowe społeczniczki odwiedziły Pałac Prezydencki. Dwa koła gospodyń z gminy Ryki spotkały się z Pierwszą Damą.

Niecodzienne wizyty mogły odbyć się dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pań. Mowa o członkiniach Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Dąbi i Zalesia. Pierwsze z nich w tym roku świętowało jubileusz 100 lat istnienia, drugie - na dobre zaczęły działać rok temu. Dla kół nie ma to żadnego znaczenia - przyjaźnią się i stawiają na działanie. Aby dobitnie podkreślić ten ostatni aspekt, KGW w Zalesiu do nazwy koła dodało słowo „aktywne”. 28 września do małżonki prezydenta Polski udały się panie ze Starej Dąbi. Wyjazd można określić mianem rewizyty, bo to Agata Kornhauser-Duda w lipcu jako pierwsza odwiedziła organizację. Z wdzięczności za dostrzeżenie istnienia KGW w roku jego jubileuszu gospodynie nie pojechały do Warszawy z pustymi rękami. - Wręczyłyśmy dwa chleby. Jeden upiekła prawnuczka założycielki koła Elżbieta Pudło, a drugi Karolina Pilzak. Pani prezydentowa pocałowała bochny i stwierdziła. że ładnie pachną - wspomina Bożena Jasek-Pudło, przewodnicząca KGW w Dąbi.

Spotkanie upłynęło w przyjaznej atmosferze. - Zaskoczyła nas otwartość, naturalność i bezpośrednia rozmowa z Pierwszą Damą. Rozmawiałyśmy o dożynkach prezydenckich, lokalnych uroczystościach i projektach skierowanych do Kół Gospodyń Wiejskich - wyjaśnia B. Jasek-Pudło.

Swoimi zdolnościami pochwaliły się też inne członkinie koła. Janina Ostrzyżek wyrecytowała kilka własnych wierszy, a K. Pilzak przekazała zrobione przez siebie rękodzieło. Swoją obecność zaznaczył towarzyszący paniom w spotkaniu proboszcz ryckiej parafii. - Przekazałem na ręce Pierwszej Damy petycję od rolników w sprawie tzw. piątki dla zwierząt. Są obawy się, że ta ustawa uderzy w nich i zabroni uboju rytualnego. A pseudoekolodzy będą chcieli likwidować gospodarstwa. Nie można do tego dopuścić - ocenia ks. kan. Stanisław Chodźko.

 

Działają niezwykle prężnie

Z kolei 1 października w Pałacu Prezydenckim pojawiły się panie z Aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu. Wizyta w Warszawie była dla nich zaskoczeniem. - Kilka dni wcześniej napisałam pismo do kancelarii prezydenta, że chcemy przez swoją działalność promować naszą małą miejscowość - wspomina Małgorzata Gral, przewodnicząca KGW. - Zwróciłam uwagę na postać pochodzącego z Zalesia mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. Przypomniałam, że pod patronatem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał u nas jego pomnik. Nadmieniłam, że chcemy posadzić w Zalesiu dąb pamięci „Orlika” pod honorowym patronatem pary prezydenckiej - podkreśla. Ku zaskoczeniu pań zaproszenie do pałacu przyszło po czterech dniach.

Czasu na przygotowania było mało, ale gospodynie stanęły na wysokości zadania. Zabrały ze sobą m.in. racuchy według przepisu matki mjr. Bernaciaka i kosz przetworów. Na pamiątkę KGW przekazała Pierwszej Damie także figurkę anioła i obraz ryckiego pałacu w zimowej scenerii. W zestawie upominków nie zabrakło również sera z ryckiej mleczarni.

Swoistą wisienką na torcie wizyty był występ artystyczny. Panie w towarzystwie gromadki dzieci zaśpiewały kilka ludowych piosenek. Oprócz śpiewu ku uciesze A. Kornhauser-Dudy pojawiły się też tańce. - Wasze koło jest młode, ale działa niezwykle prężnie - pochwaliła aktywność gospodyń z Zalesia małżonka prezydenta. Teraz społeczniczki czekają na wizytę Pierwszej Damy w Zalesiu przy okazji sadzenia dębu „Orlika”.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR