28 października 2020 r. Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

Pogoda: Siedlce

Numer 44
29-04 listopada 2020r.

menu

NEWS

Jak możemy pomóc duszom w czyśćcu cierpiącym? Odpowiedź w bieżącym wydaniu ECHA! Polecamy lekturę...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zachęta do włączenia się w akcję

16 października 2020 r.

Zapalona świeca w oknie…

Do 23 października można zgłosić w Centrum Opatrzności Bożej chęć otrzymania miniatury Świecy Niepodległości, której oryginał znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej.

Świecę tę ofiarował Polsce papież Pius IX, wyrażając życzenie, by zawieziono ją do Warszawy i zapalono dopiero wówczas, gdy nasza ojczyzna odzyska niepodległość. Było to w 1867 r., zaledwie trzy lata po upadku wielkiego narodowego zrywu w obronie wolności - powstania styczniowego…

Świeca Niepodległości po raz pierwszy została zapalona w katedrze warszawskiej w 1920 r. przez marszałka sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej Wojciecha Trąmpczyńskiego. W stulecie odzyskania niepodległości została przeniesiona do Świątyni Opatrzności Bożej - Wotum Narodu. Od tej pory stało się tradycją, że co roku, podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zapala ją Prezydent RP.

Rodzi się także nowa tradycja: 11 listopada, o godz. 19.18, co jest nawiązaniem do daty odzyskania niepodległości, w dziesiątkach tysięcy polskich domów zapalane są miniatury tej świecy, dostępne w  Centrum Opatrzności Bożej. Przy blasku ich płomieni wierni dziękują Opatrzności za wolność Polski, powierzają Bogu jej losy i proszą o opiekę nad ojczyzną.

Jednoznaczne i jasne, publiczne świadectwo wiary i patriotyzmu. Zapalając świecę 11 listopada, wyrażamy także pamięć o tych, którzy ofiarowali swoje wysiłki, a nieraz także życie dla wolnej Polski. Niech w naszej modlitwie nie zbraknie dziękczynienia za życie świadków odzyskanej wolności, zwłaszcza tych, którzy jeszcze cieszą się łaską życia…

W ankiecie „Świadkowie odzyskanej wolności” przeprowadzonej przez COB świadectwa połączenia i wzajemnego przenikania się wiary i patriotyzmu były widoczne szczególnie.

„Coraz mniej jest świadków wielkich wydarzeń z przeszłości, dlatego staram się przekazywać potomnym wiarę i miłość do ojczyzny. To dla mnie, jako podpułkownika w stanie spoczynku, wielka sprawa. Przez wiele lat pracowałem z młodzieżą, jako nauczyciel oraz w Związku Harcerstwa Polskiego. Staję więc, gdzie tylko mogę, w mundurze, ze sztandarem, dziękując w duchu Panu Bogu za wolną ojczyznę i za wielką miłość, którą obdarza mnie i moją rodzinę. Całe życie starałem się służyć Bogu, ojczyźnie i rodzinie” - pisał pan Józef z Ożarowic.

„Aby wywiązać się z obowiązku troski o wolność, która jest nam dana i zadana, musimy z gorliwą modlitwą głęboko orać umysły i serca rodaków, siać dobre ziarno, plewić i wyrywać chwasty, pielęgnować zasiew wolności, aby zebrać obfity plon życia dla obecnych i przyszłych pokoleń. Musimy niestrudzenie kolejne razy podejmować próby budzenia narodu do wielkości poprzez przywracanie mu jego pamięci, odbudowę tożsamości, wzmacnianie spójności rodziny, pogłębianie wiary z wykorzystaniem atrakcyjnych współczesnych środków technicznych, opierać się na oddanych duchowych przewodnikach o ciepłych sercach i pełnych poświęceń dla wolności Kościoła i wolności ojczyzny. Wolność Polski, jej suwerenność i niepodległość jest najważniejszym zobowiązaniem, skarbem i testamentem minionych pokoleń oraz zadaniem dla każdego z nas na teraz, na następne lata i wieki. W podbeskidzkiej Brzezinie stoi duża granitowa płyta z 1584 r., monument upamiętniający budowę bitego traktu do Wrocławia, na którym brzeski książe Jerzy II polecił umieścić ponadczasowe motto: Inni budowali dla nas, my dla potomności, wszystkim nam Chrystus jednako drogę do nieba wymości” - dzieli się pan Zbigniew z Brzegu.

Warto dołączyć do rosnącego z roku na rok grona osób, kultywujących tę nową, piękną tradycję, manifestowania swej wiary i patriotyzmu.

Wierna miniatura Świecy Niepodległości może trafić do każdego, by mogła zajaśnieć w jego domu 11 listopada. Ten narodowy symbol może otrzymać każdy, jako wyraz podziękowania za złożoną ofiarę na budowę świątyni. Przy składaniu ofiary należy w tytule dopisać: ŚWIECA. Złożone ofiary będą przeznaczone na prowadzenie dalszych prac budowlanych przy Świątyni Opatrzności Bożej. Wszystkie osoby, które przekażą darowiznę do 23 października, już z początkiem listopada otrzymają przesyłkę z miniaturą Świecy Niepodległości. Więcej informacji: www.centrumopatrznosci.pl/swieca lub pod nr. tel.: 25-753-36-92.

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Internetowa telewizja


10 października bp Grzegorz Suchodolski dokonał poświęcenia nowego studia Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej. Odpowiedzialnym za dzieło jest ks. Paweł Broński. Patronem studia wybrany został bł. Carlo Acutis zwany „influencerem Boga”. [fot. ks. Marek Weresa]

FOTOGALERIA

Strażnicy Kościoła


4 października pod hasłem „Strażnicy Kościoła” odbyła się X Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Poprzedził ją dzień skupienia w pratulińskim domu pielgrzyma.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Organowe Matinée
Niedziela, 8 listopada, o 12.00, Organowe Matinée w kościele w Mariańskim Porzeczu.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Niezłomny, waleczny, ufający
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim papieżem i niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka, miłośnika kremówek, umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu.
więcej »
Widziała więcej
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci. I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które wiedziały i widziały więcej…
więcej »
 

SONDA

 

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dla mnie...

wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa w ich intencji

okazja do refleksji nad przemijaniem życia

przypomnienie, że moją ojczyzną jest niebo

sposobność do spotkania z rodziną

dni pamięci o wszystkich moich dobrodziejachLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR