Opinie
Cenzura 2.0
16/2024 (1495) 2024-04-16

Cenzura 2.0

W Wielką Środę, 27 marca, na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji ogłoszono projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakładający karę trzech lat pozbawienia wolności za „nawoływanie do nienawiści” ze względu na „orientację seksualną lub tożsamość płciową”. Taką samą karę może otrzymać osoba, która „znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej”.

„Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, niepełnosprawności, wieku, płci...
Jak dzieci we mgle
16/2024 (1495) 2024-04-16

Jak dzieci we mgle

Tak najkrócej można określić Polaków głosujących w wyborach samorządowych. Podobne może być podczas wybierania europarlamentarzystów.

Znajomość ordynacji wyborczej kuleje, równie słabo jest z chęcią zapoznania się z programami czy dokonaniami poszczególnych kandydatów. W efekcie wiosną do urn poszło o wiele mniej Polaków niż jesienią. - Frekwencja jest rozczarowująca, zaś spadek o 20% oznacza demobilizację wyborców, którzy zapewne stwierdzili, że to, co było najważniejsze w Polsce, czyli zmiana rządu, już się odbyło - zauważa dr hab. Robert Szwed z Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
14/2024 (1493) 2024-04-03
„Nie dajcie się omamić nachalnemu hejtowi skierowanemu przeciwko Fundacji Profeto przez media, których niestety głównym celem jest szukanie taniej sensacji i próba zniszczenia jakiejś organizacji tylko dlatego, że została założona przez Kościół katolicki” - prosił w styczniu br., kiedy rozpoczęła się medialna nagonka na Archipelag, ks. Michał Olszewski.
14/2024 (1493) 2024-04-03
1 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy w edukacji, m.in. zakaz zadawania prac domowych lub nieocenianie ich. A od września czekają kolejne - równie kontrowersyjne.
Rozmowy
Przed kapłaństwem klękam
16/2024 (1495) 2024-04-16

Przed kapłaństwem klękam

Rozmowa z ks. Maciejem Majkiem, referentem powołań w Wyższym Seminarium Duchowym św. Jana Pawła II w Nowym Opolu.

Niektórzy mówią, że powołanie do kapłaństwa czy życia zakonnego to prawdziwe szaleństwo…

W przypadku apostołów bez tego szaleństwa, jak mówi św. Paweł w swoich listach, nie byłoby prawdziwego powołania. Każde powołanie - czy to do małżeństwa, czy do kapłaństwa ma w sobie zalążek szaleństwa. Oby tylko w Bożym znaczeniu tego słowa.
Czytamy wciąż za mało
16/2024 (1495) 2024-04-16

Czytamy wciąż za mało

Rozmowa z dr. hab. Romanem Chymkowskim, socjologiem, kierownikiem Pracowni Badań Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej, współautorem raportu „Stan czytelnictwa książek w Polsce w roku 2023”.

Z opublikowanego przez Bibliotekę Narodową raportu o stanie czytelnictwa wynika, że w ubiegłym roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 43% badanych. To o dziewięć punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach, najwięcej od dziesięciu lat. Skąd, Pana zdaniem, ten wzrost?

Powiem przewrotnie: i wzrost, i nie wzrost.
Kościół
Godnie pod każdym względem
16/2024 (1495) 2024-04-16

Godnie pod każdym względem

Czego nie wypada robić w kościele? Jakie zachowania nie licują z przestrzeniami zarezerwowanymi do celów kultu? Na ile jesteśmy świadomi tego, jak należy zachowywać się w świątyni? Takie pytania musi postawić sobie każdy z nas.

O odpowiednim stroju, wyłączaniu telefonów komórkowych na czas liturgii czy spóźnianiu się na celebrację pisano już miliony razy, ale te trzy elementy to tylko wierzchołek góry lodowej. Każdy z nas dorzuciłby od siebie jeszcze inne przykłady. O anonimowe wypowiedzi poprosiłam kilka osób. Pewien kapłan, zapytany o to, co najbardziej razi go w zachowaniu wiernych, wymienił:
Powiedzieli mi, że to był chłopczyk
16/2024 (1495) 2024-04-16

Powiedzieli mi, że to był chłopczyk

Za każdym razem, kiedy biorę w ramiona niemowlę, czuję, jak jego niewinne oczy potępiają mnie. Bóg jest miłością. Aborcja to zaprzeczenie miłości. Umarłam wraz ze swoim dzieckiem - mówi Franciszka.

Na życie składa się ciąg codziennie podejmowanych decyzji. I podczas gdy jedne wydają się nie mieć większego znaczenia, waga innych ciąży latami. A są i takie, które zmieniają wszystko. Skutków popełnionych błędów nikt i nic nie może wymazać i człowiek musi z nimi żyć. Ale czy to jest życie?! I czy w ogóle prawo do życia może mieć ktoś, kto odebrał je bezbronnemu dziecku?
15/2024 (1494) 2024-04-10
Modlitwa jest i zawsze pozostanie tajemnicą. Ale można się do niej zbliżyć - uwrażliwia ks. dr Jerzy Jastrzębski, zachęcając do głębszego zrozumienia Modlitwy Pańskiej, a zarazem poznania nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Obietnice Pana Jezusa przekazane nam przez św. s. Faustynę Kowalską spełniają się na naszych oczach. Jego zapewnienia, o których czytamy w „Dzienniczku”, dotyczą każdego z nas, bo wszyscy jesteśmy ich adresatami.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Byli o krok od tego, by zabić swoje dziecko. Dziś odważnie mówią, że Bóg uratował ich od największego grzechu i błędu. A kiedy Kacper podbiega do Marzeny i bez powodu mówi: „dziękuję, mamusiu”, wiedzą, że dziękuje im za życie.
Komentarze
Leszek Sawicki

My tu zasięgu nie mamy

W tzw. internetach jeszcze niedawno można było się natknąć na pewną anegdotę.

Otóż przed wyborami samorządowymi do zabitej dechami popegeerowskiej wioski, leżącej z dala od dużych miejscowości, w ramach gospodarskiej wizyty przyjechał premier Donald Tusk. Popatrzył, pogadał z ludźmi i pyta zatroskany: „Co mógłbym dla Was zrobić, żeby żyło wam się choć odrobinę lepiej?”. Przed stojących wyszedł sołtys i mówi: „W sumie to żyje nam się nie najgorzej. Mamy ciszę, spokój, czyste powietrze, ryby w stawie, grzyby i jagody w lesie. Wczoraj przyleciały już nawet bociany…”.
Anna Wolańska

Pożyjemy, zobaczymy…

W kwestii kulturowego ubogacania Europy 46 eurodeputowanych wstrzymało się od głosu, 272 było przeciw, a 301 zatwierdziło pakt migracyjny zakładający „udzielanie wsparcia krajom pod presją migracyjną”.

Jak ta migracyjna presja wygląda, każdy może zobaczyć, ale nie każdy chce widzieć. Przeciwko wskazanemu przez Komisję Europejską rozwiązaniu wystąpiło ok. 50 organizacji międzynarodowych, które ostrzegają, że zaproponowana umowa nie tylko nie rozwiązuje problemów, ale wręcz pogarsza sytuację migrantów, ale nawet autorytet Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tym przypadku nie pomógł.
Anna Wolańska

W kupie siła

Leszek Sawicki

Ciepło, coraz cieplej

Leszek Sawicki

Lecimy głową w dół

Janusz Eleryk

Kalendarzowa karuzela

Diecezja
Siła ojcostwa
16/2024 (1495) 2024-04-16

Siła ojcostwa

„Przywilejem Ojca jest brać odpowiedzialność na siebie” - takie hasło towarzyszyło uczestnikom VII Ojcowskiego Poligonu Duchowego 13 kwietnia. A w tym roku odbywał się on w cieniu wielkiej historii i w niezwykłym miejscu - w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września

. Zwiedzanie Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, piękne świadectwa o różnych wymiarach ojcostwa, nabożeństwo Droga światła i Eucharystia złożyły się na bogaty program spotkania ojców z całej diecezji siedleckiej. Kolorytu przydała mu historia Woli Gułowskiej i losy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga, a w przerwach - śpiew piosenek żołnierskich przy gitarze, które w wykonaniu dużej grupy mężczyzn wybrzmiały donośnie i bardzo konkretnie.
Zespół jak wielka rodzina
16/2024 (1495) 2024-04-16

Zespół jak wielka rodzina

Śpiewają na chwałę Dobrego Pasterza i ku radości słuchaczy, występując we własnej parafii, w różnych częściach Polski, a nawet za granicą. Rycka schola Niebieskie Owieczki świętuje w tym roku 20-lecie istnienia.

Chóralny głos złożony z ponad 30-osobowej grupy kilkulatków i dorastającej młodzieży wrósł w życie parafii Najświętszego Zbawiciela. Na wybranych Mszach, zamiast tradycyjnego chóru, o oprawę liturgii dbają w Rykach właśnie Owieczki. Od lat kieruje nimi jedna z pierwszych scholanek - Weronika Falenta-Brodowska, zaś akompaniatorem przez całe dwie dekady jest Tomasz Antolak. 14 kwietnia połączone siły dawnych i obecnych wokalistów dały koncert najważniejszych piosenek w historii zespołu.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Do sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu powrócił po renowacji obraz zatytułowany „Sen św. Józefa” namalowany przez marianina o. Jana Niezabitowskiego.
14/2024 (1493) 2024-04-03
W orchowskiej parafii trwa peregrynacja obrazu św. Antoniego - rozpoczęła się po rekolekcjach adwentowych 13 grudnia 2023 r., zakończy przed odpustem ku czci tego świętego.
Kultura
Pierwszy to Podróżnik
17/2024 (1496) 2024-04-25

Pierwszy to Podróżnik

Jest z brązu, ma 50 cm wzrostu, waży 45 kg, na plecach niesie plecak i podpiera się kijkiem - tak wygląda miś Podróżnik, który jako pierwszy stanął na Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka.

Inauguracja szlaku odbyła się w niedzielne popołudnie 14 kwietnia na Skwerze Podróżników, gdzie odsłonięto pierwszą figurę. - Wrocław ma krasnale, Lublin koziołki, a Radzyń będzie miał niedźwiadki. Jest to nawiązanie do herbu miasta, w którym znajduje się biały niedźwiedź na czerwonym tle.
Fotograf ze święceniami
17/2024 (1496) 2024-04-25

Fotograf ze święceniami

18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z br. Bogdanem Augustyniakiem, gwardianem bialskiego klasztoru braci mniejszych kapucynów. Zakonnik opowiadał o swoich dwóch pasjach: jazzie i fotografii.

Jest rodowitym warszawianinem. W Białej Podlaskiej posługuje od 2018 r. O swoich zainteresowaniach opowiada z humorem, nutką ironii, sentymentu, ale też z satysfakcją. Jak sam przyznaje, jego przygoda z jazzem zaczęła się bardzo specyficznie. Fanem tej muzyki był starszy brat, który „katował” go klasycznymi utworami do tego stopnia, aż młody Bogdan polubił ten gatunek i zaczął się w nim nieźle orientować.
16/2024 (1495) 2024-04-16
13 kwietnia w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Droga krzyżowa”. Na ekspozycji zaprezentowano prace Edwarda i Adama Korszunów.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Warto pielęgnować dawne tradycje i zwyczaje, bo dzięki nim znamy swoje korzenie, wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie - przekonuje Teresa Pływacz, autorka książki pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, która przybliża dawne obrzędy tej wsi. Choć - jak się okazuje - były one znane mieszkańcom innych miejscowości powiatu radzyńskiego.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Śpiewy ludowe a capella to nie jest łatwa sprawa, ale fakt, że aż w dwóch zespołach wystąpiły młode osoby napawa nadzieją, iż ta muzyka nie zaginie - twierdzi Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Kto pamięta jeszcze odkurzacze alfa k2, rzutniki „Ania”, meblościanki, książeczki walutowe czy zabawki z czasów PRL?
Historia
Dwór na skalę państwa polsko-litewskiego
16/2024 (1495) 2024-04-16

Dwór na skalę państwa polsko-litewskiego

Odnalezione zabytki cechują się dużym kunsztem. wykonania, a niektóre z nich nadal mogą nadawać się do użytku. Takie wnioski płyną z podsumowania ubiegłorocznych badań archeologicznych na terenie zamku Ciołków w Żelechowie.

Już od ośmiu lat nieopodal centrum miasta, na prywatnej działce należącej m.in. do Stanisława Kawki, trwają badania archeologiczne. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, miejsce po dawnych obwałowaniach, majdanie i przejściu umieszczonym od strony drogi na Wilczyska zainteresowały naukowców do tego stopnia, że regularnie powracają do Żelechowa.
Bez znajomości historii tracimy tożsamość
16/2024 (1495) 2024-04-16

Bez znajomości historii tracimy tożsamość

Nasi bracia, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni, przypominają nam przede wszystkim o wartości naszej ojczyzny, Polski mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie.

W piątek 12 kwietnia w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach modlono się o dar życia wiecznego dla tych, którzy z miłości do bliźnich i ojczyzny oddali swe życie. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych. Do kościoła przybyły liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół na czele z kompanią honorową 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Żywa - i pielęgnowana - jest pamięć o słynącej cudami figurce Chrystusa Miłosiernego - Frasobliwego. Przez lata figurka odbierała kult w Krzymoszach. Dzisiaj omadlana jest w łukowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Dawniej upamiętniały ofiary epidemii. Teraz są obiektem kultu, a dla turystów - okoliczną atrakcją. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Krystynie „Krystynianki” spisało i udostępniło historię trzech kamiennych krzyży.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Jak obrona krzyża w Miętnem wpływała na rzeczywistość Polski 40 lat temu, ale także dziś, dyskutowano podczas konferencji „Miętne. Nauka o miłości, odwadze i krzyżu”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Urodzony we Włodawie Alfred Marcin Sokołowski był jednym z propagatorów nowoczesnego leczenia chorób układu oddechowego, pionierem polskiej pulmonologii i sanatoryjnego leczenia chorób płuc.
Region
Dama polskiego lotnictwa wyląduje przed ratuszem
17/2024 (1496) 2024-04-25

Dama polskiego lotnictwa wyląduje przed ratuszem

Samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra za kilka miesięcy stanie w centrum miasta. Maszynę o numerze bocznym 1607 samorząd zamierza pozyskać z miejscowej jednostki wojskowej.

Trwają przygotowania do 70 rocznicy nadania Dęblinowi praw miejskich. Oprócz zaplanowanych uroczystości władze miasta chcą uczcić jubileusz umieszczeniem obok ratusza legendarnego samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. - Dęblin od lotnictwem lat stoi, a iskra jest jego symbolem.
Nowoczesne i ekologiczne
17/2024 (1496) 2024-04-25

Nowoczesne i ekologiczne

W piątek 19 kwietnia w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach uroczyście odpalono dwa silniki kogeneracji gazowej o mocy ok. 8 MWe.

Co ta inwestycja - warta 51 mln zł - oznacza w praktyce? - To nowy rozdział nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla miasta i jego mieszkańców - zaznacza prezes PE Marzena Komar. I wyjaśnia: - W 2002 r. przedsiębiorstwo zakupiło turbiny zasilane paliwem gazowym, które pracowały przeszło 20 lat i wymagały gruntownego remontu.
16/2024 (1495) 2024-04-16
11 kwietnia rondo u zbiegu ulic Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki i drogi nr 801, tzw. Nadwiślanki, w Dęblinie otrzymało nazwę 58 Lotniczego Pułku Szkolnego.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie biogazowni w pobliżu ich domów. Obawiają się zanieczyszczenia powietrza i zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego, które może przyciągnąć gryzonie i owady, co zwiększy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
Rozmaitości
Szanujmy ciszę
17/2024 (1496) 2024-04-25

Szanujmy ciszę

Rozmowa z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości i Zagrożenia Hałasem. Okazuje się, że co trzeci Polak ma problemy z komunikacją spowodowaną właśnie zaburzeniami słuchu.

Przede wszystkim należy podkreślić, że hałas to dźwięk nieprzyjemny, niepożądany, powodujący drażliwość, zmęczenie, szkodliwy dla całego organizmu, a szczególnie słuchu. Powoduje gorszą wydajność w nauce, trudności w skupieniu uwagi.
Gnojówka wege
17/2024 (1496) 2024-04-25

Gnojówka wege

Stosowanie w uprawie kwiatów czy warzyw gnojówek z różnych roślin docenia coraz więcej osób. To świetna propozycja dla tych, którzy chcą żyć zdrowo i bez chemii.

Jak zauważa prof. Marek Gugała, prorektor ds. studiów Uniwersytetu w Siedlcach, a jednocześnie pracownik wydziału nauk rolniczych, w przypadku gnojówki - z naukowego punktu widzenia - trafniejszym określeniem będzie wyciąg. - Tak należy określać zalewanie wodą pociętej rośliny i zostawienie na ok. 2-3 tygodnie do fermentacji - tłumaczy, ale przyznaje też, że nazwa „gnojówka” tak mocno przyjęły się w nomenklaturze działkowców, że trudno już to zmienić.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Nadciśnienie bardzo długo nie daje objawów, powolnie wyniszczając organizm. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także kontrolowanie jego wartości.
16/2024 (1495) 2024-04-16
Kolejna edycja „Wiosny na polu i w ogrodzie” za nami. Oferta była bogata, pogoda sprzyjała plenerowej imprezie, stąd kupujących nie brakowało.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Jak nie dać się oszukać, nie stracić oszczędności, ale też dbać o swoje finanse, mogli dowiedzieć się seniorzy, którzy 3 kwietnia spotkali się w świetlicy w Grabianowie.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Przybywa osób rozważających hodowlę kur na przydomowej działce. Mówimy tu nie o rolnikach, tylko o mieszkańcach miast.
Sport
Jest jeszcze nadzieja
17/2024 (1496) 2024-04-25

Jest jeszcze nadzieja

Rozmowa z Weroniką Zielińską-Stubińską, najlepszą polską sztangistką, aktualną mistrzynią Europy w kategorii wagowej 81 kg.

Podczas Pucharu Świata rozegranego w Phuket (Tajlandia) zajęła Pani 10 miejsce w kategorii wagowej 81 kg, uzyskując w dwuboju 241 kg, a przy okazji ustanawiając rekord Polski w rwaniu wynikiem 110 kg. Jak oceni Pani swój start w tych zawodach?

Mogło być lepiej, ale w podrzucie nie zaliczyłam dwóch podejść.
Dwa złota i brązy zawodników „Tura”
17/2024 (1496) 2024-04-25

Dwa złota i brązy zawodników „Tura”

Ciężarowcy z Ryk podczas zawodów Pucharu Polski w Kielcach czterokrotnie stawali na podium.

Zawodnicy klubu „Tur Ryki” 13 i 14 kwietnia rywalizowali w wyciskaniu sztangi leżąc. Na szczególną uwagę zasługuje Ryszard Bieńczyk, który w kategorii powyżej 70 lat zajął pierwsze miejsce. Podniósł 100 kg przy wadze własnej 67,2 kg. - To sporo, biorąc od uwagę, że moja naturalna wynosi 71-72 kg. Przy takiej wadze podnosiłem nawet 110 kg, ale z powodu problemów zdrowotnych nieco schudłem, więc i wynik był niższy - zaznacza R. Bieńczyk.