24 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
19-25 listopada 2020r.

menu

NEWS

W numerze m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Klub Ojca w Łosicach

11 listopada 2020 r.

Ojcostwo to wyzwanie


fot. ARCHIWUM

Klub Ojca działa w Łosicach zaledwie od dwóch lat, a już zdążył się zakorzenić i okrzepnąć. W wymiarze duszpasterskim zaistniał także na zewnątrz. Nową inicjatywą jest Męski Różaniec, który w pierwszą sobotę listopada odbył się po raz trzeci.

Klub Ojca powstał z inicjatywy przedsiębiorcy z Siedlec Tadeusza Wojciechowskiego, który do Łosic dojeżdża do pracy. - Kilka lat temu na spotkanie Klubu Ojca działającego w Siedlcach zaprosił mnie znajomy. Poszedłem raz, potem drugi i trzeci. Idea spodobała mi się na tyle, że podzieliłem się nią z kolegami z Łosic. Pomysł chwycił - mówi T. Wojciechowski. Do klubu należy dzisiaj ponad 20 mężczyzn. Co ciekawe, ich wiek, staż małżeński i rodzicielski są bardzo zróżnicowane, ale - jak mówią - to nie trudność, a bogactwo. - Spotykamy się w każdy drugi poniedziałek miesiąca i spędzamy w swoim gronie ok. dwóch godzin. Siedziby udzielił nam burmistrz Łosic, który też należy do Klubu Ojca. Zawsze, przynajmniej w części spotkania, obecny jest nasz duszpasterz ks. Paweł Padysz - wyjaśnia T. Wojciechowski. Program, który realizują, opiera się na gotowym scenariuszu zaproponowanym do pracy formacyjnej dla ojców przez inicjatywę Tato.Net.

- Poruszane są w nim kwestie roli ojca w rodzinie, zadań, jakie ma do spełnienia oraz trudnych spraw związanych z wychowaniem dzieci. Wszystkim potrzebne są wskazówki, podpowiedzi. W swoim gronie dzielimy się pomysłami na wychowanie i doświadczeniem życiowym. Od czasu do czasu na spotkanie zapraszamy kogoś z zewnątrz, np. ciekawą osobę mogąca podzielić się wiedzą. Gościliśmy m.in. psychologa czy terapeutę uzależnień. Jeden z wieczorów poświęciliśmy na spotkanie integracyjne przy ognisku - dodaje.

 

Z modlitwą - na ulice

W tym roku w Wielkim Poście Klub Ojca po raz pierwszy przewodniczył Drodze Krzyżowej organizowanej w parafii św. Zygmunta. Rozważania przygotował pan Tadeusz. Od kilku lat włącza się w prowadzenie nabożeństw w swojej rodzinnej parafii bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach. Brał też udział w konkursie na rozważania Drogi Krzyżowej organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie. Inwencją dzieli się także, przygotowując rozważania do tajemnic różańcowych podczas Męskiego Różańca, który jest najnowszą formą działania Klubu Ojca. O tyle godną podziwu, że Łosice są jedną z zaledwie trzech miejscowości w naszej diecezji, obok Siedlec i Białej Podlaskiej, w których mężczyźni wychodzą na ulice z modlitwą na ustach i różańcami w rękach.

Na pytanie, skąd pomysł i odwaga - T. Wojciechowski odpowiada krótko: „Duch Święty oświeca nas, a Maryja wspomaga”. Przyznaje, że padające często określenia podobnego rodzaju inicjatyw - manifestacja wiary, świadectwo - jak najbardziej oddają intencje, jakie im towarzyszą. - W Różańcu uczestniczą mężczyźni, który czują potrzebę wspólnotowego wyruszenia między ludzi, by pokazać, że katolicy mają głos, że nie chcemy kryć się ze swoją wiarą, że żyjemy wiarą i nadzieją. Także by podpowiedzieć innym, jak ważny w życiu rodzinnym i społecznym jest Różaniec św. Zawierzamy w nim Chrystusowi nasze rodziny, a Matkę Bożą, najlepszą Orędowniczkę, błagamy o łaski i przepraszamy za niedociągnięcia. Ona trwa przy nas cały czas, nawet jeśli nie każdy w to wierzy albo o Jej świętej obecności zapomina - stwierdza.

 

Dobre dzieło

Wprawdzie ostatni Męski Różaniec w sobotę 7 listopada miał charakter stacjonarny, tzn. ze względu na obostrzenia związane z epidemią odbył się w kościele, to podczas wcześniejszych edycji udało się ustalić stałą trasę. Spotkanie rozpoczyna się Mszą o 8.00. Po niej uczestnicy wychodzą szpalerem, na czele którego niesiony jest krzyż, figura Matki Bożej Fatimskiej oraz figura św. Józefa, który od początku patronuje łosickiemu Klubowi Ojca. Panowie idą ulicami: Narutowicza, Błonie i 1 Maja. - Ze śpiewnikami maryjnymi w rękach, z pieśnią na ustach i w obecności kapłana, czyli ks. Jacka Sawczuka, który podjął się duchowej opieki nad comiesięcznym Różańcem - dopowiada T. Wojciechowski. - W wyznaczonych punktach zatrzymujemy się, słuchamy rozważania przypisanego do danej tajemnicy różańcowej, a następnie odmawiamy dziesiątek Różańca św. Na zakończenie rozważanie podsumowujące odmawianą część Różańca prowadzi ks. Jacek - tłumaczy. I dodaje, że - oczywiście, dostrzegają zdziwione spojrzenia osób, które mijają. Niektórzy z nich także w rozmowie np. ze znajomym czy sąsiadem, którzy widzieli ich odmawiających „zdrowaśki”, spotykają się z reakcjami wyrażającymi wielkie zaskoczenie. Bo chociaż jesteśmy społeczeństwem katolickim, to stereotypowe myślenie jest takie: różaniec w rękach kobiet - ok. Ale faceci? Czy oni zdewocieli?!

Niezależnie od wszystkiego Męski Różaniec to dobre dzieło. Do modlitwy dołączają także osoby spoza Klubu Ojca - z potrzeby serca, chęci pobycia we wspólnocie czy pomodlenia się z innymi. - Dla mnie osobiście Męski Różaniec stanowi mocne wewnętrzne przeżycie modlitewne. Matce Bożej i Chrystusowi powierzam w nim rodzinę, przyjaciół, znajomych, także trudności związane z pandemią. Myślę, że w przypadku każdego te pobudki są inne. To nieprawda, że niektórych ludzi trudności omijają z daleka. Przeżywamy je wszyscy. Każdego dopadają obawy i zalęknienie - uzasadnia T. Wojciechowski.

 

Faceci do tańca i do różańca

Od początku do Klubu Ojca należy Paweł Kucewicz. Ma 42 lata, żonę i trójkę dzieci. Zachęcony do dołączenia do wspólnoty, na pierwsze spotkanie przyszedł z bratem i szwagrem. Postanowili, że spróbują… i zostali. - Czasy, w jakich żyjemy, nie mają wiele wspólnego z tym światem, w jakim wychowywaliśmy się, będąc dziećmi. Dzisiaj człowiek bez drogowskazu bardzo łatwo może nie tyle sam zejść z właściwej drogi, co nie zauważyć, że np. schodzą z niej dzieci. Dzięki tym spotkaniom naprawdę zmienia się tok myślenia, tym bardziej, że w codziennym pędzie brakuje nam czasu na refleksję. Spotkania w Klubie Ojca są okazją, żeby się zatrzymać, zastanowić, posłuchać innych, skorzystać z podpowiedzi np. jak postępować z dzieckiem, kiedy przychodzą trudności - mówi. I zapewnia, że do klubu należą zwyczajni ojcowie, jakich można spotkać codziennie na ulicy, w sklepie czy na wywiadówce w szkole. - Mamy listonosza, policjanta, urzędnika. Ja pracuję w straży pożarnej. Jesteśmy przeciętnymi facetami - do tańca i do różańca. Łączy nas chyba to, że nie chcemy stać w miejscu, tylko w jakiś sposób rozwijać się, czegoś uczyć. Bez specjalnego zadęcia, udawania świętych. Zresztą każdy, kto mnie zna, wie, że jak się bawię, to się bawię, ale jak się modlę, to na obydwu kolanach - mówi szczerze P. Kucewicz.

 

Cenne zaangażowanie

Wspólnotę chwali jej opiekun duchowy - wikariusz parafii św. Zygmunta w Łosicach ks. Paweł Padysz. - Z duszpasterskiego punktu widzenia Klub Ojca zajmuje ważne miejsce we wspólnocie parafialnej. To wielka radość, że kapłan ma zrzeszonych mężczyzn, ojców rodzin, którzy podejmują systematyczną formację. Uważam, że dzięki takim spotkaniom mężczyźni mają poczucie wspólnoty, wiedzą, że nie zostają sami ze swoimi problemami, że to, co nie zawsze może być wypowiedziane w rodzinie wobec dzieci czy bliskich, tu spotka się ze zrozumieniem i wsparciem - mówi ks. P. Padysz. I wylicza dobre owoce, jakie już wydała męska wspólnota. - Oprócz działań związanych z założeniami Klubu Ojca, mężczyźni podejmują też formację duchową. Łosice w tym roku dołączyły do publicznego Różańca Mężczyzn, ojcowie proszą o odprawienie Mszy w ich intencji, podejmują wspólną modlitwę. Jako kapłan mogę też liczyć na ich pomoc w działaniach duszpasterskich. To cieszy tym bardziej, że mężczyźni nie zawsze widzą potrzebę większego zaangażowania w sprawy wiary i parafii - argumentuje.

 

Zapraszają!

Szeregi Klubu Ojca powiększają się stopniowo. - Uważam, że nie można nikogo ciągnąć na siłę do takiej działalności. Musi to wynikać z potrzeby serca. Tak też mówię tym, którzy zastanawiają się: przyłączyć się do klubu czy nie: Jeśli nie masz w sobie takiego pragnienia - zostań w domu. Ale jeśli przynajmniej z ciekawości chcesz zobaczyć, na czym to polega, albo po prostu wziąć do ręki różaniec i odmówić go z nami - serdecznie zapraszamy - mówi T. Wojciechowski. I zaznacza, że Klub Ojca działa bez fajerwerków. Za to na pewno pozwala głowom rodzin - bo w końcu taka rola jest przypisana mężczyznom - wzmocnić fundament wiary swojej rodziny. - Często powtarzam to chłopakom: nawet jeśli się w życiu pogubisz, nawet kiedy się od Boga odwrócisz, to mając mocne fundamenty, wrócisz; wcześniej czy później rozeznasz, że nikt inny nie da ci szczęścia niż Pan Bóg.

LI

Powrót

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili Niepodległą


Msze św., złożenie kwiatów przy pomnikach i honorowe warty to stałe elementy uroczystych obchodów Święta Niepodległości. I choć tegoroczne uroczystości - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - miały dużo skromniejszą oprawę niż w minionych latach, przedstawiciele władz i mieszkańców godnie uczcili pamięć o rodakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

FOTOGALERIA

Odszedł do domu Ojca


11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Hołoweńki. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Zmarłego kapłana, pierwszego proboszcza parafii, w której sprawowana była Msza św. pogrzebowa, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, żegnali duchowni i wierni.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Organowe Siedlce
W niedzielę 22 listopada, o 19.00, odbędzie się ostatni koncert - uwaga: tylko online! - w ramach festiwalu Organowe Siedlce.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Sztuka w sieci
„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.
więcej »
O Bogu bliskim
Chrześcijaństwo - o czym przypomina autor książki - to nie tylko unikanie grzechu. „Jest jeszcze jeden krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie” - prowokuje do refleksji.
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Lektura na dziś
Ze względu na fałszywe oskarżenia ks. Dolindo Ruotolo w 1921 r. został postawiony przed Świętym Oficjum.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
 

SONDA

 

Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oznacza dla mnie...

ufność w Jego miłosierną opiekę

ratunek dla naszej ojczyzny

wiarę w pojednanie między ludźmi

jedyne antidotum na bolączki tego świata

świadectwo wiary każdego chrześcijanina



LITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR