5 grudnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Pogoda: Siedlce

Numer 49
03-09 grudnia 2020r.

menu

NEWS

Na czym polega procedura Niebieska Karta? Jakie są rodzaje przemocy domowej? Zachęcamy do lektury najnowszego numeru ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Doceniony samorząd

11 listopada 2020 r.

Ocena pracy i starań


fot. ARCHIWUM

Gmina Wisznice została wyróżniona w rankingu Perły Samorządu 2020 przygotowana przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Samorząd znalazł się w ścisłej dziesiątce najlepszych gmin wiejskich w Polsce.

Autorzy rankingu brali pod uwagę wiele ważnych kwestii związanych m.in. z finansami, inwestycjami i działaniami społecznymi. Wisznice zajęły dziesiąte miejsce. - Tak procentuje praca wykonana na przestrzeni ostatnich lat. Dobry wynik zajęliśmy też w ubiegłorocznym rankingu „Rzeczpospolitej”. Zarówno „Gazeta Prawna”, jak i „Rzeczpospolita” oceniają sytuację finansową gminy. Jakiś czas temu zadecydowaliśmy o tym, by nie zwiększać naszego zadłużenia. Obecnie jest ono na bezpiecznym poziomie. Ocenie podlegały także inwestycje. Na ten cel każdego roku przeznaczamy po kilka milionów złotych. W 2018 r. wydaliśmy na inwestycje 5 mln zł, w ubiegłym ponad 6 mln zł, a w obecnym około 9 mln zł. W rankingu Perły Samorządu bierze się pod uwagę również to, czy gmina pozyskuje środki zewnętrzne.

My wypadamy pod tym względem bardzo dobrze - potwierdza Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.

 

Ważne pytania

Ranking sporządzany jest w oparciu o dane statystyczne, ale też o ankietę, wypełnioną przez włodarzy.

- Znajdują się w niej pytania dotyczące np. planu zagospodarowania przestrzennego. My mamy opracowany taki plan w 100%. Jesteśmy też pytani o ilość wodociągów i kanalizacji. Wisznicka gmina jest skanalizowana w 60%. Pozostali mieszkańcy mają własne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wodociąg jest doprowadzony do każdej miejscowości w gminie. Przyłączyli się do niego wszyscy, którzy tylko tego chcieli - dopowiada włodarz.

Rankingowa ankieta dotyka też spraw związanych z rewitalizacją gminy.

- To jedno z tzw. modnych pytań. Nasza gmina realizuje taki program. Związany jest on m.in. z budową zakładu opiekuńczo-leczniczego w Curynie i modernizacją kilku budynków na terenie gminy. Pytano nas także o zagospodarowanie odpadów i o ilość osób, które segregują śmieci. Selektywną gospodarkę „wymusiliśmy” cenowo, więc aż 99% mieszkańców dokonuje segregacji. Trochę gorzej wypadliśmy w kwestii inwestowania w odnawialne źródła energii. W ostatnich dwóch latach nie zajmowaliśmy się takimi sprawami - zaznacza P. Dragan.

 

Ranking jako narzędzie

Włodarze gmin musieli odpowiedzieć też na pytania dotyczące ochrony jakości powietrza.

- Pytano, czy gmina sprawdza jego jakość. Uczestniczyliśmy w małym projekcie zorganizowanym we współpracy z Politechniką Lubelską. Jej studenci przez dwa lata badali jakość powietrza na zewnątrz i w szkołach - wyjaśnia włodarz.

Dodaje, że w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej” może wystartować każda gmina. - My poddajemy się takiej ocenie od lat. To dobre narzędzie dla włodarzy. Pokazuje, co powinniśmy jeszcze zrobić, co robią inni i w jakim kierunku warto iść dalej. To bardzo prestiżowe klasyfikacje. Potwierdzają, że dobrze pracowaliśmy nad powierzonymi nam zadaniami - podsumowuje wójt gminy Wisznice.

Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w połowie października w Gdyni. Miała formę hybrydową. Z włodarzami łączono się online.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Pod sztandarem Chrystusa


W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziły swoje święto patronalne. Podczas Mszy św. o 10.00 poświęcono nowy sztandar oddziału katedralnego AK i przyjęto do wspólnoty KSM 13 nowych członków. Ponadto statuetką Zwiastun Dobrej Nowiny uhonorowano Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. [fot. Piotr Grabowski]

PATRONAT "ECHO"


Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Warsztaty świąteczne
Szkoła Językowa „Eurolingua” zaprasza do udziału w warsztatach świątecznych „Language & Art & Crafts”. Odbędą się one 12 grudnia.
więcej »
Święta są w nas
21 grudnia, o 18.00, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej odbędzie się koncert ph. „Święta są w nas”.
więcej »
Ruszamy w DROGĘ
„Droga” - to tytuł tegorocznych internetowych rekolekcji adwentowych prowadzonych przez ks. Michała Olszewskiego SCJ.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
Adwentowe rekolekcje w internecie
Adwent jest czasem radosnego i pobożnego oczekiwania na powtórne przyjście Pana, ale też na celebrację tajemnicy Wcielenia i Bożego Narodzenia, czyli pierwszego przyjścia Zbawiciela na ziemię.
więcej »
Ziarno słowa dla małżonków
Bóg przez to „Ziarno słowa dla małżonków“ zaprasza cię do refleksji nad swoim życiem. Wykonaj adwentową pracę dla siebie i twojego małżeństwa.
więcej »
Uzdrawiająca moc Boga
Dlaczego kochający nas Bóg pozwala na cierpienie? Czy ono ma w ogóle jakiś sens? Jak sobie z nim poradzić?
więcej »
Pontyfikat na czasy zamętu
Dominikanin jeszcze raz analizuje wielki pontyfikat papieża z Polski, pokazując, iż aktualność nauczania Jana Pawła II nie skończyła się z jego odejściem.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, ponieważ potrzebujemy czasu na wyciszenie;

nie, Adwent dawno stracił swój charakter i sens;

tak, ale jeśli powrócimy do dawnych tradycji, rorat, wieńców adwentowych;

tak, bo bez niego święta nie będą smakować;

nie, dla mnie to czas jak każdy inny.LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR