24 listopada 2020 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
19-25 listopada 2020r.

menu

NEWS

W numerze m.in. konkursy z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Zachęcamy do udziału!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Opracowują projekt

21 listopada 2020 r.

Wiadukt czy tunel?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, który zajmie się dokumentacją bezkolizyjnego skrzyżowania linii kolejowej Warszawa - Terespol z drogą wojewódzką nr 698 w kierunku Siedlec.

Nowy obiekt ma zastąpić istniejący przejazd przy ul. Wojska Polskiego usprawniając tym samym komunikację w mieście. W trakcie towarzyszącej podpisaniu umowy wideokonferencji podkreślano, że zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej, która określi warunki techniczne a także wskaże możliwe warianty budowy oraz pozwoli na wstępne oszacowanie kosztów przedsięwzięcia. Inwestycja ma również objąć budowę przyległego układu drogowego. Gotowa dokumentacja zostanie zaprezentowana w sierpniu przyszłego roku a koszt jej przygotowania (ok. 300 tys. zł) pokryją Polskie Linie Kolejowe, samorząd województwa lubelskiego oraz miasto Terespol.

 

Narzekają kierowcy

Obecny na spotkaniu burmistrz miasta Jacek Danieluk powiedział, że nowy wiadukt jest bardzo potrzebny, by usprawnić układ komunikacyjny miasta. Podkreślił, że przez Terespol przejeżdża dziennie kilkadziesiąt pociągów towarowych, pasażerskich i międzynarodowych. Na obecnym przejeździe kolejowo-drogowym jest kilka par torów, których pokonanie samochodem jest bardzo uciążliwe. - Przejazd kolejowy jest zamknięty przez około 50% doby. Ci, którzy pokonują go samochodami czy rowerami, muszą oczekiwać na otwarcie rogatek kolejowych nawet kilkadziesiąt minut. Jeśli tory trzeba przekroczyć kilka razy w ciągu dnia, to wówczas staje się to bardzo uciążliwe i irytujące - mówił podczas wideokonferencji włodarz miasta.

 

Jeszcze kilka lat

Z kolei prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że wykonawca dokumentacji przedprojektowej ma wskazać najlepszy wariant budowy bezkolizyjnego skrzyżowania. Przygotowane materiały dadzą przede wszystkim odpowiedź na to czy w mieście powstanie wiadukt drogowy czy też tunel pod torami. Ponadto wskażą konkretne miejsce, w którym nowy obiekt powinien być usytuowany. Jak podkreślił prezes I. Marchel przy projektowaniu istotne będą opinie mieszkańców zebrane w trakcie konsultacji społecznych. - To bardzo ważne rzeczy, które muszą być wyjaśnione już na obecnym etapie. Nie można będzie do nich wrócić w fazie późniejszego projektowania czy realizacji gotowego już projektu - zaznaczył prezes PKP PLK. Nowy wiadukt może powstać za kilka lat. Zdaniem prezesa na plac budowy będzie można wejść nie wcześniej jak za trzy a nawet cztery lata. 


Uzupełnieniem prowadzonej od lat modernizacji stacji Terespol będzie m.in. rozbudowa stacji o 10 torów o szerokości 1520 mm przeznaczonych do obsługi pociągów o długości 1050 m i nacisku 25 ton na oś. Stacja Terespol, dzięki nowej grupie torów, będzie lepiej przygotowana do obsługi dłuższych i cięższych pociągów pod względem ruchowym oraz w zakresie kontroli celno-granicznej. Znajdujące się tu przejście graniczne będzie mogło przyjmować i odprawiać więcej pociągów towarowych, co oznacza większe możliwości wymiany handlowej pomiędzy Europą i Azją.

MLS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uczcili Niepodległą


Msze św., złożenie kwiatów przy pomnikach i honorowe warty to stałe elementy uroczystych obchodów Święta Niepodległości. I choć tegoroczne uroczystości - z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - miały dużo skromniejszą oprawę niż w minionych latach, przedstawiciele władz i mieszkańców godnie uczcili pamięć o rodakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

FOTOGALERIA

Odszedł do domu Ojca


11 listopada w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Hołoweńki. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Zmarłego kapłana, pierwszego proboszcza parafii, w której sprawowana była Msza św. pogrzebowa, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, żegnali duchowni i wierni.

PATRONAT "ECHO"


Przegląd teatrów obrzędowych
23 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach odbędzie IV Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
Świąteczna akcja
Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jedlance kolejny raz zaprasza do konkursu „Razem tworzymy tradycję”. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
więcej »
Organowe Siedlce
W niedzielę 22 listopada, o 19.00, odbędzie się ostatni koncert - uwaga: tylko online! - w ramach festiwalu Organowe Siedlce.
więcej »
Orszak św. Mikołaja
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w ramach tegorocznego Orszaku św. Mikołaja 6 grudnia odwołany zostaje sam pochód - korowód ze Starego Miasta na plac przy kościele św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. Zachęcamy do oglądania!
więcej »
Sztuka w sieci
„Splendor Podlasia - tkaniny kościelne i złotnictwo” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, której wyjątkowo nie można obejrzeć w siedzibie placówki, ale na stronie internetowej.
więcej »
O Bogu bliskim
Chrześcijaństwo - o czym przypomina autor książki - to nie tylko unikanie grzechu. „Jest jeszcze jeden krok, czyli pytanie o to, co zrobiliśmy z łaską, ile nieba wprowadziliśmy w swoje życie” - prowokuje do refleksji.
więcej »
Cyfryzacja ARiMR - aplikacja mobilna
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła aplikację na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników.
więcej »
Lektura na dziś
Ze względu na fałszywe oskarżenia ks. Dolindo Ruotolo w 1921 r. został postawiony przed Świętym Oficjum.
więcej »
Rekolekcje ODDANIE33
Zapraszamy z CAŁEGO SERCA do udziału w rekolekcjach ODDANIE33, które rozpoczną się 29 listopada i potrwają do 31 grudnia. Zwieńczeniem będzie akt oddania się Panu Jezusowi przez Maryję - 1 stycznia 2021 r.
więcej »
 

SONDA

 

Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oznacza dla mnie...

ufność w Jego miłosierną opiekę

ratunek dla naszej ojczyzny

wiarę w pojednanie między ludźmi

jedyne antidotum na bolączki tego świata

świadectwo wiary każdego chrześcijaninaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR