24 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

2 stycznia 2021 r.

Ewangelia w pigułce

Liturgia słowa przytacza dzisiaj pierwszych osiemnaście wersetów Ewangelii wg św. Jana, czyli tzw. Prolog. Tekst ten wyraźnie wyróżnia się na tle całej księgi ze względu na swą poetycką formę.

Autor posłużył się nią, by w syntetyczny sposób ukazać teologiczną perspektywę, jaką będzie posługiwał się, snując swoją opowieść o Jezusie w dalszej części Ewangelii. Analiza Prologu i dostrzeżenie zawartych w nim prawd teologicznych są zatem niezbędne, jeśli chcemy właściwie odczytać całość Janowego dzieła. Czwarta Ewangelia została spisana na przełomie I i II w. po Chr., a więc jako ostatnia z Ewangelii kanonicznych. Upraszczając, można powiedzieć, że jej autor, wg wczesnochrześcijańskiej tradycji Jan apostoł, ze wszystkich ewangelistów miał najwięcej czasu, by przed sięgnięciem po pióro rozmyślać nad historią ziemskiego życia Syna Bożego. Ponadto, zanim podjął się tego dzieła, przez kilkadziesiąt lat ustnie przekazywał swoją pamięć o Zbawicielu w zmieniających się okolicznościach i wobec różnych słuchaczy. Nic zatem dziwnego, że w swojej Ewangelii skupia się nie tyle na kronikarskim zapisie opowiadanych przez siebie wydarzeń, co na ich znaczeniu. Można powiedzieć, że czwarta Ewangelia jest zbiorem katechez o Jezusie Chrystusie, Synu Boga i Zbawicielu. Tekst Prologu ukazuje główne tematy owych katechez. Czyni to, odwołując się do starotestamentalnych tradycji o stworzeniu świata przez Boga oraz o Mądrości, czyli Boskim atrybucie, który udziela się ludziom. Ukazuje Jezusa jako odwieczne Słowo, które będąc osobą i mając Boską naturę, ma swój udział w kształtowaniu całej rzeczywistości. Jezus jest także światłością świata, czyli źródłem wszelkiego życia. Będąc jedynym Synem Boga, przychodzi na świat, przyjmując ludzką naturę. Jego osoba i działanie zostało odrzucone przez religijne elity Izraela, nie zmienia to jednak faktu, iż ci, którzy Mu uwierzyli, otrzymują uczestnictwo w Jego Boskim synostwie. Uwypuklając powyższe prawdy, Janowy Prolog jest nie tylko hymnem uwielbienia na cześć Jezusa Chrystusa - odwiecznego Słowa, ale także stanowi wyznanie wiary pierwotnego Kościoła, jest swoistą Dobrą Nowiną w pigułce. Rozważając Jego treść w okresie Bożego Narodzenia, mamy niezwykłą okazję do głębszego zrozumienia misterium Wcielenia oraz zsynchronizowania naszego serca z sercem Kościoła, nieustannie podejmującym próbę odpowiedzi na wielki dar, jakim jest wcielona obecność Syna Bożego.

ks. Rafał Pietruczuk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 22 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Kornica.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR