24 stycznia 2021 r. Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
21-27 stycznia 2021r.

menu

NEWS

Rozpoczynamy przygotowania do jubileuszu 12-lecia beatyfikacji Męczenników Podlaskich. W bieżącym wydaniu - m.in. o cudach za ich wstawiennictwem i wznowieniu cennej dla diecezjan publikacji książkowej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Przed wspomnieniem bł. Męczenników z Pratulina

6 stycznia 2021 r.

Nowenny w duchowej jedności


fot. ARCHIWUM

Pratulińskie sanktuarium zaprasza do łączności podczas corocznej nowenny przed liturgicznym wspomnieniem bł. Męczenników Podlaskich. W tym roku mija 25 lat od ich beatyfikacji.

Nowenna - jak co roku - będzie trwała od 14 do 22 stycznia. Niestety, z powodu pandemii ma wyglądać nieco inaczej. Kustosz sanktuarium zachęca wszystkich czcicieli bł. Męczenników Podlaskich, aby tym razem pozostali w swoich domach i łączyli się z sanktuarium duchowo, za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. - Styczniowa nowenna przed wspomnieniem bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy organizowana jest w Pratulinie od 25 lat. Co roku gromadzi setki wiernych. Niestety, z powodu epidemii i związanych z nią obostrzeń wprowadzonych przez władze państwowe nie możemy teraz zaprosić do naszej świątyni zbyt wielu osób. Przed relikwiami będą obecni tylko nasi parafianie. To oni będą reprezentować wszystkich pielgrzymów - mówi ks. kan. Jacek Guz, kustosz sanktuarium w Pratulinie. Dodaje, że spotkania nowennowe poprowadzą kapłani, którzy w tym roku obchodzą 20-lecie przyjęcia święceń.

- Do wspólnej modlitwy zapraszamy za pośrednictwem naszej diecezjalnej rozgłośni. Treści podejmowane na nowennie będą dotyczyły świadectwa wiary danego przez unitów podlaskich i przypieczętowanego ich męczeństwem. Zaczynamy o 19.30 a kończymy ok. 21.00 - tłumaczy kustosz.

 

Intencje przez internet

Na każde spotkanie nowennowe składają się: Eucharystia, modlitwy wstawiennicze i Apel Jasnogórski. - Poprzez apel kończący nowennę zawierzamy się Matce Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia. Przez tegoroczną styczniową nowennę chcemy rozpocząć przeżywanie wielkiego dziękczynienia Panu Bogu i ludziom za wyniesienie na ołtarze bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 współbraci. Zachęcamy i zapraszamy wszystkich w te dni do łączności z nami oraz do polecania swych spraw przez wstawiennictwo naszych męczenników. W czasie każdej nowenny pielgrzymi składali bardzo dużo próśb spisanych na kartkach. Czytaliśmy je podczas naszych modlitw. Tym razem zachęcamy do przesyłania intencji drogą elektroniczną, na adres mailowy: parafiapratulin@wp.pl lub poprzez stronę internetową www.sanktuariumpratulin.pl (przez zakładkę sanktuarium - prośby i intencje). Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, powinien wzbudzić intencję w sercu i ofiarować w niej cały dzień i przypadające nań modlitwy nowennowe - tłumaczy ks. J. Guz. Dodaje, że w czasie pandemii do sanktuarium napływa bardzo dużo próśb o łaskę zdrowia dla chorych na covid. - Oprócz próśb, coraz częściej docierają do nas teraz także podziękowania. Ludzie wyrażają wdzięczność za wstawiennictwo męczenników. Ich orędownictwo pomogło już bardzo wielu osobom przejść trudy choroby i powrócić do normalnego życia - podkreśla ksiądz kustosz.

 

Ikona, reprint i hymn

Główna Msza św. w dniu wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich (23 stycznia) będzie sprawowana o 12.00. Niestety, z powodu obostrzeń w uroczystościach można uczestniczyć tylko za pośrednictwem radia. - Eucharystii będzie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Do udziału w tej Mszy zaproszeni są liderzy Bractwa Strażnicy Kościoła z poszczególnych parafii, którzy podczas liturgii złożą na ręce biskupa swoje deklaracje i pragnienie wstąpienia do wspólnoty. Wcześniej, bo o 11.00, nastąpi wprowadzenie do kościoła ikony bł. Męczenników Podlaskich, która stanie się symbolem bractwa. Po instalacji będzie prezentacja reprintu „Martyrologium Unitów na Podlasiu” ks. Pruszkowskiego. Książka została przygotowana przez wydawnictwo Unitas i dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”. Potem zaprezentowany będzie hymn Bractwa Strażnicy kościołą. Po hymnie wysłuchamy konferencji pt. „Na nowo rozpoczynać od Chrystusa. Moja droga wiary” - wylicza ks. J. Guz.

 

W Pratulinie i w parafiach

Obok styczniowej nowenny planowana jest też druga, dziewięciomiesięczna nowenna, która ma być bezpośrednim duchowym przygotowaniem wiernych do 25 rocznicy beatyfikacji Męczenników Podlaskich. Naszych bohaterskich unitów wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II. Uroczystość odbyła się 6 października 1996 r. w Rzymie. - Nowenna będzie odprawiana w Pratulinie, ale do jej podjęcia zaproszone są również wszystkie parafie i ośrodki duszpasterskie naszej diecezji. Rozpocznie się 23 stycznia, w liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy, i będzie kontynuowana 23 dnia każdego miesiąca, aż do września. Centralne uroczystości 25-lecia beatyfikacji bł. Męczenników Podlaskich zaplanowane są na niedzielę 3 października br., w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do naszego sanktuarium - precyzuje ks. Jacek Guz.

Wyjaśnia też, że ta dziewięciomiesięczna nowenna w swojej formie wpisuje się w doświadczenie Pratulińskiej Szkoły Wiary. Będzie zatytułowana: „Dziewięć pytań o wiarę”. - Każdego miesiąca w duchowej jedności z sanktuarium w Pratulinie będziemy podejmować refleksję nad jednym z dziewięciu ważnych pytań: o Chrystusa, prawdę, odwagę, miłość, powołanie i charyzmat, o jedność, wolność i przebaczenie, o modlitwę w rodzinie oraz o gotowość do świadectwa. Nowenna prowadzona w ramach comiesięcznego spotkania 23 dnia miesiąca w każdej parafii diecezji siedleckiej ma składać się z krótkiej katechezy tematycznej oraz modlitwy wstawienniczej zanoszonej przez przyczynę bł. Męczenników. Będzie to okazja do przedstawienia przez wiernych osobistych intencji powierzanych na kartkach i wypraszania łask przez wstawiennictwo błogosławionych unitów - wyjaśnia mój rozmówca.

 

Po nadzieję i pomoc

Ks. J. Guz podkreśla, że spotkania nowennowe będą jednocześnie spotkaniami formacyjnymi dla członków Bractwa Strażnicy Kościoła, którzy w danej parafii przygotowują się do wstąpienia w szeregi tej wspólnoty. Modlitwy zawsze będzie kończyć wspólny śpiew hymnu bractwa, którym jest jedna z pieśni do bł. Męczenników. Katechezy na każde ze spotkań przygotował ks. dr Zbigniew Sobolewski. Katecheza wygłoszona 23 stycznia, w ramach obchodów liturgicznego wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich, będzie pierwszą z całej serii przygotowanej specjalnie na obchody rocznicy 25-lecia beatyfikacji naszych unickich męczenników. Comiesięczne spotkania organizowane w Pratulinie w ramach diecezjalnej nowenny będą transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.

Warto, by najbliższe dziewięć miesięcy było czasem ponownego odkrycia i poznania życia oraz świadectwa bł. Męczenników Podlaskich. Są oni darem dla całej naszej diecezji. Ich przykład jest nam potrzebny także i dziś, gdy borykamy się z pandemią, lękiem i wieloma ograniczeniami. Unici bardzo mocno doświadczyli na sobie tego, czym są strach, brak środków do funkcjonowania i ograniczenia w życiu religijnym. Mimo ogromnego nacisku i ucisku nie stracili wiary i nadziei. Niech dziś wspierają nas w tym trudnym czasie i wypraszają to, czego najbardziej potrzebujemy!

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędnicy misyjni


W imieniu Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci wyrażam wdzięczność rodzicom i dzieciom, kapłanom i paniom katechetkom za kolędowanie misyjne na rzecz masajskich dzieci. Czas pandemii nie zatrzymał misyjnego zapału. W naszej diecezji były parafie, w których ta akcja została zrealizowana - mówi ks. Kazimierz Jóźwik, referent misyjny. Dziękujemy za nadesłane fotografie.

PATRONAT "ECHO"


Trwa głosowanie w konkursie „Spacer Orszakowy - Siedlce 2021”
Głosowanie rozpoczęło się 7 stycznia, od 12.00, i będzie trwało do 30 stycznia, do 12.00. Na każdego z uczestników można wysłać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail.
więcej »
W drodze do Betlejem
Katolickie Przedszkole „Ogródek św. Franciszka” z Siedlec zachęca do udziału w II Międzyprzedszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „W drodze do Betlejem”. Tegoroczna edycja - z powodu obostrzeń związanych z pandemią - odbędzie się online.
więcej »
 

POLECAMY


Pokażą nasze zabytki
W każdy piątek o 19.45 w TVP Warszawa emitowany jest program o zabytkach diecezji siedleckiej pt. „Sztuka cenniejsza niż czas”. W piątek 22 stycznia będziemy mogli obejrzeć odcinek o parafii Kornica.
więcej »
Niedzielne gadanie o słowie
Nieodżałowany ks. Piotr Pawlukiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Z Szustakiem można się sprzeczać, nie zgadzać, ale to jest gość”.
więcej »
Debata online
W poniedziałek 25 stycznia, o 19.00, odbędzie się debata online pt. „Niebezpieczeństwo laicyzmu polskiego społeczeństwa”.
więcej »
Poruszał serca
Mimo że od jego śmierci minęło ponad 40 lat, przenikliwe myśli amerykańskiego arcybiskupa kształtują kolejne pokolenia wiernych na całym świecie.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR