4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Żegnaj, Kapitanie!

13 stycznia 2021 r.

Swoje życie poświęcił ojczyźnie


fot. Kamil Krypski

Podczas wojny odznaczał się męstwem. W jesieni życia stał się drogowskazem dla młodego pokolenia. 29 grudnia rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali kombatanta Armii Krajowej kpt. Romana Maniaka.

Chociaż ciało bohatera spoczęło na jednym z podwarszawskich cmentarzy, pamięć o nim wciąż jest obecna w dęblińskim środowisku AK. Z „Miastem Orląt” łączyły go nie tylko więzy żołnierskie, ale i szczera przyjaźń. To w tym rejonie R. Maniak przez kilka lat walczył z bronią w ręku, zaś później odwiedzał dawne miejsca, spotykając się z młodzieżą i władzami miasta. Ci nie pozostali dłużni i w geście wdzięczności uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej. Los połączył R. Maniaka z Dęblinem w 1939 r. Już wtedy jako młody chłopiec został zaprzysiężony w „Mieście Orląt” w konspiracyjnej drużynie harcerskiej pod pseudonimem „Sokrates”. Niespełna cztery lata później zaczął się dla niego okres wzmożonej działalności przeciwko okupantowi. Od maja 1943 r. jako żołnierz Armii Krajowej w stopniu strzelca R. Maniak zaczął brać udział w akcjach zbrojnych.

Należał do Lotnego Oddziału Partyzanckiego Kedywu „Pilot” dowodzonego przez ppor. Jerzego Jaskólskiego ps. „Zagon”, „Zagończyk”. Zgrupowanie wchodziło w skład odtworzonego w ramach struktur AK, cieszącego się przedwojenną sławą, 15. Pułku Piechoty „Wilków”.

Terenem operacyjnym działalności R. Maniaka był Dęblin i Puławy. Razem z oddziałem „Zagończyka” uczestniczył m.in. w wysadzeniu niemieckiego pociągu z zaopatrzeniem dla frontu wschodniego w Gołębiu na trasie kolejowej Dęblin-Puławy. Nie zabrakło go w akcjach na obsadzony zarządem niemieckim tartak w Kluczkowicach oraz majątek ziemski w Osinach. Oprócz tego brał udział w oswobodzeniu Końskowoli.

 

Dowódca kombatantów

W powojennej Polsce „Sokrates” udzielał się w przedsięwzięciach o charakterze patriotycznym. Ale wszyscy kojarzyli go głównie ze strukturami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uczestnicząc w tej organizacji, był inicjatorem założenia w jej ramach Środowiska Żołnierzy 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK. Między innymi z jego inicjatywy reaktywowano w 1987 r. święto pułkowe 15. PP „Wilków”.

W kreowaniu nowych form działalności związku R. Maniakowi pomagały pełnione funkcje. Począwszy od 1998 r., kiedy to, po rezygnacji z funkcji prezesa ŚZŻAK ppłk. Jana Zdzisława Targosińskiego ps. „Hektor”, został wybrany jego następcą. Cztery lata później objął w Warszawie dowództwo nad wszystkimi kombatanckimi pocztami sztandarowymi biorącymi udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. Tę funkcję sprawował aż do 2010 r.

O tym, jakim szacunkiem cieszył się w środowisku akowców, świadczą przyznane odznaczenia. Po wojnie R. Maniak otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Armii Krajowej.

 

„Kpt. Maniak melduje się”

Złotymi zgłoskami kpt. R. Maniak zapisał się w społeczności dęblińskiego liceum ogólnokształcącego. W 1993 r. był jednym z pomysłodawców nadania placówce imienia 15. Pułku Piechoty „Wilków”. Od tamtego czasu stał się przyjacielem szkoły. Odwiedzał ją podczas wszystkich oficjalnych uroczystości. Wchodząc do sekretariatu, zawsze mówił: „Kapitan Maniak melduje się do pracy”. Gościł też na lekcjach, opowiadając o swoich przeżyciach wojennych. Robił to w sposób tak barwny, że uczniowie słuchali go z zapartym tchem.

Ostatni raz pojawił się w liceum niespełna pięć lat temu. Został wtedy odznaczony przez ministra obrony narodowej Złoty Medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Zaś ostatnim zadaniem, jakiego się podjął, było wykonanie woli środowiska 15. PP „Wilków” AK, które polegało na przekazaniu LO sztandaru i kroniki - najcenniejszych pamiątek pułku.

Doceniając zasługi R. Maniaka, w jego pogrzebie wzięła udział delegacja władz Dęblina, która złożyła na jego grobie pożegnalny wieniec.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR