4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

13 stycznia 2021 r.

…ale nie z moją pomocą


fot. PIXABAY.COM

Zanim pojawią się następne słowa tekstu, czytelnikom należy się pewne wyjaśnienie. Słowa tytułu pochodzą z jednej z książek Sołżenicyna, a w całości brzmią: „Chociaż kłamstwa ukrywają wszystko, chociaż kłamstwa obejmują wszystko, ale nie z moją pomocą”.

Tak pokrótce mógłbym określić swoje nastawienie wobec tego, co dokonuje się na naszych oczach w przestrzeni publicznej nie tylko naszego kraju, ale w całej szeroko rozumianej przestrzeni przed wiekami zagospodarowanej przez cywilizację zachodnią. Piszę z pełną odpowiedzialnością „przed wiekami”, gdyż to, co obecnie jest naszym udziałem, z cywilizacją zachodnią ma mało wspólnego. Być może niektórzy z czytelników zauważą, iż przez ostatnie dekady byliśmy epatowani terminem „doganiania cywilizacji zachodniej”, lecz twórcy tego sloganu mieli na myśli co najwyżej nasze zapóźnienia technologiczne i nic więcej. Tymczasem technologiczny boom mógł dokonać się tylko dlatego, że powstała konkretna przestrzeń kulturowa związana z rozumieniem człowieka i jego miejsca w rzeczywistości oraz jego zdolności i mocy.

Tymczasem w tejże przestrzeni dokonał się istny armagedon, który dość lakonicznie wyraża hasło Billa Clintona ze zwycięskiej kampanii prezydenckiej w 1992 r.: „It's the economy, stupid!” („To jest ekonomia, głupcze!”). Pozornie jednak słowa te odnoszą się tylko do sfery ekonomicznej. W nich zawarte jest coś więcej.

 

Strojenie sceny

A. Huxley w „Nowym wspaniałym świecie” zawarł dość celną, szczególnie gdy idzie o ocenę dzisiejszych wydarzeń, myśl: „Nie ma oczywiście powodu, dla którego nowe totalitaryzmy miałyby przypominać stare. Rządy pałek i plutonów egzekucyjnych, przez sztuczny głód, masowe uwięzienia i masowe deportacje, są nie tylko nieludzkie (obecnie nikogo to nie obchodzi), ale są ewidentnie nieskuteczne, a w erze zaawansowanej technologii nieskuteczność jest grzechem przeciwko Duchowi Świętemu (znaczy się - nieodpuszczalnym - to mój wtręt w myśl Huxleya). Naprawdę wydajnym państwem totalitarnym byłoby takie, w którym wszechpotężna władza wykonawcza szefów politycznych i ich armia kierowników kontrolują populację niewolników, których nie trzeba zmuszać, ponieważ kochają swoją niewolę. Aby ją pokochali, jest to zadanie, które w dzisiejszych państwach totalitarnych powierzono ministerstwom propagandy, redaktorom gazet i nauczycielom. Ale ich metody są nadal prymitywne i nienaukowe.” Dzisiejsze nastroje społeczne oraz działania podejmowane przez obywateli z ustami pełnymi zapewnień o samodzielności myślenia, są wytworem spektakli serwowanych przez wskazane w cytacie z Huxleya trzy grupy społeczne, choć być może w przypadku tej ostatniej raczej mamy do czynienia ze zmanipulowaną grupą społeczną. Dosadnym przykładem, potwierdzającym tę tezę, są wydarzenia rozgrywające się za oceanem. Realistycznie myślący komentatorzy zwracają uwagę na sekwencję wydarzeń towarzyszących zmianie warty w Białym Domu. Co ciekawe, za Atlantykiem nikt, poza CNN, nie ma wątpliwości, iż elekcja 2020 r. przebiegała z naruszeniem standardów demokracji. Zwycięstwo J. Bidena zapewniły manipulacje głosami w kluczowych miastach, które przeważyły w liczonych głosach. W interesie D. Trumpa było udokumentowanie tego i przedstawienie w świetle kamer. Plan ten zniweczyły „wydarzenia kapitolińskie”. Czyżby sam Trump storpedował swoje zamiary. Wydaje się, że raczej nie. Szturm na siedzibę parlamentu USA stanowił więc doskonale wyreżyserowany spektakl, którego celem było wyeliminowanie narracji Trumpa z przestrzeni publicznej. Blokowanie go w mediach społecznościowych oraz zamrażanie jego kont finansowych to tylko dopełnienie kneblowania przeciwnika. By nic już nie zagroziło walcowi przemian kulturowych.

 

Kolejka do rzeźni

Jeden z komentatorów amerykańskiej sceny politycznej, T.R. Clancy, zauważył dość pesymistycznie: „Zwycięstwo Bidena będzie całkowitym triumfem dziesięcioleci indoktrynacji edukacji publicznej, co zresztą nie jest już edukacją, ale najbardziej lewicową katechizacją. Dziennikarz William Haupt donosi, że 12 lat indoktrynacji spowodowało, że 51% naszej młodzieży woli socjalizm od demokracji. Dlatego też dwie trzecie milenialsów uważa, że Ameryka jest krajem rasistowskim i seksistowskim, a 40% zgadza się, że Ameryka jest najbardziej nierównym społeczeństwem na świecie. W rzeczywistości w 2011 r. Chuck Rogér prześledził ten spadek do lat 60, kiedy kolegia nauczycielskie zaczęły wyrzucać nauczycieli z indoktrynacją sprawiedliwości, którzy wpajają złość dzieciom „niedominującym” (mniejszościowym) oraz poczucie winy dzieciom „dominującym” (białym). Sądząc po obfitości ogarniętych poczuciem winy białych Amerykanów, ta taktyka działa dobrze. Obecnie w 3,5 tys. sal lekcyjnych w 50 stanach włącza się zwodniczy Projekt 1619 New York Timesa, który uczy, że każde osiągnięcie w historii Ameryki pochodzi z niewolnictwa. Cel tej całej sfałszowanej historii? Nie edukacja, ale kolejne pokolenia Amerykanów niezdolnych do odróżnienia faktów od fikcji”. Ten sam komentator zwraca uwagę na stosowanie „żelaznej kurtyny” w przekazie medialnym: „Od miesięcy kłamliwie podawano, że nocne demonstracje Black Lives Matter/Antify były głównie pokojowe, nie zauważając setek zorganizowanych przez BLM i Antifę protestów obejmujących powszechne podpalenia, grabieże i przemoc wobec policji i niewinnych cywilów. Utrwalono niebezpieczny mit, że czarni mężczyźni są codziennie zabijani przez białą policję, ignorując jednocześnie, że statystyki stanowczo obalają fałszywe narracje o rasistowskich białych gliniarzach i polowaniu na nieuzbrojonych czarnych mężczyzn. Powtarzano ględzenie Demokratów, że zarzuty Trumpa to oszustwo wyborcze zostały postawione bez żadnych dowodów, jednocześnie uparcie odmawiając zbadania dobrze udokumentowanych dowodów wszechobecnych nieprawidłowości wyborczych w stanach, w których toczy się bitwa.” Mamy więc prawdę czasu i „prawdę” ekranu.

 

Mężom przystoi w milczeniu się zbroić

Czy istnieje jakakolwiek broń przeciwko takiemu zmasowanemu atakowi medialno-ekonomiczno-politycznemu na podstawy cywilizacyjne? Tak, tą bronią jest prawda, będąca fundamentem naszej cywilizacji. Trzeba się kształcić, myśleć i nie bać. Nawet jeśli podawać nam będą kielich z pieniącą się cykutą. Albo przykładać maczetę do gardła.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR