4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Święccy zaangażowani

13 stycznia 2021 r.

Nie tylko w kościelnej ławce


fot. ARCHIWUM

Chyba nikogo nie dziwi już widok świeckiej osoby czytającej modlitwę wiernych czy lektora wychodzącego do czytania z ławki. Przybywa parafii, w których służbę liturgiczną - obok ministrantów czy scholanek - podejmują dorośli, pokazując w ten sposób, że są istotnymi uczestnikami Eucharystii.

Kwestię posługi przy ołtarzu osób duchownych i świeckich reguluje „Konstytucja o Liturgii” Soboru Watykańskiego II. „Czynności liturgiczne należą do całego Ciała Kościoła” - zapisano w niej, co oznacza, że święta liturgia, w tym Eucharystia, nie powinna być sprawowana jedynie przez samego kapłana, lecz zawsze obok niego winni odnaleźć swoje miejsce wierni świeccy. Ks. Sylwester Gałach, obejmując parafię św. Józefa w Trąbkach w lipcu ub. roku, zastał tutaj zarówno dobrze zorganizowaną służbę liturgiczną ołtarza, jak też liczące ok. 15 osób grono dorosłych osób gotowych do podejmowania posługi słowa. - Fakt, że osoby świeckie są tak otwarte, to zdrowy duch Kościoła, powiew Ducha Świętego. Udział świeckich jest bardzo ważny, ponieważ Eucharystia to ofiara, którą celebrujemy wspólnie. I tym cenniejszy, jeśli robią to z potrzeby serca - mówi.

Zaznacza, że służba liturgiczna działa jak w zegarku, co jest zasługą poprzedniego proboszcza. - W zakrystii znajduje się grafik, na który wpisują się dorośli świeccy, dzięki czemu wiadomo, kto ma czytanie, kto modlitwę wiernych itd. Jeśli brakuje wpisu, co zdarza się rzadko, wówczas lekcje czytają ministranci albo lektorzy. Chętni do włączenia się w liturgię są zawsze przygotowani. W niedziele i święta po każdej Mszy do zakrystii przynoszone są lekcjonarz i modlitwa powszechna. Można przyjść, przećwiczyć tekst, zapoznać się z intencjami mszalnymi. Jeden z parafian chętnie wykonuje psalm i robi to pięknie - mówi ks. S. Gałach. Zaznacza, że ludzie z taką samą otwartością podchodzą do przewodniczenia modlitwie. Codziennie przed poranną i wieczorową Mszą św. odmawiany jest Różaniec. Na środku kościoła czeka mikrofon. Zawsze ktoś z wiernych czyta rozważania, kto inny prowadzi kolejne tajemnice. - W ostatnim czasie do Mszy służyć zaczęło sporo ojców. Zdarza się, że tatę pociąga za sobą syn, zostając ministrantem. Asysta w wykonaniu naszych ministrantów to prawdziwy majstersztyk. Taka służba przy ołtarzu Pańskim to naprawdę piękny widok - chwali proboszcz.

 

Bliżej Boga i Kościoła

W parafii św. Brata Alberta w Łukowie funkcjonuje zespół liturgiczny skupiający ok. 20 osób. Funkcję lektorów tak w niedziele, jak i w dni powszednie pełnią i młodzi, i starsi parafianie. - Takie grupy świadczą o żywotności parafii i o trosce wiernych o liturgię. Radością napawa fakt, że mamy ludzi, którym zależy na głębszym uczestnictwie w Eucharystii; lektorzy swoją posługę traktują poważnie, są też odpowiednio przygotowani do czytania słowa Bożego zarówno pod względem językowym, jak i duchowym - podkreśla ks. Kamil Frączek, wikariusz łukowskiej parafii, dekanalny referent ds. liturgii. Odpowiadając na pytanie o taką formę zaangażowania świeckich w liturgię, zaznacza: - Dorośli posługujący podczas Eucharystii pokazują, że świeccy są istotnymi uczestnikami liturgii i że mogą uczestniczyć w Mszy nie tylko w kościelnej ławce, ale też poprzez posługę przy ołtarzu.

Jak mówi, na osoby z zespołów liturgicznych zawsze można liczyć przy okazji organizowania nabożeństw, przedsięwzięć i akcji parafialnych. - To ludzie oddani Kościołowi, uformowani, chętni do współpracy z duszpasterzami, otwarci. Ich obecność daje nam, kapłanom, satysfakcję, radość i wsparcie. Wierzę mocno w to, że każdy lektor, który często czyta publicznie słowo Boże, doświadcza wewnętrznej, osobistej przemiany. Ta posługa przybliża do Boga i Kościoła i na pewno ściślej łączy lektora ze wspólnotą parafialną. Dzięki temu dzieje się wiele dobra, zarówno w parafii, jak i w życiu tych osób - podsumowuje ks. K. Frączek.

 

Świadek i uczestnik

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niwiskach ks. Zbigniew Nikoniuk jest przekonany, że zaangażowanie dorosłych w posługę przy ołtarzu jest wymogiem, ale i znakiem czasów, m.in. dlatego, że grono ministrantów powiększa się w nieznacznym stopniu. - Mam świadomość, że ogłoszenie „naboru” z ambony nie zadziała, dlatego takie rozmowy przeprowadzałem, chodząc po kolędzie. Taka forma okazała się skuteczna. Najpierw gotowość wyraziło czterech parafian, teraz jest to grupa licząca 16 osób - mówi ks. Z. Nikoniuk. Asystę liturgiczną zapewniają w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, na Mszy o 11.30, która ma uroczystą oprawę także ze względu na śpiew chóru parafialnego. - Panowie są bystrzy, pojętni, szybko się uczą. Zachęcam ich, by nie przywiązywali się do jednej funkcji, ale zmieniali je. Ktoś, kto dzisiaj jest akolitą, za miesiąc niech weźmie czytanie, a następnym razem trybularz. Ponieważ są to początki, nie kładę wielkiego nacisku na formację duchową czy modlitewną, ale z czasem na pewno o tym pomyślimy - tłumaczy proboszcz. I dodaje, że zaangażowanie przy ołtarzu owocuje. - Każda ostatnia niedziela miesiąca to w naszej parafii przygotowanie do misji. Udział w adoracji Najświętszego Sakramentu nie jest obowiązkiem, ale moi „dorośli ministranci” w większości w niej uczestniczą. Można też na nich liczyć w sprawach natury czysto gospodarczej. Wydaje mi się, że współcześnie optymalny jest taki model parafii, gdzie istotna jest obecność grupy wierzących, którzy nie tylko chcą być świadkami, ale i uczestnikami - dodaje ks. Z. Nikoniuk.


SONDA

Przemysław Ławecki, parafia Niwiski

Swoim pomysłem na powołanie liturgicznej służby ołtarza dorosłych ksiądz proboszcz podzielił się podczas ubiegłorocznej wizyty duszpasterskiej. Ja zgłosiłem pomysł na wyjazd pielgrzymkowy, a ksiądz zaproponował udział w takim zespole. Nigdy nie byłem ministrantem, ale często zastanawiałem się nad tym, żeby zrobić coś dla pogłębienia swojej wiary. Teraz nadarzyła się okazja. Skoro Bóg tak chce, to czemu nie - stwierdziłem. Tak się złożyło, że nasz zespół po raz pierwszy włączył się w liturgię w dniu, w którym chrzest przyjmowała moja córeczka. Mnie przypadło w udziale czytanie podczas Eucharystii. Pomyślałem, że to moje zaangażowanie może być formą dziękczynienia Bogu za różne łaski. Oczywiście nie obyło się bez obaw, że nie damy rady, pomylimy kolejność itd. Ale ks. Zbigniew w nas wierzył i… udało się.

Widzę same korzyści obecności w zespole liturgicznym. Przede wszystkim zupełnie inaczej przeżywa się Mszę - w większym skupieniu, bliżej Boga, z lepszym zrozumieniem czynności liturgicznych. To dla nas także okazja do dawania dobrego przykładu bliskości z Kościołem, odnalezienia swojego miejsca we wspólnocie parafialnej. Mam na myśli zwłaszcza nasze dzieci. Kolejna korzyść - to nowe znajomości, odnowienie starych i integracja w naszym gronie facetów w wieku „30+”. Ci, którzy mają doświadczenie w posłudze ministranta czy lektora, służą pomocą tym, którzy stawiają pierwsze kroki. Mam nadzieję, że posługa przy ołtarzu to początek czegoś nowego, w końcu wszystko dzieje się po coś.

 

Michał Zdunek, parafia św. Brata Alberta w Łukowie

Posługę lektora zacząłem pełnić pod koniec 2017 r. Nie potrafię wskazać konkretnego momentu, w którym podjąłem taką decyzję, z perspektywy czasu widzę natomiast, że wpisała się ona w pewien ciąg zdarzeń, który można nazwać drogą. W trakcie Światowych Dni Młodzieży, w lipcu 2016 r., gościliśmy w naszym domu dwóch księży z Meksyku. Miesiąc później na zaproszenie znajomej wzięliśmy z żoną udział w spotkaniu osób należących do Rodziny Szensztackiej. Poszliśmy chętnie, ponieważ Maryja była nam zawsze bliska. Wkrótce też wstąpiliśmy do ruchu. Już wtedy czytałem systematycznie Pismo Święte. W ten sposób zrodziło się we mnie wielkie pragnienie - nie przymus - służby Bogu i ludziom. Mimo że krępowałem się, może nawet wstydziłem wystąpić przed ludźmi zebranymi w kościele, jednak coś mnie ciągnęło pod ołtarz.

Posługę pełnię najczęściej w niedziele i święta. Ponieważ wiem - i mocno to czuję - że staję w obecności Pana Boga, nigdy nie czytam Jego słowa Bożego w kościele, jeśli nie jestem w stanie łaski uświęcającej. Jestem przekonany, że świadome wgłębianie się w słowo Boże zmienia nas, o ile chcemy, by ono w nas pracowało. Dlatego zależy mi, by ludzie nie tylko słyszeli słowo Boże uszami, ale by dotarło ono do ich serc. Zawsze proszę Ducha Świętego, by tak się stało. Ze swojej strony staram się odczytać je powoli i wyraźnie, w przekonaniu, że robię to Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Na koniec mogę dodać jedno: posługa daje radość.

 

Danuta Kędziorek, parafia Trąbki

Do zespołu świeckich lektorów dołączyłam pięć lat temu. Nie odważyłabym się pewnie, gdyby nie zachęta poprzedniego proboszcza ks. Jana Grochowskiego, za co jestem mu ogromnie wdzięczna. Bardzo mu zależało na tym, żeby laikat angażował się w życie Kościoła i czynnie uczestniczył w Mszy św. Mniej więcej w tym samym czasie zaangażowałam się w koło Żywego Różańca, które powstało w mojej miejscowości.

W naszym zespole liturgicznym większość stanowią kobiety. Jesteśmy dobrze zorganizowaną grupą: każdy wie, kiedy ma czytać, nie ma też problemów ze znalezieniem zastępstwa, gdy ktoś zachoruje. Nikt nie rezygnuje z posługi, wszyscy są bardzo zaangażowani. Przygotowując się do niej, braliśmy udział w spotkaniach, podczas których omawiane były różne zagadnienia odnośnie słowa Bożego, jak i sposobu jego interpretacji. Wiem, jak ważne dla odbioru czytań są takie elementy, jak dykcja, intonacja czy dobre ustawienie mikrofonu, dlatego bardzo się staram, żeby to, co przedstawię swoim głosem, trafiło do ludzi. Do pulpitu podchodzę już dzisiaj bez tremy, ale nie bez emocji, pewnej dozy wzruszenia - jestem przecież tak blisko ołtarza Pańskiego.

Posługa lektora sprawiła, że zaczęłam głębiej żyć tym, co zawierają teksty Pisma Świętego, życiem parafii, a przede wszystkim - zbliżyła mnie do Pana Boga. Cieszy mnie przynależność do wspólnoty Kościoła. Cóż to byłoby za życie, gdybyśmy odcięli się od naszych chrześcijańskich korzeni.

Monika Lipińska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR