4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Premiera online spektaklu pt. Szkło

13 stycznia 2021 r.

Emocje, zranione uczucia i taniec


fot. Janusz Mazurek

17 stycznia, o 19.00, na kanale youtube Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się premiera spektaklu „Szkło” w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

Scenariusz, którego autorką jest założycielka i choreograf LUZ-u, oparty jest na wspomnieniach z życia dzieci wychowujących się w rodzinie z problemem alkoholowym. „To rozważania zranionego emocjonalnie dziecka alkoholika, opowieść o życiu z poczuciem odrzucenia, z poczuciem winy, z brakiem miłości i poczucia własnej wartości. Mocne zaakcentowanie problemu poprzez artystyczny język tańca współczesnego, mają na celu uświadomienie powszechności i problemu dorosłych dzieci alkoholików (DDA) w naszym społeczeństwie oraz wskazanie różnych dróg szukania pomocy dla dzieci oraz osób dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych” - czytamy w informacji prasowej. Spektakl adresowany jest do młodzieży powyżej 12 roku życia oraz dorosłych. Obsadę aktorsko-taneczną stanowi grupa młodych, utytułowanych tancerzy Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

„Obsada złożona z młodych ludzi ma szansę łatwiejszego i bezpośredniego przekazu treści przedstawienia, która jest skierowana właśnie do młodzieży. Liczymy, iż nasza propozycja przyniesie oczekiwany rezultat w postaci lepszego i świadomego podejścia do problemu DDA oraz życia w rodzinie z problemem alkoholowym” - podkreślają twórcy przedstawienia.

Scenarzystą, reżyserem i choreografem spektaklu jest J. Woszczyńska.

Podczas przedstawienia usłyszymy muzykę wykonaniu: Iwony Kobylińskiej (wokaliza), Edyty Koć (wiolonczela), Marka Matwiejczyka, Kamila Szafrańca i Krzysztofa Chromińskiego.


Warto. Nawet dla jednej osoby

 

Rozmowa z Joanną Woszczyńską, założycielką i choreografem Alternatywnego Teatru Tańca LUZ.

 

Spektakl profilaktyczny może kojarzyć się z czymś moralizatorskim. Mylę się?

 

O moralizatorstwie w tym przypadku nawet nie pomyślałam… Absolutnie nie tędy droga. Spektakl „Szkło” to próba zwrócenie uwagi na problem DDA wokół nas. Jako dzieci nie mamy wpływu na to, w jakiej rodzinie przychodzimy na świat i dorastamy. Jednak możemy jako ludzie, nauczyciele, przyjaciele pomóc, a poprzez sztukę uwrażliwić się na pewne sygnały wysyłane przez drugiego człowieka, dziecko, ucznia, kolegę, koleżankę i wyciągnąć rękę do tych, którzy nie wiedzą nawet, że mogą szukać pomocy. Tworząc ten spektakl, myślałam o tych ludziach, dzieciach, które rosną w poczuciu winy, w poczuciu niskiej własnej wartości, a także muszą stać się dorosłymi i pełnić rolę rodzica dla swojego ojca lub matki.

 

DDA - temat trudny i chyba wciąż tabu. Skąd pomysł, by pokazać go na scenie?

 

Z obserwacji życia. DDA to temat trudny, wciąż aktualny, wciąż tabu. A przecież dotyczy tylu osób. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i przymusowej izolacji. Poprzez sztukę otwieramy drzwi na pozór zwykłego, normalnego domu, w którym rozgrywa się koszmar rodziny, koszmar dzieciństwa. Dla mnie sztuka, w naszym przypadku taniec współczesny, a tym bardziej teatr tańca jest najlepszą drogą do dotarcia i odsłonięcia pewnych trudnych do wypowiedzenia tylko słowem zjawisk i problemów. Wstydzimy się często o nich mówić, zamiatamy pod dywan. W przypadku rodzin z problemem alkoholowym czy innych, gdzie występuje jakakolwiek dysfunkcja, dzieci schodzą na plan dalszy, uczą się nie czuć, nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić... Chcieliśmy tą sztuką wykrzyczeć to, czego one nie mogą powiedzieć głośno.

 

Tworząc ten spektakl, z pewnością musiała sięgnąć Pani do fachowej literatury, przegadać z aktorami, którzy są nastolatkami, problem DDA tak, by potrafili go zrozumieć i zagrać swoje role. Trudno było?

 

To już druga edycja „Szkła”, którą zagramy w nowej obsadzie z Alternatywnym Teatrem Tańca Luz. Pierwszą stworzyłam razem z synem Bartkiem, który wcielił się również w postać głównego bohatera. Wywiady z ludźmi z DDA, fora internetowe, wykłady psychologiczne dla nauczycieli przed premierą spektaklu pozwoliły napisać teksty i cały scenariusz. Spektakl „Szkło” oparty jest o prawdziwe historie, uczucia, a przede wszystkim uczucie miłości do rodziców ponad wszystko. Przed każdą próbą - zarówno przy poprzednich edycjach, jak i teraz - podstawą do zajęć była rozmowa z tancerzami. Zastanawialiśmy się wspólnie, jak odpowiednio ukazać i zbudować konstrukcje rodziny. Dzieliliśmy się spostrzeżeniami, wspólnie kreowaliśmy obrazy i sceny. Uważam za bardzo trafne porównanie wzrastania dziecka w takiej rodzinie do drzewa bonsai. To było podejście twórcze, a nie tylko odtwórcze. Wiele przemyśleń pozostanie z nami i będzie nas budować. W tym roku główne postaci zagrały wspaniałe tancerki i tancerze ATT LUZ: Wiktoria Prokurat, Ewa Stecewicz, Julia Szot, Zuzanna Kukla. W pracy reżyserskiej i choreograficznej asystowała mi Katarzyna Garbarczyk.

 

Dlaczego warto obejrzeć „Szkło”? Co ten spektakl może zmienić?

 

Jak już wspomniałam, ten spektakl ma już swoją historię. Wystawialiśmy go w Siedlcach, kilkakrotnie w Warszawie - w Teatrze Kamienica, a także dla pięciu tysięcy pielgrzymów z całego świata w Kodniu podczas Światowych Dni Młodzieży oraz w Hamamatsu w Japonii.

Jeśli „Szkło” zmieni życie lub pozwoli zrozumieć siebie nawet jednej osobie... to znaczy, że warto było.

 

Dziękuję za rozmowę.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR