4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Dzień Babci i Dzień Dziadka

13 stycznia 2021 r.

Są przykładem dla wnuków


fot. ARCHIWUM

Ofiarowują swój czas, uwagę, troskę i miłość. Babcie i dziadkowie dają wnukom poczucie bycia częścią rodziny, która trwa od wieków. Z łagodnością i cierpliwością przekazują również pewne umiejętności, na co rodzicom niekiedy brakuje czasu.

Dziadkowie oddziałują na wnuki własnym przykładem i świadectwem życia. W rodzinie państwa Niekłań z Osiecka pani Jadwiga i pan Stanisław, którzy są małżeństwem od ponad 60 lat, przekazują tradycję, kulturę, wiarę i miłość swoim pięciorgu wnukom oraz prawnukowi. Cecylia - babcia pani Jadwigi - pierwsza nauczyła ją znaku krzyża i modlitwy do Anioła Stróża. - Będąc dzieckiem, latem przebywałam u babci, która opiekowała się dwójką sierot po zmarłej na tyfus córce - opowiada kobieta. - Ona zawsze miała dla nas czas, aby przytulić, powiedzieć miłe słowo. Wrażliwa na przyrodę, prowadzała na łąkę, gdzie zbierałyśmy zioła, a w lesie jagody, grzyby i orzechy laskowe. Pani Jadwiga pamięta do dziś, jak szła z babcią i siostrą do odległego o sześć kilometrów kościoła. Ubrane były w ręcznie uszyte przez babcię i mamę stroje krakowskie.

- Babcia mówiła, że kościół to dom Boży, a w jej mieszkaniu na ołtarzyku stała figurka Matki Bożej ustrojona kwiatami, przy której babcia modliła się na różańcu. Ten wzór pobożności przeniosłam do swojego życia - wyznaje. Świadectwo wiary przekazała z mężem swoim dzieciom i wnukom. Jest przekonana, że postawa religijna stanowi mocne oparcie w kształtowaniu wartości patriotycznych.

 

…tradycja i historia

W rodzinie, w której pielęgnuje się historię rodową, przy okazji spotkań jest czas na przypominanie ważnych wydarzeń z przeszłości. Państwo Niekłań, którzy pamiętają czasy okupacji i PRL, pokazują albumy rodzinne, jest okazja do rozmów, dyskusji. - Na własnym przykładzie pokazujemy, że należy podejmować to, co trudne, i wytrwać w dobrym do końca - mówi pani Jadwiga. - Uczymy prawdy, sprawiedliwości i wolności pojmowanej jako odpowiedzialność. W rodzinie jest wrażliwość na pomoc w potrzebie, dajemy przykład dbałości o zdrowie. Uczymy wnuki poszanowania pokarmu, przypominając czasy, gdy brakowało chleba - dodaje.

- Moi dziadkowie przekazali mi bardzo dużo, dziś wracam do wspomnień, dzieląc się nimi ze swoimi wnukami - mówi Danuta Sawicka z Ostromęczyna Kolonii, babcia pięciorga wnucząt. - Przeglądamy rodzinne albumy, zwłaszcza przy okazji świąt bierzemy do rąk zdjęcia i opowiadam, jak dawniej spędzaliśmy czas i w jaki sposób kiedyś świętowano - przyznaje.

Pani Danuta, która mieszkała w Lipnie, często miała kontakt ze swoją babcią. - Przeżyła 98 lat, do końca swoich dni pracowała i modliła się - wspomina kobieta. - Pamiętam, że w kieszonce nosiła proszki z krzyżykiem i różaniec. Do kościoła chodziliśmy z babcią siedem kilometrów, to ona nauczyła nas pacierza i przekazała wiarę. Bardzo dużo opowiadała o życiu, podobnie mój dziadek. Dziś mniej jest okazji do rozmów z wnukami.

 

Wspólna lektura

Chwile, które D. Sawicka spędza z najmłodszym pokoleniem, to przekazywanie tradycji, zabawa i nauka. - Czytamy bajki z najmłodszymi, sięgamy też po Pismo Święte, zwłaszcza wydania przeznaczone dla dzieci. Wnuki słuchają z zaciekawieniem. Kiedy czytam po raz kolejny jakiś fragment, pięcioletnia wnuczka mówi: „Ja to wiem, babciu, ja teraz tobie to opowiem” - przyznaje.

Rodzinnym konikiem jest gastronomia, a wspólne przygotowywanie posiłków łączy pokolenia. Wracając do czasu spędzonego z dziadkami, pani Danuta przypomina sobie zapach chleba, który piekła jej babcia w piecu chlebowym na liściu chrzanu. - Kiedy przyjeżdżali goście z Łodzi i Kalisza, brali te bochenki ze sobą. Pamiętam też dobrze smak pieczonej na święta szynki - mówi. Dziś sama piecze wnukom ciasta i gotuje ulubione kluseczki. Dzieci uczestniczą także w przygotowywaniu sękaczy wykonywanych wspólnie w kole gospodyń wiejskich, do którego D. Sawicka należy. Jest też okazja do spędzania czasu z wnukami na świeżym powietrzu - nad zalew w Łosicach pani Danuta udaje się w towarzystwie męża, a czasem i swojej mamy.

 

Kiedy pojawia się promyczek

- Rola babci jest fascynującą przygodą - wyznaje Elżbieta Baj z podmiędzyrzeckiej wsi Tłuściec. - Kiedyś słuchałam, jak kobiety opowiadały o swoich wnukach, i przyznam szczerze myślałam, że trochę przesadzają z wyrażaniem swoich uczuć. Ale dziś wiem, że kiedy na świecie pojawia się mała istotka, taki promyczek, wszystko się zmienia. Wnuk wnosi w moje życie mnóstwo radości, uśmiechu i ciepła - mówi.

Pani Elżbieta pracuje zawodowo, jednak każdą wolną chwilę stara się poświęcać dwuletniemu Kubie. - Jestem bibliotekarką, a wnuk uwielbia książki. Lubię obserwować jego rozwój, jak nabywa nowe umiejętności i poznaje świat - mówi. Dodaje, że widzi sens w czytaniu książek małym dzieciom i zachęca do tego innych dziadków. - Lektura mądrych książek to pole do rozwijania pasji poznawczych, podobnie spacery. Kubuś jest wtedy wyciszony i potrafi się skupić. Opowiadam o przyrodzie, a kiedy mijamy ulubione drzewo, rozpoznaje je, zatrzymuje się przy nim, zrywa listek i pokazuje innym. Wydawałoby się, że wszystko wiem o wychowaniu dzieci, bo sama jestem matką czterech córek, ale obserwuję, jakie zmiany zaszły w wypełnianiu roli rodzica - stwierdza. - Jestem pełna szacunku dla swoich córek i nie chcę wchodzić w rolę rodzica, a jedynie je wspierać.


Czy rola babć i dziadków zmienia się?

PYTAMY Katarzynę Suchoń, doradcę rodzinnego w poradni przy parafii św. Stanisława MB i Aniołów Stróżów w Zbuczynie

 

Od dziadków oczekujemy wsparcia, dobrego słowa, wspólnego spędzania czasu. Czy rola babć i dziadków jest niezmienna od lat?

 

Rola dziadków jest ponadczasowa. Przy babci małe dziecko odnajduje opiekę, troskę i bezinteresowną miłość. Przy dziadku wnukowie uczą się praktycznych umiejętności i pracowitości. Rodzice czasem ograniczają swoje dzieci, twierdząc, że nie są one w stanie czegoś zrobić. A dziadek poda np. taczkę czy narzędzia i z cierpliwością pokaże, jak się wykonuje określone prace. Przy dziadkach wiele można się nauczyć. Ta międzypokoleniowa więź nie zginie.

 

Ale dzisiejsi dziadkowie funkcjonuje zupełnie inaczej niż dawniej: korzystają z internetu, wyjeżdżają na wycieczki, integrują się w klubach i stowarzyszeniach, są aktywni fizycznie. Czy zatem potrzebują kontaktów z wnukami?

 

Jak najbardziej, takie relacje są niezbędne. Młode pokolenie zaszczepia w seniorach energię życiową, motywuje do zmian czy chociażby utrzymywania dobrej kondycji fizycznej. Starsi mówią, że chcą nadążyć za wnukami. Dawniej to dzieci dostosowywały się do potrzeb babci i dziadka. Pamiętam swoją babcię, która miała chore nogi. Jako dzieci musieliśmy bardzo uważać, aby ich nie urazić, nie można było np. biegać w pobliżu. To od seniorów zależy, jakie zasady chcą wprowadzać. Są tacy, którzy będą chcieli nieba uchylić wnukom, aby te były szczęśliwe. Myślę, że dziś potrzebne jest określenie granic, dziecko nie może sobie na wszystko pozwalać i narzucać swój rytm życia. Obserwując własne otoczenie, mogę stwierdzić, że dziś przykrym obowiązkiem dla dziadków okazuje się pozostawianie pod ich opieką wnuków. Ale z drugiej strony seniorzy chcą czuć się potrzebnymi.

 

Jakie wartości mogą przekazać dzisiejsi dziadkowie? Czy babcia i dziadek są dla wnuków autorytetami?

 

Babcia i dziadek mają ogromny wpływ na przekaz wiary, tradycji, patriotyzmu, o ile sami tym żyją. Dzieci wprawdzie buntują się przeciw tradycyjnym wartościom i nie przyjmują bezkrytycznie spuścizny przodków, ale jest to naturalny proces dojrzewania młodego człowieka. Jeśli dziadkowie pokażą na swoim przykładzie, czym żyją, dzieci z czasem zaczynają się utożsamiać z wartościami swoich dziadków. Bo to babcia prowadzała do kościoła, uczyła Różańca, a dziadek opowiadał o historii ojczystej. Często słyszy się: „Babcia mnie tego nauczyła”. Żyjemy w chaosie wartości, a dziadkowie są skarbcem, z którego młode pokolenie może czerpać. Jest jeszcze inny element w tym przekazie międzypokoleniowym. Kiedy np. rodzina przeżywa kryzys, a dziecko poszukuje zrozumienia i wsparcia, często azylem są dziadkowie. U nich odnajduje wartości, do których może się odnieść po latach. I oby tak było.

 

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR