4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Plan inwestycyjny Mazowsza

13 stycznia 2021 r.

Miliony na służbę zdrowia


fot. ARCHIWUM

Subregion siedlecki otrzyma 164 mln zł na inwestycje w szpitalach, instytucjach kultury oraz remonty dróg. Największa część tych środków zostanie jednak przeznaczona na zdrowie. - Pandemia wymusiła dostosowanie budżetu do nowych realiów - zauważył marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Plan inwestycyjny na najbliższy rok przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej 11 stycznia w Siedlcach. - Budżet jest bardzo ambitny. Po stronie wydatków mamy blisko 3,8 mld zł. Duża część zostanie pokryta z dochodów własnych, ale będziemy posiłkować się również kredytami. Epidemia pokazała, że powinniśmy przemodelować funkcjonowanie wielu naszych placówek, w tym szpitali, do nowych wyzwań. Zmagania z wirusem pokazały, jak wielkie są potrzeby zarówno w kontekście sprzętu, jak i dostosowywania poszczególnych oddziałów do walki z chorobami zakaźnymi. Usprawnienia wymaga również ścieżka dostępu do specjalistycznych usług lekarskich dla tych pacjentów, którzy borykają się z innymi chorobami - podkreślił A. Struzik.

Marszałek w swoim wystąpieniu po raz kolejny krytycznie odniósł się również do pomysłu podziału Mazowsza. - Realizacja tak ambitnego planu inwestycyjnego jest możliwa tylko dzięki temu, że Mazowsze jest całością. Aż 87% naszych dochodów pochodzi z obszaru metropolitarnego - Warszawy i dziewięciu otaczających powiatów. I gdyby ten obszar wydzielić, to pozostałe 13% dochodów, czyli około 300-400 mln zł, nie wystarczyłoby w żaden sposób na inwestowanie w struktury instytucji wojewódzkich, programy pomocowe. Uważamy pomysł podziału województwa za bardzo szkodliwy, wręcz destrukcyjny. Podział wprowadzi jedynie zwielokrotnioną ilość administracji - dwa urzędy marszałkowskie, dwa urzędy wojewody. Planowane przeniesienie stolicy do Radomia nie wpłynie na pewno korzystanie na strategiczny rozwój województwa, nie mówiąc już o potężnej utracie środków w budżecie województwa - przekonywał A. Struzik.

 

Z nowoczesną technologią

Na inwestycje w służbie zdrowia w regionie siedleckim władze Mazowsza przeznaczą ponad 50 mln zł. Jak zauważyła członek zarządu Elżbieta Lanc, czeka nas wiele inwestycji w placówkach medycznych. - Będziemy inwestować w zdrowe Mazowsze. Pieniądze przeznaczymy na rozbudowy, rozwój, programy promocji zdrowia. Specjalistyczne ambulanse już trafiły do stacji pogotowia, wkrótce nasi partnerzy otrzymają także mobilne aparaty RTG. Zgodnie z nowym programem pomocowym na wsparcie wszystkich placówek w obszarze ochrony zdrowia przeznaczymy 20 mln zł - podkreśliła.

Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach jest jedną z tych placówek, które zyskają ogromne fundusze na ważne zadania inwestycyjne. Po pierwsze - kapitalny remont szpitala w Rudce. - Budujemy tu zaplecze rehabilitacyjne z prawdziwego zdarzenia, z możliwością przyjęcia 130 pacjentów. Udało się przebrnąć wszystkie trudności związane z wyborem wykonawcy, prace trwają. Za dwa lata piękny zabytkowy budynek odzyska dawny blask, a nowoczesne wyposażenie będzie służyć w rehabilitacji również osób, które borykają się z powikłaniami po zakażeniu koronawirusem. Szpital ten zostanie włączony w wielki organizm ochrony zdrowia, jaki tworzy szpital wojewódzki - zaznaczył Marcin Kulicki, prezes zarządu.

Placówce przyznano również środki m.in. na rozbudowę budynku poradni specjalistycznych i nadbudowę jej o dodatkowy poziom, co zapewni szpitalowi gotowość do działań przeciw SARS-CoV-2 i nie tylko. - Opiekę internistyczną chcemy przenieść na wyższy poziom. Ta modernizacja da nie tylko komfort pacjentom, ale i stworzy odpowiednie warunki dla ewentualnych sytuacji epidemiologicznych w przyszłości. Potrzeba opieki internistycznej z racji starzejącego się społeczeństwa jest ogromna - zauważył M. Kulicki. - Kolejną konieczną inwestycją w naszym regionie jest ośrodek udarowy, w którym będziemy wykorzystywać nowoczesną metodę trombektomii mechanicznej. Udary - oprócz zawałów - dominują w naszym kraju. Właściwa organizacja systemu leczenia neurologicznego to jedna z pilniejszych kwestii. Stąd remont oddziału neurologicznego wraz z pododdziałem udarowym. Jako ośrodek pilotażowy, mający już przeszkolony zespół lekarzy specjalistów, możemy w pełni włączyć tę nowoczesną metodę leczenia udarów w usługi naszej placówki - poinformował.

Iwona Zduniak-Urban

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR