4 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Rewitalizacja parku coraz bliżej

13 stycznia 2021 r.

Inwestycja ponad podziałami


fot. J. KURZAWA

Po latach starań pojawiła się szansa na dokończenie rewitalizacji parku „Aleksandria”. Miasto Siedlce ma otrzymać na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych.

Wsparcie wyniesie 8,4 mln zł i pochodzić będzie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Taką informację przekazał poseł Krzysztof Tchórzewski. Jak zaznaczył, o przyznaniu środków na inwestycję poinformował go minister kultury. Wkład własny miasta to kwota 4,8 mln zł. - Chciałbym, żeby nasz zabytkowy parki miejski stał się wizytówką Siedlec i atrakcją turystyczną - przyznał K. Tchórzewski podczas konferencji prasowej zwołanej 5 stycznia. - Mam nadzieję, że inwestycja zostanie zrealizowana w jak najlepszy sposób. Jestem przekonany, że mimo trudnej sytuacji finansowej miasta, prezydent i rada sprawią, iż będą środki na wkład własny - dodał.

Poseł przypomniał, że pomysłodawcą rewaloryzacji parku był były prezydent Wojciech Kudelski, obecnie radny sejmiku województwa mazowieckiego. To on przez wiele lat zabiegał o dofinansowanie inwestycji u marszałka Mazowsza. - Prace nad przygotowaniem projektu przywracającego parkowi wygląd historyczny trwały dosyć długo. Każdy krzak został zinwentaryzowany i naniesiony na mapę. Plany trzeba było uzgodnić z radą miasta, konserwatorami przyrody, fachowcami - tłumaczył W. Kudelski.

Cztery lata temu, kiedy okazało się, że środków na ten cel nie będzie, urzędnicy poprawili projekt, aby wpisał się w nabór ogłoszony przez ministerstwo kultury. Niestety wniosek nie uzyskał odpowiedniej ilości punktów i nie znalazł się na podstawowej liście inwestycji ministerstwa. - Przegraliśmy z nie byle kim, bo parkiem Łazienkowskim w Warszawie - przypomniał były prezydent. Miasto odwołało się od decyzji. - Uznano nasze argumenty. Wniosek trafił na listę rezerwową, na której znajdował się do tej pory. Teraz jest na liście zasadniczej. Myślę, że to powód do dumy i radości. Warto wydać na to pieniądze, bo wszystkie liczące się miasta mają takie obiekty. Mam nadzieję, iż obecne władze miasta docenią to, co im przygotowaliśmy - podkreślił były prezydent. W podobnym tonie wypowiadał się wiceprzewodniczący rady miasta Maciej Nowak. - To projekt ponad jakimikolwiek podziałami politycznymi. Kwota dofinansowania jest bardzo duża, zwłaszcza w dobie pandemii. Wszyscy liczymy, iż park stanie się perełką Siedlec - stwierdził.

Inwestycja ma wynieść brutto ponad 16 mln zł. To jedno z największych przedsięwzięć, jak zaznaczył K. Tchorzewski, ze środkami zewnętrznymi w mieście. - Wkład własny jest maksymalnie minimalny, jeśli chodzi o tego typu inwestycje - podkreślił K. Tchórzewski.

 

Uzupełnić dokumentację

Zadowolony z przekazanej informacji jest prezydent Andrzej Sitnik. - To ogromne pieniądze w stosunku do tego, co teraz dzieje się na przełomie jednej i drugiej perspektywy unijnej. Te fundusze pozwolą nam dokonać rewitalizacji parku w czasie krótszym niż zakładaliśmy - zapewnił.

Obecnie trwają prace nad uaktualnieniem i uzupełnieniem dokumentacji, którą należy przesłać ministerstwu kultury, co umożliwi przekazanie środków. - Pismo z prośbą o jednoznaczne potwierdzenie woli realizacji projektu wpłynęło do nas 1 grudnia. Odpowiedzieliśmy pozytywnie. Pod koniec miesiąca otrzymaliśmy kolejne pismo z prośbą o to, aby dostosować dokumenty złożone w 2017 r. do aktualnej sytuacji - poinformowała Anna Więckiewicz, naczelnik wydziału programów rozwojowych.

Co warte podkreślenia, miasto od 2019 r. prowadzi prace rewitalizacyjne w parku ze środków budżetu obywatelskiego. Do tej pory udało się zrobić częściowo oświetlenie i aleję obwodową. Z kolei kilka lat wcześniej miasto postawiło ogrodzenie od strony ul. Konarskiego. Magistrat zapewnia, że przeprowadzone prace w żaden sposób nie blokują złożonego wniosku, bo były prowadzone według projektu przygotowanego na całość parku.

 

Radni jednogłośni

Aby możliwe stało się pozyskanie unijnego dofinansowania, należało dokonać zmian w wieloletniej prognozie finansowej. To w tym dokumencie musiał być zabezpieczony wkład własny do inwestycji. W tym celu w czwartek 7 stycznia zwołano nadzwyczajną sesję. - Szkoda, że mam maseczkę, bo byłoby widać, jak szeroko się uśmiecham na myśl o realizacji tej inwestycji - powiedział prezydent. Radni stosowną uchwałę podjęli jednogłośnie. - Okazuje się, że to właśnie w takich momentach tworzymy samorządową jedność. Ten projekt ponad podziałami partyjnymi służy mieszkańcom Siedlec - stwierdził radny Robert Chojecki.

Zmiany w WPF zakładają, że w 2022 r. miasto wyłoży 2,6 mln zł, a w 2023 r. - 2,9 mln zł. W budżecie na ten rok już wcześniej zaplanowano 2,8 mln zł. Ostatecznie udział środków unijnych i własnych wyniesie pół na pół.

Co dokładnie ma być jeszcze zrobione w parku? - Dokończymy ogrodzenie, wyremontujemy wszystkie alejki. Będzie oświetlenie i monitoring oraz nowy plac zabaw. Powstanie duża altana, w której będą mogły się odbywać koncerty i tym podobne wydarzenia. Pojawi się sporo elementów małej architektury, m.in. trzy fontanny. Będą nowe ławki, w tym ławeczka założycielki parku - Aleksandry Ogińskiej. Wyremontowany zostanie historyczny mostek - wylicza A. Więckiewicz.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podpisanie umowy między urzędem miasta a ministerstwem kultury nastąpi w lutym lub w marcu. Zaraz po tym magistrat chce ogłosić przetarg na realizację zadania. Cała inwestycja musi zakończyć się w 2023 r.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR