8 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Beata, Stefan, Wincenty

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

6 lutego 2021 r.

Poza przestrzeń komfortu

Czym było uzdrowienie z gorączki, nota bene przypadłości doskonale nam znanej, ale nijak mającej się do uzdrowienia trędowatego, chromego, niewidomego od urodzenia? - chciałoby się zapytać.

Ot, drobny epizod. Bez wątpienia spektakularność tych drugich jest zdecydowanie większa. A gorączka? Cóż… Nic wielkiego. Tymczasem Ojcowie Kościoła na to, wydawać by się mogło, prozaiczne wydarzenie opisane przez św. Marka patrzą zupełnie inaczej; traktują jako swoisty wzorzec, doskonały model działania Chrystusa. Dlaczego?

Gorączka to znak wewnętrznej walki, ścierania się sił, zmagań choroby ze zdrową tkanką w obrębie ludzkiego organizmu. Znamy to uczucie doskonale: człowiek w gorączce nie ma na nic ochoty, jest wyłączony z biegu życia, skoncentrowany na sobie. Bywa, że owocuje to egoistycznymi postawami, zamknięciem w kręgu choroby, izolacją. Gorączka zatem staje symbolem pewnego stanu duszy, ilustracją określonego stanu człowieka. Jezus z wewnętrznego odrętwienia, stagnacji podnosi, wyzwala - uzdrowienie przy tym jest czymś znacznie więcej niż tylko przywróceniem pełnej sprawności ciała. Prowadzi do innego rodzaju aktywności. Wyzwala z myślenia tylko o sobie.

Ważne jest, że ten konkretny, opisany przez św. Marka, przypadek uzdrowienia dokonuje się etapami: najpierw Jezus zbliża się do teściowej Szymona i podnosi ją - ukazuje, jak ważne jest skrócenie dystansu, gdy spotyka się człowieka chorego na ciele czy duszy. Dystans zawsze niesie w sobie ryzyko rozminięcia się, niezrozumienia, niewłaściwej oceny. Ujęcie za rękę wyraża chęć pomocy, podniesienia z niedoli - „dobry” dotyk jest precyzyjnym komunikatem, zaproszeniem: jesteś dla mnie ważny, jesteś mi potrzebna! Jezus czyni cud - nie wiemy dokładnie, na czym on polegał, z jakiej choroby została uwolniona. Nie ona jest jednak ważna dla obserwatora wydarzenia. Istotne jest coś innego: „wstała i usługiwała im”. Teściowa Szymona została wyzwolona z zamknięcia, izolacji. Dokonała się przemiana myślenia, nastąpiło zwrócenie ku innym poprzez miłość, przybierającą konkretny kształt służby!

Ewangeliczna gorączka dobrze oddaje atmosferę naszych czasów. „Kultura narcyzmu” - tak dobrze opisana przed laty przez Christophera Lascha w książce o tym samym tytule - oddaje skalę problemu. Dziś przyjmuje ona także formę cyfrową (pisze o tym m.in. M. Szpunar w książce „Kultura cyfrowego narcyzmu”). Skupienie na sobie, histeryczna obrona rzekomo zagrożonej wolności, skrajny indywidualizm, lęk przed rzeczywistymi i wyimaginowanymi zagrożeniami - siłą wdzierają się w myślenie także chrześcijan. Jesteśmy w stanie zaakceptować naukę Kościoła o tyle, o ile nie każe nam wychodzić poza ściśle określoną przestrzeń komfortu. Nie zmienia tego fakt „kupienia” sobie nieświętego „świętego spokoju” dychą daną „na Owsiaka” czy wsparcie innych akcji charytatywnych. Nie o to chodzi.

Jezus wyzwala z „gorączki” patologicznego skupienia na sobie - po to, abyśmy BYLI w pełni dla innych. Otwarci na służbę życiu, niosący wsparcie naszym braciom i siostrom w świecie, szczególnie bezbronnym, chorym, wymagającym opieki.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR