8 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Beata, Stefan, Wincenty

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważania tygodniowe

7 lutego 2021 r.

Tydzień ze słowem Bożym

Bóg zechciał, aby człowiek był koroną całego stworzenia. Zostaliśmy powołani do istnienia, aby być obrazem samego Pana - własnym życiem ukazywać światu Bożą chwałę.

Poniedziałek, 8 lutego

Czytania: Rdz 1,1-19; Mk 6,53-56

Kościół od starożytności wierzy, że Pan Bóg jest Stworzycielem nieba i ziemi. Wszystko, co istnieje, bierze początek od Boga i niejako wypływa z Jego miłości. Księga Rodzaju uczy nas, że Bóg stwarza swoim słowem. Wystarczyło jedno proste „Niechaj się stanie światłość!” - aby rozpoczęła się historia świata. Tym Słowem stworzenia jest Logos, czyli sam Syn Boży. Wierzymy, że dwa tysiące lat temu Słowo Boga, przez które wszystko się stało, przyjęło ludzkie ciało, rodząc się z Maryi Dziewicy. Syn Boży przyszedł, aby stworzyć nas na nowo i przywrócić nam utracone życie. Wystarczy zbliżyć się do Jezusa i dotknąć „Jego płaszcza”, by odnaleźć zbawienie.

 

Wtorek, 9 lutego

Czytania: Rdz 1,20-2,4a; Mk 7,1-13

Bóg zechciał, aby człowiek był koroną całego stworzenia. Zostaliśmy powołani do istnienia, aby być obrazem samego Pana - własnym życiem ukazywać światu Bożą chwałę. Nie chodzi tu tylko o zewnętrzną postawę. Aby człowiek na prawdę stanowił obraz Boga, konieczne jest, by najpierw nosił ten obraz w swoim sercu. Nie jesteśmy bowiem w stanie dzielić się tym, czego nie mamy. Jeśli zaś przez nasze grzechy zatarliśmy w samych sobie prawdziwe oblicze Pana, trudno, abyśmy autentycznie pokazywali je światu. Przed tym właśnie ostrzega nas Chrystus, przywołując słowa proroka Izajasza: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie”.

 

Środa, 10 lutego

Czytania: Rdz 2,4b-9.15-17; Mk 7,14-23

Starożytny opis stworzenia mówi o tym, że Pan Bóg ulepił Adama z prochu ziemi, po czym tchnął w jego nozdrza „tchnienie życia”. Owo „tchnienie” nie oznacza jedynie fizycznego oddechu, lecz jest obrazem Bożej łaski oraz pierwotnej świętości, do której człowiek został powołany. Już z samej natury jesteśmy istotami, w których pierwiastek duchowy przenika, a nawet przewyższa to, co materialne. Skąd zatem w nas skłonność do zła, o której mówi Jezus w Ewangelii? Dlaczego człowiek wydobywa ze swego wnętrza tyle nieprawości? Powodem jest grzech pierworodny. Odkąd tylko zapragnęliśmy, aby być jak Bóg, zagubiliśmy naszą pierwotną niewinność. Dlatego tak bardzo potrzebujemy zbawienia, które daje tylko Jezus.

 

Czwartek, 11 lutego

Czytania: Rdz 2,18-25; Mk 7,24-30

Księga Rodzaju stwierdza: „Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam”. Teologiczny sens tego zdania jest prosty - człowiek został stworzony do relacji. Nie chodzi przy tym jedynie o relację małżeńską, lecz o wszelkie relacje, które budujemy. Cel naszego istnienia to kochać i być kochanym, czyli budować wspólnotę miłości z Bogiem i innymi ludźmi. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus w pewien sposób „bada”, jak dalece owa zdolność do miłowania jest obecna w życiu proszącej o pomoc Syrofenicjanki. Pamiętajmy, że pokora jest wielkim wyznacznikiem szczerej miłości. Chrystus przez swoje pozornie szorstkie słowa nie chce urazić tej kobiety, lecz raczej daje jej sposobność do doskonalenia się w miłości.

 

Piątek, 12 lutego

Czytania: Rdz 3,1-8; Mk 7,31-37

Uzdrowienie, którego dokonuje dziś Chrystus, może wydawać się dziwne lub przynajmniej nietypowe. Pan Jezus przywraca słuch głuchoniememu człowiekowi, dokonując przy tym dziwnych gestów - wkłada palce w jego uszy oraz śliną dotyka jego języka. Znaki te jawią się jako niezwykle mocne, zwłaszcza że ludzie prosili, aby Jezus jedynie „położył na niego rękę”. Owym głuchoniemym jest każdy z nas. Tak bardzo potrzebujemy, aby Syn Boży uzdrowił nas, dotykając z mocą naszych uszu zatrutych jadem upadłego węża oraz naszych języków zatrutych smakiem zakazanego owocu. Tylko dogłębnie dotknięci przez naszego Pana, będziemy zdolni do nowego życia.

 

Sobota, 13 lutego

Czytania: Rdz 3,9-24; Mk 8,1-10

Dzisiejsza liturgia słowa zawiera dwa obrazy, pomiędzy którymi dostrzec można swoiste napięcie. Pierwszy z nich to starotestamentalna historia o upadku pierwszych ludzi, którzy spożyli zakazany owoc i musieli ponieść tego konsekwencje. Drugi - nowotestamentalna opowieść o rozmnożeniu chleba, którym Jezus karmi tłumy. Z jednej strony widzimy „starego” Adama, który chce znaleźć nasycenie poza Bogiem. Z drugiej - dostrzegamy „nowego” Adama - Jezusa Chrystusa, który pragnie nasycić nas samym Bogiem. Tak często, niczym pierwsi rodzice, chcemy znaleźć szczęście w grzechu, który jest pułapką. Prawdziwe szczęście da nam Chrystus, karmiąc nas swoim Ciałem.

 

KS. KAMIL DUSZEK

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR