8 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Beata, Stefan, Wincenty

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Katolicyzm schizofreniczny

10 lutego 2021 r.

Ale o co chodzi?


fot. PIXABAY.COM

Kilka tygodni temu na popularnym profilu fejsbukowym „Kobiety Lewicy” pojawił się taki oto wpis: „Obrzydliwy skandal w jednej z łódzkich parafii!!!! Ksiądz nie pozwolił zostać chrzestną naszej koleżance tylko dlatego, że dokonała 2 miesiące temu apostazji!”.

Aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł napisać takie zdanie na poważnie, ale wygląda na autentyk. „Szok! Jak mógł jej to zrobić?” - oburzali się czytelnicy. Lewicowy honor próbowali ratować niektórzy co rozsądniejsi komentatorzy, ale jednak chyba znaczna część nie zrozumiała absurdalności zawartej w nim tezy. „Lewica to stan umysłu” - ktoś napisał. Kto inny dodał: „Skandal to by był, jakby ksiądz się zgodził. Księdza można oszukać, ale Pana Boga nie”. Trudno powiedzieć, co „zagrało” mocniej: ignorancja czy głupota? Wiara w laicki postęp, wedle którego cała rzeczywistość to plastelina, z której można ulepić dowolny kształt? A może dał o sobie znać katolicyzm schizofreniczny, o czym będzie później w tekście. Z analogiczną „aferą” - głośno komentowaną zwłaszcza przez „Gazetę Wyborczą” - mieliśmy do czynienia nieco wcześniej, gdy w Ropicach k. Garlic proboszcz tamtejszej parafii poprosił kilkoro kandydatów do bierzmowania (precyzyjniej rzecz ujmując: taki postulat zgłosili rodzice) o usunięcie z ich profili na fb „piorunków” i materiałów świadczących o popieraniu postulatów tzw. Strajku Kobiet.

Mieli też złożyć stosowną deklarację.

Rozpętała się medialna burza! „Przecież to odpychanie młodych ludzi od Kościoła!” - pohukiwano. „Łamanie charakterów młodych ludzi w ramach przygotowania do bierzmowania to antyewangelizacja” - skomentował sytuację piórem Artura Sporniaka „Tygodnik Powszechny”. Na wysokości zadania stanęła rzeszowska kuria, zdecydowanie biorąc w obronę proboszcza. W oświadczeniu przypomniano, że do bierzmowania mogą przystąpić tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności głoszone przez Kościół. Zwrócono też uwagę, że za przygotowanie kandydatów odpowiadają proboszczowie i ich zadaniem jest „weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem”. Kuria wyraziła też uznanie dla księdza, który pomógł tym młodym ludziom „podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy”. Brawo!

Przykładów można mnożyć więcej. Wielokrotnie w pułapkę katolicyzmu schizofrenicznego wpadał - kierowany do niedawna przez Piotra Żyłkę - popularny portal www.deon.pl, podkreślający wypowiedziami swoich redaktorów, iż nie ma sprzeczności pomiędzy chodzeniem na manifestacje tzw. Strajku Kobiet, wykrzykiwaniem wulgaryzmów i jednoczesnym byciu katolikiem. Na szczęście jezuici zrobili niedawno gruntowne porządki w składzie redakcyjnym internetowego serwisu. Lepiej późno niż wcale.

Rzeczony problem nie jest tylko swoiście polski. Oto kilka dni temu kontrowersyjny duchowny o. James Martin na Twitterze skomentował artykuł opublikowany w magazynie „America”, którego jest redaktorem, twierdząc, iż domalowanie tęczowej aureoli na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej i szarganie go na ulicznych demonstracjach, oklejanie nim toalet etc. nie jest niczym niestosownym.

Zjawisko jest zatem szersze. Globalne.

 

Rozum na zakręcie

„Współczesny człowiek Zachodu zbyt często unika rozważania pytań, na które nie ma łatwych, lub szuka odpowiedzi zbyt łatwych, żeby były prawdziwe” - napisał prof. Wojciech Roszkowski w swojej najnowszej książce „Bunt barbarzyńców”. „Ktoś, kto spędza większość wolnego czasu wpatrzony w ekranik swojego telefonu, czytając jedynie uwagi swoich znajomych o swoich znajomych, albo w inny sposób «zabija czas», czyli zabija siebie, może najwyżej zapytać: «Ale o co chodzi?” (s.13). To i tak optymistyczny wariant. Często nie ma żadnej refleksji.

Wydaje się, jakby chodzący dziś po ziemi ludzie mieli problem z tworzeniem logicznych ciągów myślowych, powiązaniem ze sobą faktu działania/mówienia i konsekwencji czynu/słowa.

Dotąd oczywistą rzeczą było, że jeśli się piłuje gałąź, na której się siedzi, pewne jest - w wariancie optymistycznym - poobijanie sobie części ciała, której nazwa zaczyna się na literkę „d”. Jeśli rozpoczyna się - w imię radosnej, wolnej miłości! - współżycie seksualne, skutkiem może być poczęcie dziecka. Jeśli ktoś wyprawia się w styczniu w góry w szortach (nowa moda na bycie icemanem, czyli człowiekiem, który jest w stanie pokonać zimno i wejść na szczyt góry w krótkich spodenkach i bez koszulki), musi się liczyć z tym, że odmrozi sobie to i owo. Tak było. Ale już nie jest.

Poruszył mnie ostatnio krótki film na youtube, na którym nastoletnia „Julka” nie mogła wyjść ze zdziwienia, wręcz szoku! - okazywanego m.in. ciągiem słów rozpoczynających się na k… - że cukier puder można zrobić …rozdrabniając blenderem kryształki cukru zwykłego! Odkrycie godne Kolumba!

Szokuje ignorancja, nieumiejętność wiązania przyczyny ze skutkiem. Nieodmiennie zadziwia brak wstydu, gdy delikwentowi wykaże się głupotę i intelektualną aberrację. „Ale o co chodzi?” - zapyta prostodusznie, zdziwiony, że ktoś może mieć jakieś „wąty”. Przecież jest ok. Ok jest bluzganie w przestrzeni publicznej („język pokoleniowego buntu”), głoszenie genderowskich tez niknących w oparach absurdu, traktowanie Pana Boga i Kościoła jak klocki lego. Zero zażenowania. Pogarda dla rozumu.

 

Katolicyzm schizofreniczny

Na koniec kilka uwag na temat tzw. katolicyzmu schizofrenicznego. Pierwszą, podstawową zasadą „normalnego” katolicyzmu jest uznanie prymatu Pana Boga w swoim życiu, akceptacja doktryny chrześcijańskiej, życie według zasad Ewangelii, w posłuszeństwie Bogu i Kościołowi. Są też i jego „nienormalne” wersje. I tak np. od niedawna mówi się o katolicyzmie kulturowym. Czymże jest? Jego „zwolennicy mają dystans do katolickiej wiary i moralności, zarazem jednak cenią pewne elementy kulturowo-obyczajowe tego wyznania, a nawet w nich uczestniczą”.

 

„A nawet!” - niesamowite!

Jak pisze Jan Galarowicz na swoim blogu (www.niezależna.pl), mamy dziś do czynienia z kolejną odmianą katolicyzmu, a mianowicie katolicyzmem schizofrenicznym. Z całą mocą ujawnia się on we wspomnianych w niniejszym felietonie wydarzeniach. „Coraz liczniejsza grupa osób, deklarujących się jako katolicy, neguje ważne elementy katolickiej wiary i moralności oraz atakuje wraz z bezbożnikami Kościół” - stwierdza. Dodajmy: nie widząc w tym żadnej sprzeczności. Ze zjawiskiem mamy do czynienia nierzadko na co dzień na naszych ulicach. Spotykamy „katolików” kipiących nienawiścią do Chrystusa i Kościoła, wołających wraz z Martą Lempart: „zabić, zabić!”, mających gdzieś Boże przykazania, Ewangelię, zasady. I jednocześnie niewidzących problemu w tym, by nucić słodko kolędy, dzielić się opłatkiem, wysyłać dzieci do Pierwszej Komunii i bierzmowania. „Ale o co chodzi?” - burzą się, gdy ktoś zwróci uwagę na ich wewnętrzne pogmatwanie. Przyjdą do kancelarii parafialnej prosić „je..ny kler” o „zaświadczenie na chrzestnego” albo o ślub, chrzest, zameldują się na Pasterce. Nie dostrzegą sprzeczności. Niby są, ale mentalnie już dawno znaleźli się poza Kościołem. Jak pisał wiele lat temu ks. Joseph Ratzinger, „nie bardzo szukają i nie bardzo są w domu. [...] Są na progu, to znaczy nie wiedzą, czy do Kościoła wejść, czy z niego wyjść; znajdują się pomiędzy wiarą a niewiarą”.

I to jest prawdziwe wyzwanie dla współczesnych ewangelizatorów.

Ks. Paweł Siedlanowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR