5 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Adrian, Fryderyk, Oliwia

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Opinie

 
 

Matrymonialni oszuści

10 lutego 2021 r.

Spragnieni uczuć


fot. PIXABAY.COM

Głupie i naiwne czy może tak bardzo tęskniące za prawdziwym uczuciem? Co kieruje kobietami, które zostały oszukane w sieci?

Kiedy pojawiły się oszustwa „na wnuczka” wykorzystujące ufność i dobroduszność seniorów, większość osób im współczuła. Podobnych odczuć nie ma w przypadku kobiet, które padają ofiarą zagranicznych „aktorów”, „lekarzy”, „wojskowych”… „Sama się o to prosiła”, „gdzie miała rozum”, „połasiła się na kasę” - to najczęstsze komentarze przy tego typu sytuacjach. Motywacja tych kobiet w większości przypadków jest jednak zupełnie inna i dużo bardziej skomplikowana, zaś oszuści internetowi wykazują się coraz większą kreatywnością i perfekcją działania. Oszustwa matrymonialne polegające na podawaniu się za zagranicznych wojskowych, lekarzy czy bogatych pracowników platform wydobywających ropę zyskały miano nigeryjskiego przekrętu. Nazwa pochodzi od artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa, bo to tam znajduje się jego kolebka. Mężczyźni są specjalnie szkoleni, jak wyszukiwać ofiary, a potem nimi manipulować.

Oszustwo zapoczątkowane jest kontaktem za pomocą maila, portali randkowych, profili społecznościowych, by wciągnąć ofiarę w grę psychologiczną. Początkowo były to przypadkowe osoby, jednak dziś przestępcy coraz lepiej typują swoje cele. Fabuła przestępstwa polega na pokazaniu się z jak najlepszej strony, przekonaniu o uczuciu i chęci zawarcia bliższej znajomości oraz przelaniu określonej kwoty pieniędzy - najczęściej za paczkę, w której mają znajdować się kosztowności warte o wiele więcej, bilet powrotny do domu lub ukochanej czy inne potrzeby. Ponieważ tego typu oszustwa są coraz częstsze, zaś kreatywność przestępców jest coraz większa, należy o nich zawiadamiać policję.

 

Poczucie niezrozumienia

Warto też zastanowić się, czy jesteśmy w stanie pomóc komuś z własnego otoczenia, kto może być ofiarą tego typu przestępstwa. - Trzeba liczyć się z tym, że jakakolwiek próba interwencji spotka się z niezrozumieniem, a nawet oburzeniem - tłumaczy Karolina, która zna problem od podszewki. - Nigdy bym nie uwierzyła, gdyby ktoś mi powiedział, że to dotknie moją rodzinę, a dokładnie mamę. To kobieta wykształcona, ma doktorat z biologii, biegle zna angielski i niemiecki, a jednak… Pół roku temu poznała w sieci mężczyznę, z którym codziennie rozmawia, wysyłają sobie zdjęcia. Niby nic, ale podejrzewam, że już została zmanipulowana, bo na jakiekolwiek komentarze, żeby uważała, reaguje agresją. Nawet nie mogę sprawdzić, czy przelała mu jakieś pieniądze - przyznaje, dodając, że jest bezradna i nie ma pomysłu, jak pomóc mamie.

 

Kto pyta, nie błądzi

- Pomoc z naszej strony powinna polegać na próbie pobudzeniu ciekawości - tłumaczy administratorka profilu oszukana.eu na facebooku, która po tym, jak sama została oszukana, stara się pomagać innym kobietom. - Aby nie stać się ofiarą, warto spróbować zidentyfikować osobę, która chce nawiązać z nami kontakt - tłumaczy, dodając, że przeważnie bardzo kaleczą one język angielski, piszą i czytają przez translatory, unikają rozmów telefonicznych, wysyłania zdjąć. Przedstawiając historię swojego życia, wspominają o ciężkim, sierocym dzieciństwie, bardzo często piszą, że samotnie wychowują syna lub córkę, są wdowcami. Konta na profilach społecznościowych tych osób nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Proszeni o zdjęcia, wysyłają skradzione z sieci. Coraz więcej poszkodowanych kobiet bierze sprawy w swoje ręce i same szukają przestępców, dzieląc się swoimi historiami.

- Warto zadawać pytania, a nie wierzyć bezgranicznie i zakochać się, tylko w czym? W  zdjęciu, słowach o miłości? - puentuje administratorka strony oszukana.eu.


Jak nie dać się oszukać?

 

PYTAMY Katarzynę Grzesiuk, psychologa, psychoterapeutę z fundacji „Kurs na miłość” w Białej Podlaskiej

 

Co kieruje osobą, która daje się zaczepić w sieci komuś zupełnie obcemu? Czy jest to kwestia łatwowierności, zaburzonej samooceny, czy w swoich ocenach upraszczamy i spłycamy temat?

 

Przyczyn jest naprawdę wiele. To może być łatwowierność, dziecięca ufność, potrzeba zaufania komuś, wprost tęsknota, by móc komuś zaufać. A czasami to po prostu znudzenie, ciekawość, poszukiwanie odskoczni, przygody, być może chęć doświadczenia czegoś nowego. Bywa też, że pewne cechy osobowości predysponują do takich zachowań. Duża uległość, nadmierna tendencja do wchodzenia w zależność skłaniają do bycia ofiarą. Są też i takie rysy osobowości, gdzie ryzyko i działania impulsywne są bardzo częste.

 

Jakie to cechy?

 

To taki rys osobowości, gdzie dana osoba bardzo łatwo nawiązuje relacje i są one intensywne i nietrwałe. Często człowiek nie ma nad nimi wystarczającej kontroli, łatwo podejmuje zachowania ryzykowne, impulsywne, nagłe, nieprzemyślane. W momencie podejmowania kieruje nią tak silny impuls, że nie ma racjonalnego wytłumaczenia dla uzasadnienia danej decyzji. Dopiero po fakcie może przyjść możliwość trzeźwej oceny.

 

Co ciekawe, oszustwa nie mają żadnych reguł co do wieku, wykształcenia czy pochodzenia. Równie łatwo dają się zmanipulować kobiety młode, jak i starsze, wykształcone, jak i nie. W czym tkwi sekret oszustów?

 

To jest właśnie ciekawe, że osoby, które powszechnie uchodzą za rozważne, rozsądne, wykształcone, też padają ofiarą oszustw. Najprawdopodobniej sprawcy to również osoby ze specyficznym rysem osobowości, najczęściej socjopatycznym albo narcystycznym, często z bardzo wysoką inteligencją. Oni zazwyczaj budują pewną strategię, potrafią też rozpoznać, kto byłby łatwym celem takiej manipulacji. Czasem bardzo długo „urabiają” ofiarę: stopniowo wzbudzają w niej zaufanie, osłabiają ostrożność, często budują swój wizerunek jako osoby dobrej, altruistycznej, solidnej, zaspokajają potrzeby danej osoby. Dlatego też ofiara nie spodziewa się niczego złego ze strony internetowego znajomego. Oszuści czasami sprytnie wykorzystują informacje, jakie są im przekazywane między wierszami w zwykłej z pozoru rozmowie. Jest im łatwo działać, bo nie mają lęków ani skrupułów, poczucia winy, są niewzruszeni emocjonalnie. Precyzyjnie realizują swój plan, nie zważając na uczucia ofiary. Nie boją się również konsekwencji, zaś anonimowość, jaką zapewnia sieć, tylko ich zachęca do działania. Oszuści potrafią również doskonale manipulować emocjami drugiej osoby, skłaniając je do podejmowania różnych działań czy decyzji.

 

Dlaczego nawet mimo ostrzeżeń np. rodziny, przyjaciół, niektórzy brną w te znajomości? Padają słowa typu: zazdrościsz mi, nie rozumiesz…

 

Nieprzyjmowanie trzeźwej oceny sytuacji od postronnej osoby wynika z tego, że są już zaangażowani emocjonalnie w tę relację. Nawet jeśli próbuje ostrzec przyjaciel, przyjaciółka, członek rodziny, jest postrzegany jako ktoś, kto atakuje, wtrąca się, nie rozumie. Jeżeli strategia oszusta zadziałała, to rybka połknęła haczyk, pojawiło się zaangażowanie emocjonalne i czujność jest uśpiona. Wtedy racjonalne spostrzeżenia osób z zewnątrz, które nie są zaangażowane emocjonalnie i oceniają całą sytuację dość jasno i logicznie, nie działają. Bardzo ważny jest tu również kontekst naszej aktywności w sieci i zmiany relacji międzyludzkich. Dziś wiele rzeczy załatwia się w sieci, nawet te ważne, nie wiedząc, kto jest po drugiej stronie. Robimy to szybko i coraz częściej. Także nasze relacje przeniosły się do sieci i mają znamiona tej cyfryzacji: są szybkie, bez procesu poznawania człowieka w różnych sytuacjach, różnych stanach emocjonalnych.

 

Jak nie dać się złapać w sieć oszustw?

 

Mimo euforii i ekscytacji, należy słuchać rad rodziny, sprawdzonych przyjaciół. Bardzo ważne jest, by nie być tak mocno osadzonym w samych emocjach, bo one mogą nam zniekształcić obraz rzeczywistości. Jeżeli ktoś nam proponuje coś ryzykownego, wiążącego się z finansami, warto to przegadać z zaufaną osobą, która nie jest zaangażowana emocjonalnie. Ona na pewno będzie miała inne spojrzenie. Warto również zadać sobie pytanie: czy jest to dla mnie bezpieczne? I czy gdyby moja córka / mama miała taki pomysł, ja byłabym spokojna o nią?

 

Dziękuję za rozmowę.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR