5 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Adrian, Fryderyk, Oliwia

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zmiany w oświacie

10 lutego 2021 r.

Filialna szkoła przestanie istnieć?


fot. ARCHIWUM

O wszystkim przesądzi opinia mazowieckiego kuratora oświaty, ale radni już zdecydowali. Z końcem sierpnia najpewniej dojdzie do likwidacji podstawówki w Budziskach.

Jeszcze w pierwszych miesiącach ubiegłego roku w gminie Trojanów istniało siedem szkół podstawowych (w Trojanowie, Podobłociu, Korytnicy, Woli Koryckiej Górnej, Budziskach, Więckowie i filia w Damianowie). Ponad sześć miesięcy temu samorząd podjął decyzję o zamknięciu, jak dotąd jedynej filialnej placówki. W tym samym czasie szkoły w Budziskach i Więckowie zostały przekształcone z ośmioklasowych w kształcące tylko dzieci klas I-III i przedszkolaków. Mówiąc o powodach swojej decyzji, władza powołała się na względy demograficzne i korzyść dla dzieci, które od września 2020 r. przeszły do szkół większych i lepiej wyposażonych. Placówki o obniżonym stopniu organizacji funkcjonowały dalej, ale już wtedy wśród radnych były głosy obawy, że jest to pierwszy krok w kierunku ich likwidacji. Niestety w przypadku szkoły w Budziskach spełniły się one szybciej niż się spodziewano.

Choć decyzja o zamknięciu podstawówki jeszcze formalnie nie zapadła, takim zamiarom gminy trudno się dziwić. Po przeprowadzeniu reorganizacji szkoła w Budziskach miała działać jako filia Szkoły Podstawowej w Korytnicy. W praktyce jednak wyszło tak, że od września nie uczęszczało do niej ani jedno dziecko. Wynikało to z tego, że rodzice pozapisywali swoje pociechy od razu do większych i lepiej wyposażonych placówek w Trojanowie albo w Korytnicy. Istniały też takie sytuacje, że dzieci były przenoszone przez rodziców do placówek na terenie innych gmin.

 

Przed faktem dokonanym

Przy takim obrocie spraw samorząd został postawiony przed faktem dokonanym. - Uczniów nie było, a formalnie budynek nadal pełnił rolę szkoły. Dlatego trzeba było podjąć decyzję o likwidacji - tłumaczy przewodniczący rady gminy w Trojanowie Jacek Ryszkowski.

Na razie radni podjęli w tej sprawie uchwałę intencyjną. Poparło ją 12 samorządowców przy jednym głosie przeciwnym i dwóch wstrzymujących się. Teraz gmina czeka na opinię kuratora oświaty.

 

Żal dzieci

Nie wszyscy jednak informację o zamknięciu szkoły przyjęli biernie. Zdarzały się przypadki kierowania listów w sprawie ocalenia placówki. Pisali je nie tylko rodzice, ale i mieszkańcy miejscowości. Swoje obiekcje co do działań gminy wyraził też radny Stanisław Gugała, który jako jedyny podniósł rękę za pozostawieniem szkoły. - Rada gminy powinna ją zostawić chociażby dla klas I-III. Ten budynek jest czysty i zadbany. Ludziom ta szkoła jest przecież potrzebna, szczególnie dzieciom. Szkoda mi ich. Z tej części naszej gminy jest wszędzie daleko - tłumaczy samorządowiec. Jeden z najstarszych radnych Trojanowa nie kryje, że ostatnie decyzje władz względem szkół nie są jego zdaniem właściwe. - Najłatwiej wszystko zlikwidować. To bardzo przykre. Zawsze starałem się pomagać ludziom i działać dla ich dobra. Niestety, nie zawsze to przynosiło efekt, a często rodziło pretensje - mówi S. Gugała.

Na razie nie wiadomo, co stanie się z budynkiem szkoły po likwidacji. - Jeżeli kurator wyda pozytywną opinię, będzie czas, by zastanowić się, jakie kroki podjąć, uwzględniając przy tym potrzeby lokalnej społeczności - wyjaśnia przewodniczący rady gminy w Trojanowie.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR