8 marca 2021 r. Imieniny obchodzą: Beata, Stefan, Wincenty

Pogoda: Siedlce

Numer 9
04-10 marca 2021r.

menu

NEWS

W wielkopostnym cyklu „Echa” - o trzech warunkach dobrego postu.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

10 lutego 2021 r.

Miłość to dar z siebie


fot. PIXABAY.COM

O zakochaniu i miłości, która „nie tylko jest uczuciem”, oraz jej trzech kluczowych komponentach - w rozmowie z Piotrem Klimskim, współautorem książki „Kocham Cię! Współczesne mity o miłości”

Zauroczenie czy zakochanie kończy się zazwyczaj po kilkunastu miesiącach. I co dalej? Ujęcie psychologiczne wskazuje na trzy komponenty miłości: namiętność, intymność oraz zaangażowanie. Namiętność, na którą składa się zakochanie i pociąg seksualny, wybucha szybko, płonie intensywnie, ale też wkrótce już tylko żarzy się i gaśnie. I młodzi są skonfundowani, że „miłość” z „motylkami w brzuchu” i „patrzeniem przez różowe okulary” tak szybko minęła. A problem polega na tym, że ona w ogóle nie wystartowała. Uaktywnił się bowiem tylko pierwszy budulec, tj. namiętność, zaś pozostałe dwa jeszcze się nie rozwinęły. Dopiero intymność i zaangażowanie pozwalają na przejście do kolejnych etapów. Mogą spowodować, że zakochanie stanie się początkiem pięknej przygody - trwałego i szczęśliwego związku. Prawdziwa miłość to dar z siebie i przyjęcie drugiej osoby w darze - przypomina w książce „Miłość i odpowiedzialność” Karol Wojtyła. Miłość nie jest uczuciem. Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est” pisze, że miłość „nie tylko jest uczuciem”. Trochę jest, owszem, ale przede wszystkim to decyzja i dar z siebie.

„Kochać, jak to łatwo powiedzieć…” - powtarzamy tekst znanej piosenki. Tymczasem chyba mylnie interpretujemy sens miłości.

 

Z mojego doświadczenia - m.in. katechety od wielu lat pracującego z młodzieżą - wynika, że najczęściej spotykane spojrzenie na miłość to określenie jej jako sumy przeżyć. Popkulturowy mit związany z miłością polega na postrzeganiu jej jako uczucia. Miłość często mylona jest z zauroczeniem.

 

Obalamy pierwszy mit: miłość to nie jest zakochanie?

 

Zauroczenie czy zakochanie kończy się zazwyczaj po kilkunastu miesiącach. I co dalej? Ujęcie psychologiczne wskazuje na trzy komponenty miłości: namiętność, intymność oraz zaangażowanie. Namiętność, na którą składa się zakochanie i pociąg seksualny, wybucha szybko, płonie intensywnie, ale też wkrótce już tylko żarzy się i gaśnie. I młodzi są skonfundowani, że „miłość” z „motylkami w brzuchu” i „patrzeniem przez różowe okulary” tak szybko minęła. A problem polega na tym, że ona w ogóle nie wystartowała. Uaktywnił się bowiem tylko pierwszy budulec, tj. namiętność, zaś pozostałe dwa jeszcze się nie rozwinęły. Dopiero intymność i zaangażowanie pozwalają na przejście do kolejnych etapów. Mogą spowodować, że zakochanie stanie się początkiem pięknej przygody - trwałego i szczęśliwego związku.

Prawdziwa miłość to dar z siebie i przyjęcie drugiej osoby w darze - przypomina w książce „Miłość i odpowiedzialność” Karol Wojtyła. Miłość nie jest uczuciem. Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est” pisze, że miłość „nie tylko jest uczuciem”. Trochę jest, owszem, ale przede wszystkim to decyzja i dar z siebie.

 

W książce „Kocham Cię!” czytelnicy znajdą odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, m.in.: czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia, ale też co sprawia, że ludzie w ogóle się zakochują. No właśnie, co?

 

Sądzę, że w tej kwestii więcej do powiedzenia miałby Wojtek, współautor książki, który jako psychoterapeuta pracuje z małżeństwami. Zakochanie to tajemnica. Nie da się tego zaplanować. Nie jesteśmy też w stanie zadecydować, w kim się zakochamy. W opinii psychologów zakochanie może mieć również związek z „odbijaniem pragnień”. Ceniąc określone cechy charakteru czy osobowości, w fazie zauroczenia dostrzegamy je w drugiej osobie i idealizujemy ją. Odwołam się do przykładu: młody mężczyzna, który rzadko słyszał pochwały od swojej matki, „topnieje” komplementowany przez swoją dziewczynę. Brak akceptacji, którego doświadczał przez całe dzieciństwo, uderza nagle w niego ze zdwojoną siłą.

Głód, jaki często nosimy w sobie - a każdy cierpi na mniejsze lub większe deficyty - ujawnia się w czasie zauroczenia i jest przerzucany na osobę, w której się zakochujemy. Wpływ na zakochanie ma też niewątpliwie typ urody. Ponadto zdarza się, że łatwiej dosięga nas strzała Amora, kiedy dowiadujemy się, że podobamy się danej osobie.

 

A jeżeli, mimo iż bardzo chcemy, nie potrafimy się zakochać? I mijają lata, a księcia na białym koniu jak nie było, tak nie ma?

 

Czekanie na ideał to dość duże nieporozumienie. Idealnych ludzi nie ma. Można natomiast uzależnić się od zauroczenia.

Chłopak szuka idealnej dziewczyny, tyle że zakochuje się w jednej, potem drugiej i zawsze po kilku miesiącach uświadamia sobie, że choć ta kolejna jest atrakcyjna, do ideału jej daleko… Chciałby zaangażować się, ale nie potrafi. I wciąż szuka.

 

Na zakochanie nie mamy wpływu, ale nad intymnością i zaangażowaniem możemy popracować. A zatem, jak nie zgasić pierwszego żaru?

 

Intymność, czyli drugi budulec miłości, to inaczej romantyczność we dwoje. Największy wpływ mamy jednak na trzeci składnik, a więc zaangażowanie, ponieważ ono łączy się z naszą wolnością. Kiedy „włączamy” zaangażowanie, tj. pracujemy nad relacją - byciem dla drugiej osoby, dwa poprzednie komponenty: zachwyt i intymność również są pobudzane.

W czasie lekcji poświęconych tematyce miłości lubię dzielić się z moimi uczniami wyznaniem, że jestem umówiony na randkę ze swoją żoną. „Ale jak to? Po 18 latach małżeństwa?” - dziwią się. A przecież to kluczowa kwestia, by w toku rozwoju relacji mieć czas dla siebie. My na ogół wiemy, że aby odnieść sukces w nauce czy sporcie, potrzeba ciężkiej pracy. Tymczasem są dwie dziedziny: relacje damsko-męskie i wychowanie dzieci, w których czujemy się ekspertami. To błędne myślenie! Dawniej, wychowując się w rodzinach wielopokoleniowych, uczyliśmy się m.in. poprzez obserwację. Dziś cierpimy na chroniczny brak czasu, a twierdzenie, że jesteśmy gotowi do małżeństwa czy rodzicielstwa, nie zawsze jest zasadne. Sztuka w tym, by nie zaprzestać starań i wciąż się rozwijać.

Współautor książki używa terminu wprowadzonego przez amerykańskich psychologów: aktualizacja mapy partnera. Znam moją żonę, ale ona wciąż się zmienia i dlatego potrzebuję stale odkrywać jej potrzeby i zadania. I tak jak każda podróż zakłada aktualizowanie na bieżąco trasy, tak relacja małżeńska wymaga poznawania wciąż na nowo żony czy męża.

 

ABC udanego związku z konieczności musi zawierać również przestrogę przed często popełnianymi błędami, które niszczą relację. O czym jeszcze należy pamiętać?

 

W aspekcie psychologicznym bardzo ważną kwestią są granice, jakie para ustala między sobą a resztą świata. I znów odwołam się do przykładu. Wielu mężczyzn w Polsce ma bardzo silne, czasem zbyt bliskie relacje z własną matką. A przecież w Księdze Rodzaju jest napisane: „opuści mężczyzna ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną”. Jeśli pozostaniemy pod spódnicą matki i nie odetniemy pępowiny w sensie emocjonalnym, to nie będziemy potrafili oddać się żonie i stale będziemy mieli wątpliwości, kto jest kobietą numer jeden w naszym życiu: żona czy mama. W przypadku kobiet błędem jest natomiast odsuwanie męża na bok w chwili, gdy rodzi się dziecko. Zdarza się, że ma ono już dziesięć lat i nadal śpi z mamusią, a mąż osobno.

Wspomniane granice dotyczą także zarówno wyodrębnienia własnej przestrzeni w mieszkaniu, jak też sprzeciwu wobec prób łamania autonomii małżonków przez ich rodziców.

 

Panowie odczarowują zakochanie i dowartościowują miłość. Po lekturze książki mam m.in. pewność, iż fałszem jest twierdzenie, że dobrane pary nigdy się nie kłócą.

 

Trudności i kryzysy wpisane są we wszystkie związki. Niektóre pary wychodzą z nich pomyślnie i niektóre z tych związków są szczęśliwe. Myślę, że każdy z nas potrafiłby przywołać ze swojego otoczenia małżeństwa z imponującym stażem, które są szczęśliwe!

Alan McGinnis w książce „Sztuka miłości” nawiązuje do badań dotyczących szczęśliwych małżeństw i rodzin przeprowadzonych przez jeden z amerykańskich uniwersytetów. Ankietowani wskazywali w nich na trzy elementy, które powodują ich szczęście: zaangażowanie i motywację religijną, wspólne spędzanie czasu oraz przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów - słowem: błogosławienie.

 

Dziękuję za rozmowę.


O książce

Piotr Klimski, mąż, ojciec dwójki dzieci, wychowawca i katecheta pracujący obecnie w liceum im. Jana Zamoyskiego w Warszawie, zaangażowany w duszpasterstwo dla małżeństw Kana inicjowane przez wspólnotę Chemin Neuf, oraz Wojciech Sulimierski, mąż, ojciec dwójki dzieci, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii, w książce „Kocham Cię!” rozprawiają się z fałszywymi przekonaniami o związkach i miłości. Typują 21 mitów. Atutem książki są solidne przypisy i wiele odniesień do elementów popkultury, sztuki filmowej i literackiej, ale też spora dawka cennej wiedzy psychologicznej i etycznej. Nie jest to książka religijna - zastrzegają autorzy, podkreślając jednocześnie, że Bóg jest dla nich, jako chrześcijan, najważniejszym źródłem miłości.

Agnieszka Warecka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z okazji jubileuszu


„Bądźcie doskonałymi jako Ojciec wasz niebieski doskonałym jest” - to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Łukowie z okazji 100 rocznicy utworzenia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W wernisażu odbywającym się w budynku poklasztornym za kościołem wzięli udział przedstawiciele instytucji diecezjalnych, kultury, lokalnych samorządów oraz łukowscy duszpasterze. Obecni byli również członkowie rad parafialnych, rady muzealnej oraz osoby, które dla potrzeb wystawy udostępniły ze swoich zbiorów fotografie i inne przedmioty kultu religijnego. Uroczystego otwarcia ekspozycji, na której znalazło się wiele ciekawych eksponatów, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią parafii, dokonał bp Grzegorz Suchodolski. Patronat honorowy nad wystawą objęli: bp Kazimierz Gurda oraz starosta łukowski Dariusz Szustek.

FOTOGALERIA

Kongres różańcowy


27 lutego w sanktuarium MBNP w Radzyniu Podlaskim odbył się VI Kongres Różańcowy Diecezji Siedleckiej. Spotkanie zorganizowano pod hasłem „Św. Józef - wzór cnot i patron na trudne czasy”. Uroczystości rozpoczęła konferencja wygłoszona przez o. Bogusława Jaworskiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Kolejnym punktem była modlitwa różańcowa zakończona aktem oddania św. Józefowi diecezji, rodzin i życia osobistego. Centralną część kongresu stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia. [fot. Beata Fijałek]

PATRONAT "ECHO"


Warsztaty uwielbienia
W dniach 26-28 marca przy parafii Chrystusa Króla oraz Zespole Placówek Oświatowych nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim odbywać się będą IV Międzyrzeckie Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne „W Jego ranach nasze zdrowie”.
więcej »
Ojcowskie serce
Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. Ośmioodcinkowy cykl to rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z perspektywy św. Józefa. Wideorozważania prowadzi bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.
więcej »
#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Dzień Kobiet z Haliną Frąckowiak
W niedzielę 7 marca, o 18.30, w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury wystąpi jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek Halina Frąckowiak.
więcej »
 

POLECAMY


Nowenna w Roku św. Józefa
W dniach 10-18 marca, o 19.30, w parafii Szpaki sprawowane będą Msze św. z modlitwą nowennową ku czci św. Józefa. Tradycyjnie będą one transmitowane przez Katolickie Radio Podlasie.
więcej »
Kobieta. Kapłaństwo serca
Charakterystycznym rysem minionego półwiecza stało się poszukiwanie kobiecej tożsamości. Kobiety stały się pełnoprawnymi partnerkami w wypełnianiu zadań społecznych, na polu myśli ludzkiej, w kształtowaniu obrazu rzeczywistości.
więcej »
Krok w krok za Jezusem
Jak dobrze, czyli w pełni, przeżyć mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa? Idąc u Jego boku. Ta niewielka książeczka może być istotną pomocą przede wszystkim w zrozumieniu istoty Drogi krzyżowej. I w kroczeniu nią obok Pana.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

w kontekście pandemii - okazją do przewartościowania swojego życia i hierarchii wartości

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR