18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowy ECHA

17 lutego 2021 r.

I kwiaty, i ciernie


fot. ARCHIWUM

Rozmowa z ks. prałatem dr. Zbigniewem Sobolewskim, autorem książki „Święta Rita. Życie usłane różami”
Cascia jest miejscem szczególnym. W olbrzymiej większości pielgrzymują tu ludzie nieszczęśliwi, „ukrzyżowani” na różne sposoby, połamani życiowo, głęboko doświadczeni. Przychodzą po pociechę, umocnienie i zrozumienie. Mówią Ricie o swych problemach, a ona, cierpliwie słuchając, wyprasza im potrzebne łaski. Modląc się, próbują ogarnąć swe życie, zrozumieć, co się w nim dzieje, znaleźć przyczyny i powody, dlaczego tak jest. Wielu pielgrzymów odnajduje w ciszy konfesjonałów wewnętrzny pokój i doświadcza przebaczającej miłości Boga. Ludzie odchodzą stąd odrodzeni, podniesieni na duchu, mocniejsi, pewniejsi siebie, z nowymi nadziejami. Cascia jest miejscem mniejszych i większych cudów. Nie wszystkie są tak spektakularne, jak gwałtowne uzdrowienia. Wiele dotyczy uzdrowienia relacji małżeńskich i rodzinnych, pogłębienia życia religijnego i zrozumienia, że w grzechu nie ma szczęścia.

Właśnie ukazała się Księdza kolejna książka o św. Ricie. W recenzji napisano, że uwzględnia ona najnowsze odkrycia historyczne. Czego dotyczą?

 

Zostałem poproszony przez wydawnictwo Fronda, by napisać książkę o św. Ricie, z której czytelnik mógłby dowiedzieć się, co jest prawdą historyczną, a co legendą. Biografowie tej wspaniałej postaci przekazali nam wiele opowiadań, w których fakty historyczne są wymieszane z ich interpretacjami. Wokół Rity narosło wiele legend.

Dziś mamy coraz więcej materiałów historycznych ukazujących epokę, w której żyła, realia codzienności w Umbrii. Potrafimy zatem z większą pewnością oddzielić to, co jest faktem historycznym, od tego, co jest tylko pobożną, budującą opowieścią. Łatwiej też nam zrozumieć wydarzenia z jej życia. Niemniej jednak, ze względu na upływ czasu, wiele kwestii zostaje nieprzesądzonych, jak chociażby kwestia daty urodzin i śmierci świętej. Różnica między podawanymi przez biografów datami narodzin Rity najczęściej wynosi dziesięć lat. Dziś potrafimy zrozumieć, skąd się wzięła i z większą pewnością wskazać ramy czasowe jej życia.

 

Konfrontuje się Ksiądz również z wielowiekowymi stereotypami na temat świętej, o której mówi się, iż nie ma dla niej spraw beznadziejnych, m.in. z „czarną legendą” jej męża. Był on podobno człowiekiem dość temperamentnym.

 

Zależało mi przede wszystkim na tym, by przywrócić mężowi Rity ludzkie rysy, którego „czarna legenda” zrodziła się przez błędne odczytanie tekstu epitafium na sarkofagu świętej. Dziś wiemy, że Rita cierpiała „okrutne męki” z powodu ciernia Chrystusowego, a nie z powodu okrutnego męża. Paolo Mancini nie był potworem czy znęcającym się nad żoną degeneratem. Miał swoje słabości i wady, był typowym umbryjskim mężczyzną, ale dzięki temu, że kochał Ritę, udało mu się je przezwyciężyć. Zmieniał się na lepsze pod jej wpływem. Co do temperamentu: oboje mieli mocny charakter. Problemy mogło rodzić to, że pochodzili z dwóch jakby obcych sobie światów: Rita była pobożna, subtelna, miłowała pokój i miała usposobienie bardzo łagodne. On - żołnierz, strażnik w Collegiacone - nie był zbytnio religijny ani delikatny. Jednak miłość uczyniła cud. Oboje zbliżyli się do siebie tak bardzo, że Paolo przejął te wartości, w które wierzyła jego żona. W tym małżeństwie miłość umacniała się każdego dnia.

 

Rita w pierwszych miesiącach próbowała konfrontować się z mężem, ale z czasem zaczęła ustępować i coraz więcej modlić się za niego. Czy i dziś małżeństwo św. Rity może być przykładem dla trwałości małżeństwa?

 

Małżeństwo Rity i Paola miało trudny początek. Najprawdopodobniej on zakochał się w niej po uszy i dlatego poprosił o rękę. Ona miała inne plany i tylko ze względu na posłuszeństwo rodzicom zrezygnowała z wstąpienia do zakonu i poślubienia go. Młodym nie było łatwo nauczyć się wspólnie żyć. Ale udało się. Rita walczyła o szczęście w małżeństwie. Paolo również miał dużo dobrej woli. Nie bez znaczenia dla ich udanego związku była głęboka wiara Rity. To ona dawała jej siłę, by walczyć o małżeństwo i rodzinę. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz: Rita do końca życia kochała swego męża. Nawet w zakonie nie przestała niepokoić się o zbawienie zarówno jego, jak i synów. Świadczy o tym cud fig i róży, który wydarzył się kilka miesięcy przed jej śmiercią. Całkowicie oddana Chrystusowi nigdy nie wyrzekła się miłości do bliźnich. Widzimy tu wspaniałe zjednoczenie tego, co Boże, z tym, co ludzkie.

 

Święta z Cascii pokazuje nam, jak przebaczać, w jaki sposób godzić się z wolą Bożą, jak być dobrą, żoną matką, zakonnicą… Czego jeszcze możemy się nauczyć od patronki najtrudniejszych spraw?

 

W życiu Rity znalazło się wiele cierpienia, a jednocześnie była ona osobą pogodną, pełną optymizmu i siły. Być może dlatego, że nie skupiała się na sobie. Trudne wydarzenia nie doprowadziły jej do zgorzknienia, narzekania, użalania nad sobą. I właśnie przyjmowania życia takim, jakie jest, oraz starania się, by było lepsze, powinniśmy uczyć się od świętej. To ważna wskazówka dla nas. Trzeba, byśmy urealniali nasze oczekiwania życiowe i pamiętali, że życie usłane jest różami. A róże to nie tylko piękne kwiaty. To również ciernie. I trzeba, byśmy akceptowali to, że życie nie zawsze spełnia nasze pragnienia. Dotyczy to małżeństwa i rodziny. Wszyscy życzą sobie szczęścia, zdrowia i pomyślności… ale dobrze wiemy, że nie zawsze możemy cieszyć się tymi wartościami. Niekiedy trzeba odnaleźć się, iść naprzód, czynić dobro i uświęcać się, gdy brakuje zdrowia, szczęścia lub nie ma pomyślności.

Rita zachwyca swą wrażliwością na cierpienia innych. Dźwigając swój krzyż, nie myślała o sobie, ale o tym, jak go wykorzystać dla dobra własnego i innych. Dostrzegała tych, którzy potrzebują jej pomocy. Służyła im. Jest wspaniałym przykładem cyrenejczyka i Weroniki z naszych dróg krzyżowych. To ważna nauka dla tych, którzy cierpią. Rita uczy, byśmy nie ulegali pokusie egoistycznego przeżywania swych cierpień, zamykania się w sobie, skamienienia duchowego, ale potrafili je ofiarować za zbawienie swoje, bliskich, świata.

 

Rita od lat wygrywa w rankingach świętych. I nie ma się co dziwić, bo na swoją pozycję solidnie zapracowała… skutecznością, nawet w największych problemach, które często wydają się niemożliwe do rozwiązania. Podczas swojej posługi w Cascii miał Ksiądz zapewne wiele okazji na własne oczy zobaczyć, jak działa święta od róż?

 

Cascia jest miejscem szczególnym. W olbrzymiej większości pielgrzymują tu ludzie nieszczęśliwi, „ukrzyżowani” na różne sposoby, połamani życiowo, głęboko doświadczeni. Przychodzą po pociechę, umocnienie i zrozumienie. Mówią Ricie o swych problemach, a ona, cierpliwie słuchając, wyprasza im potrzebne łaski. Modląc się, próbują ogarnąć swe życie, zrozumieć, co się w nim dzieje, znaleźć przyczyny i powody, dlaczego tak jest.

Wielu pielgrzymów odnajduje w ciszy konfesjonałów wewnętrzny pokój i doświadcza przebaczającej miłości Boga. Ludzie odchodzą stąd odrodzeni, podniesieni na duchu, mocniejsi, pewniejsi siebie, z nowymi nadziejami. Cascia jest miejscem mniejszych i większych cudów. Nie wszystkie są tak spektakularne, jak gwałtowne uzdrowienia. Wiele dotyczy uzdrowienia relacji małżeńskich i rodzinnych, pogłębienia życia religijnego i zrozumienia, że w grzechu nie ma szczęścia.

 

Mam wrażenie, że w ostatnich latach kult św. Rity rozwija się ekspresowo, również w naszej diecezji, np. w Borkach, Połoskach i siedleckiej parafii Bożego Ciała. Choć żyła wiele wieków temu w dalekiej Umbrii, jest bliska współczesnemu człowiekowi. Jak Ksiądz sądzi: dlaczego?

 

Wydaje mi się, że „sukces” Rity polega na jej bliskości. To święta „ludowa” - bliska ludzi, ich spraw, cierpienia. Jej atutami są zwyczajność i cichość, pokora i ufna miłość. Wiele osób odnajduje w niej serdeczną przyjaciółkę, przewodniczkę duchową i patronkę. Nie bez znaczenia jest to, że Rita troszczy się o swych czcicieli: wysłuchuje ich próśb i wyprasza łaski. Ratuje z największych opałów. Jest cudotwórczynią, nie opuszcza nikogo, kto się do niej zwróci o pomoc. W taki czy inny sposób pomaga. Rita też wspaniale wychowuje swych czcicieli. Uczy ich zaufania Bogu, pokory wobec życia, gotowości do dźwigania krzyża bez szemrań i narzekań. Piękno Rity polega na tym, że widzimy w niej moc krzyża i nadziei.

Jest świętą, która pomaga przełamać nasze poczucie osamotnienia. Niekiedy występuje ono także w małżeństwie i rodzinie. Dzięki niej wiemy, że czuwa nad nami Bóg.

 

Od lat jest Ksiądz czcicielem św. Rity, napisał o niej wiele artykułów, książek, modlitewników. Czym i kiedy ta święta tak Księdza zauroczyła?

 

Rita imponuje mi wiernością Chrystusowi, ukrzyżowanej Miłości. Szła do nieba drogami cierpienia, starając się bardziej przypodobać Bogu niż myśleć o sobie. Jest osobą, która uczy zaufania do Chrystusa, także w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Jest postacią piękną, żywą i bliską tysiącom swych czcicieli, gdyż wnosi w ich życie pokój i radość, przywraca sens życiu i umacnia w trudach. Zachęcam zatem do zaprzyjaźnienia się ze świętą. Przyjaźń ta ubogaci nasze życie duchowe i umocni nas w wierze i miłości do Chrystusa, jej ukrzyżowanej Miłości.

 

Dziękuję za rozmowę.

Jolanta Krasnowska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR