18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Prawie na finiszu

17 lutego 2021 r.

Otwarcie z poślizgiem


fot. ARCHIWUM

Z powodu epidemii przełożono w czasie oficjalne otwarcie Bialskiej Onkologii na bliżej nieokreślony termin. Natomiast zaplanowane na połowę lutego przeniesienie do nowego gmachu oddziałów onkologii klinicznej, hematologii, chemioterapii jednego dnia oraz poradni onkologicznej odbędzie się pod koniec pierwszego kwartału.

- Budynek Bialskiej Onkologii został już odebrany od wykonawcy prac. Zakończono oznakowanie gmachu, a obecnie trwa jego meblowanie - informuje Magdalena Us, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, dodając, iż na finiszu jest też dostawa sprzętu medycznego. Na potrzeby pacjentów BO zakupiono m.in. rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego 3 Tesla. - Jest on nieocenionym narzędziem w zakresie wczesnej diagnostyki onkologicznej oraz oceny wielu zmian ogniskowych i nowotworowych - podkreśla. M. Us. Wartość rezonansu magnetycznego wraz z adaptacją pomieszczeń wyniosła 8 mln zł. Do dyspozycji będzie też mammograf cyfrowy z możliwością wykonywania m.in. badań tomosyntezy, badań dwuenergetycznych z kontrastem czy biopsji stereotaktycznej. Jego koszt to 1,6 mln zł.

Z kolei do pracowni endoskopowej został zakupiony sprzęt z funkcją skalowania obrazu do 4K. - To najwyższej klasy urządzenie z nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak np. czerwone obrazowanie dichromatyczne w celu uwidaczniania naczyń krwionośnych i lokalizacji miejsc krwawienia - tłumaczy rzecznik bialskiego szpitala. Za ten sprzęt WSS zapłacił ponad 3,5 mln zł.

Do BO trafił też m.in. najwyższej klasy aparat RTG za ponad 1 mln zł oraz aparat USG za prawie 500 tys. zł.

Będą też inne nowoczesne urządzenia, np. PET/CT, wideogastroskopy i wideokolonoskopy wysokiej rozdzielczości, a także ultrasonograf.

W ośrodku będzie funkcjonowała m.in. pracownia endoskopowa układu pokarmowego z pięcioma gabinetami zabiegowymi. Jej działalność ma się opierać na doświadczeniach endoskopowych specjalistów japońskich. - Swoje miejsce znajdą również pracownia cytostatyczna oraz zakład medycyny nuklearnej z pracownią do radiofarmaceutyków. W ośrodku zastosowane zostaną nowoczesne technologie umożliwiające inteligentne zarządzanie budynkiem - wylicza M. Us.

Do dyspozycji pacjentów będą 54 łóżka na oddziale onkologii klinicznej. To ponaddwukrotnie więcej niż obecnie. Natomiast liczba łóżek na hematologii wzrośnie z dziewięciu do 25.

Działały będą także: oddział chemioterapii jednego dnia z 20 stanowiskami, pracownie leków cytostatycznych, obszary AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna) - konsultacyjny i diagnostyczny oraz ośrodek innowacyjnych terapii.

 

Lepsza diagnostyka, krótsze kolejki

- BO będzie miała ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania bialskiego szpitala, ale przede wszystkim dla mieszkańców Białej Podlaskiej oraz okolicznych powiatów. Poprawi się zdecydowanie komfort pobytu pacjentów. Sale łóżkowe są maksymalnie dwuosobowe, a każda z nich ma toaletę oraz łazienkę z prysznicem. Dzięki wysokiej klasy sprzętowi diagnostycznemu poprawi się jakość diagnostyki. Będzie można też zwiększyć liczbę badań profilaktycznych czy przesiewowych, a przede wszystkim BO przyjmie więcej pacjentów niż jest to obecnie możliwe w szpitalu - zaznacza M. Us.

 

Potrzebni onkolodzy i hematolodzy

BO potrzebuje rąk do pracy. Dlatego zatrudni lekarzy specjalistów w zakresie onkologii i hematologii. - Ponadto zapraszamy do specjalizacji w dziedzinie „onkologia”, gdyż posiadamy miejsca akredytacyjne w tym zakresie. W rankingu „Bezpieczny szpital” organizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia we współpracy z dziennikiem „Rzeczypospolita” nasza placówka od lat zajmuje czołowe miejsca. Dynamiczny rozwój, inwestycje w jakość, dodatni wynik finansowy sprawiają, że stale powiększamy zespół ludzi, którzy chcą z pasją i zaangażowaniem osiągać z nami dalsze sukcesy - mówi rzecznik WSS, zapewniając, iż współpraca z WS gwarantuje najlepsze warunki pracy, dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wsparcie wykwalifikowanego personelu pomocniczego, dostęp do kursów i szkoleń oraz leczenie w oparciu o nowoczesne standardy wiedzy i postępowania z pacjentem.

Budowa BO trwała dwa lata. Całkowity koszt inwestycji to ponad 63 mln zł.

W planach jest również drugi etap inwestycji, jakim byłaby dobudowa ośrodka radioterapii z dwoma lub trzema przyspieszaczami liniowymi zgodnie ze wskazaniami Map Potrzeb Zdrowotnych.


Budynek Bialskiej Onkologii bierze udział w Konkursie DOM 2020 o Kryształową Cegłę na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej - na Szlaku Słońca i Śniegu. Bo została nominowana w kategorii „obiekty zdrowia”. Swój głos można oddać na stronie: glosowanie.ptm.lublin.pl/glosowanie.php. Głosowanie trwa do 21 marca, do 14.00.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
IV Ojcowski Poligon Duchowy
17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” odbędzie się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Do udziału w spotkaniu zapraszają Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR