18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

W trosce o dziedzictwo

31 marca 2021 r.

Inspiracja przyszła z ołtarza


fot. ARCHIWUM

Zachwyt i wdzięczność za dar obecności świętych znaków wyrazili w strofach i melodii. Zespół śpiewaczy Czerniczanki z kapelą od trzech lat adoruje relikwie Krzyża poprzez własną pieśń pasyjną.

Odnowiony w 2017 r. kult symbolu męki i cierpienia Jezusa Chrystusa poruszył parafię w Kłoczewie. Za namową proboszcza ks. kan. Marka Kota wielu mieszkańców napisało wiersze wyrażające dumę z posiadania tak niezwykłego znaku zbawienia. Utwory nadal są świadectwem przywiązania do relikwii. Ale jeden stał się swego rodzaju hymnem parafii. Można go usłyszeć niemal każdego 14 dnia miesiąca podczas wystawienia świętych cząstek. Mowa o pieśni „Krzyżu mój” wykonywanej przez zespół z Czernica. Niepowtarzalność utworu wyraża się w tekście. Został napisany przez jedną z członkiń grupy śpiewaczej, Halinę Babik. Jak sama przyznaje, myśl, by chwycić za pióro, powstała w wyniku rozmyślań nad relikwiami. - Gdy po odnalezieniu relikwii i odnowieniu ich kultu stanęły na ołtarzu, przyciągały mój wzrok, kiedy wchodziłam do kościoła. Czułam dumę, że są w naszej parafii, i często się przy nich modliłam. Zagłębiałam się w tajemnicy śmierci Pana Jezusa. Polecałam Mu swoje problemy, bóle i trudności - przyznaje autorka słów pieśni.

Z kontemplacji relikwii wyzwoliły się i odczucia. To one ostatecznie zdecydowały o kształcie tekstu. Pieśń składa się z sześciu zwrotek i refrenu. W treści można znaleźć nawiązanie do historii relikwii i okresu, gdy pozostawały w ukryciu. Autorka nie wzbrania się przez smutkiem z powodu tak długiej samotności Krzyża. Ale jednocześnie wyraża radość, że jego relikwie mogły na nowo ujrzeć światło dzienne. Od czasu, gdy są wystawiane na widok publiczny, osoba mówiąca w wierszu nie chce się z nimi rozstawać. „Wtulić się chcę w Twój Krzyż, ponieść Go w pokorze / Spraw mi to, mój Boże”, można przeczytać w jednej ze strof.

Kołysanka dla wnuczki
Sześć zwrotek pieśni zostało napisanych dość sprawnie. Ale nadanie im ostatecznego kształtu zajęło Czerniczance sporo czasu. - Tekst pisałam dwa miesiące. Nieraz musiałam zmieniać jakieś słowo, bo dotychczasowe mi nie pasowało. Trzeba było też uzupełniać brakujące linijki - opowiada autorka. Zakończenie pracy pisarskiej też nie w pełni ziściło plan autorki. Wiersz został jeszcze poddany ocenie i akceptacji pozostałych członków zespołu. Pojedyncze sugestie sprawiły, że pieśń doczekała się ostatecznej wersji.
Równolegle z warstwą tekstową powstała melodia. Sposób, w jaki się wykuwała, był dość nietypowy. - O potrzebie stworzenia melodii przypomniała mi koleżanka. Akurat w tym momencie zajmowałam się wnuczką. Dziecko rozpłakało się i postanowiłam je ukołysać. Kołysząc, zaczęłam nucić napisaną wcześniej pieśń. Melodia jakoś sama mi się układała. Postanowiłam ją nagrać na dyktafonie, by jej nie zapomnieć - zdradza H. Babik. Nagranie przekazała muzykowi Krzysztofowi Piątkowi, który od lat współpracuje z zespołem. Lokalny artysta, będący równocześnie nauczycielem, przełożył śpiew na nuty. Tak powstała melodia.

Piękna, tęskna
Opracowaną pieśń można usłyszeć najczęściej w kościele parafialnym w Kłoczewie. Zespół śpiewa ją podczas większych uroczystości związanych z wystawieniem relikwii Krzyża Świętego. Częstszą okazją do śpiewu jest okres Wielkiego Postu. Ostatnio panie i panowie wykonali ją w czasie tzw. wyczynowej Drogi krzyżowej, jaka dwa tygodnie temu przeszła przez kilka miejscowości gminy.
Do śpiewu swojej pieśni Czerniczanki podchodzą w sposób jak najbardziej poważny. Gdy występują w kościele lub na scenie, przywdziewają zawsze ludowy strój. - Zakładamy czarne kamizelki, czarne, żałobne gorsety i burki złożone z pasów w różnych kolorach. Zachowałyśmy je jeszcze po naszych mamach - wyjaśnia H. Babik. Panowie zakładają białe koszule, czarne spodnie i czarne kamizelki. Przy śpiewakach obowiązkowo występuje instrumentalista. Oczywiście jest nim autor aranżacji pasyjnej pieśni, Krzysztof Piątek. Za każdym razem przygrywa zespołowi na harmonii. - To prawdziwy profesjonalista. Potrafi wydobyć z instrumentu piękny, tęskny i przejmujący dźwięk - przyznaje członkini Czerniczanek.

Sławią kulturę ludową
Chociaż pieśń „Krzyżu mój” należy dziś do najchętniej śpiewanych w parafii w Kłoczew, nie jest jedyną. Czerniczanki wprost uwielbiają śpiewać pieśni wielkopostne. Często można je usłyszeć w ich wykonaniu na konkursach i przeglądach. Jedną z nich pt. „Gdy ja sobie tak rozważam, mój Jezu” dwa lata temu zespół zaprezentował na festiwalu w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Ale są też i inne pieśni pasyjne w jego repertuarze. - Bardzo lubię wykonywać utwór „Gdy miły Jezus był w Betaniji” i „Witaj, Matko uwielbiona”. Kiedy śpiewam je w skupieniu i przeżywam, są dla mnie jak modlitwa - przyznaje H. Babik. W repertuarze mniej znanych ludowych pieśni Czerniczanek są też „Jezusa Judasz sprzedał” i „Witaj, cierniowa korono”. Wszystkie pochodzą z przekazów starszych pokoleń lub zostały wyszukane na stronach i portalach internetowych.
Inną ciekawą pasyjną propozycją realizowaną przez grupę z Czernica już od pięciu lat jest „Misterium Męki Pańskiej. To montaż pieśni, tekstów polskich poetów i komentarzy. Obejmuje wydarzenia od Niedzieli Palmowej aż do ukrzyżowania. Podobnie jak pieśń „Krzyżu mój”, także i misterium opracowała H. Babik przy udziale zespołu. Można było je już nieraz usłyszeć w szkole, ośrodku kultury i w innych miejscach publicznych.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
IV Ojcowski Poligon Duchowy
17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” odbędzie się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Do udziału w spotkaniu zapraszają Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR