18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Stadionowe kontrowersje

31 marca 2021 r.

Co w trawie piszczy...?


fot. ARCHIWUM

Murawa nowo powstającego bialskiego stadionu budzi zastrzeżenia mieszkańców i radnych. Jej wygląd mówi sam za siebie.

Nawierzchnia płyty boiska powstała w maju ubiegłego roku. Kosztowała ponad 4 mln zł. Dziś jest żółta, gnijąca i spleśniała. - Na lutowej sesji prezydent miasta poinformował, że między grudniem a lutym na stadionie przeprowadzane były prace pielęgnacyjne. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zabiegi można wykonywać na płycie boiska zimą, gdy mamy ujemną temperaturę i opady śniegu. Docierały do nas też sygnały od bialczan, których zaniepokoił stan murawy - mówi Bogusław Broniewicz, przewodniczący rady miasta i jednocześnie przedstawiciel klubu Biała Samorządowa. - Otrzymałem telefon od pewnego mieszkańca Białej Podlaskiej. Pytał, czy widziałem murawę stadionu. Odpowiedziałem, że ostatnio oglądałem ją na jesieni i była przyzwoita. Od razu pojechałem na miejsce. Biorąc pod uwagę środki, które zostały na nią wydane, byłem bardzo zaskoczony. W tej chwili ta murawa nie nadaje się do niczego!

Nie można z niej korzystać - zauważa radny Jan Jakubiec z klubu BS i wie, co mówi, bo przez sześć lat szefował miejscowemu klubowi MKS Podlasie.

Swoimi wnioskami podzielił się na konferencji prasowej. Pokazywał zdjęcia murawy.

- Na niedawnej konferencji, podczas której prezydent miasta prezentował nowy projekt stadionu, usłyszałem, że na jego modernizację wydano do tej pory 7 mln zł. Co wymagało aż takiej sumy? Jako klub nie jesteśmy przeciwni budowie tego obiektu, apelujemy jednak, by środki podatników wydawać rozsądnie - podkreślał radny.

Do dziś w ramach inwestycji wykonano płytę boiska i parking. Drugi etap obejmuje budowę hali i trybuny. Całość ma się zamknąć w 22 mln zł.

 

Zgodnie z planem

J. Jakubiec krytykował przebieg prac. - Do jesieni na terenie inwestycji widoczne były fundamenty trybuny południowej, będącej częścią pierwotnej koncepcji sporządzonej za prezydentury Dariusza Stefaniuka. Na pewno kosztowały one dosyć sporo, może kilkaset tysięcy albo i 1 mln zł. Wszystko to zostało zasypane. Można się nie zgadzać z wizjami, ale tu doszło do zmarnowania pieniędzy. Uważam też, że płyta boiska powinna być wykonana w ostatnim etapie inwestycji. Przecież tędy, podczas wznoszenia trybuny, będzie jeździł ciężki sprzęt - zauważył radny.

Jego obawy podzielił także Cezary Stańczuk, były piłkarz i wieloletni pracownik miejskiego stadionu, który był odpowiedzialny za stan murawy.

- Przez 25 lat boisko nie przeszło żadnego remontu. Płyta była zadbana i dobrze oceniana przez specjalistów. Do przygotowania murawy potrzeba kilku osób. Dlaczego dziś nikt przy niej nie chodzi? Trzeba ją szczotkować i nawozić. Mówi się, że wszystko zostało zrobione zgodnie z planami, jednak żeby ocenić nawierzchnię, trzeba organizować na niej mecz albo trening. Podobno murawa jest wyposażona w ogrzewanie, ale dlaczego ono nie działa? - pytał C. Stańczuk.

 

Pleśń śniegowa

- Po boisku chodzą gawrony. Ich obecność świadczy o tym, że w murawie są robaki i pędraki, które niszczą trawę. Nie zastosowano odpowiedniej chemii. Kto zapłaci za to wszystko: firma czy samorząd? Na tej murawie jeszcze nikt nie grał, a już jest zniszczona - zaznaczył B. Broniewicz.

Boiskiem administruje spółka miejska Zakład Gospodarki Lokalowej. Jej prezes Wojciech Chilewicz wydał oświadczenie, w którym tłumaczy zaistniałą sytuację. Zaznaczył, że boisko naturalne jest obecnie w trakcie zabiegów regeneracyjnych i naprawczych, którym musi zostać poddane ze względu na zastosowany przy budowie zbyt twardy grunt powodujący nieprzesiąkanie wody. „Dodatkowo długa i śnieżna zima sprawiła, że, podobnie jak na większości stadionów, murawa została zaatakowana przez pleśń śniegową. Jest to choroba trawy, z jaką mierzą się niemal wszystkie boiska w Polsce, szczególnie te, w których trawa nie zdążyła się jeszcze dobrze ukorzenić. Obecnie trawa dopiero budzi się do życia i jest to odpowiedni moment do podjęcia działań” - napisał W. Chilewicz.

 

Czekają na ciepło

Prezes ZGL zapewnił, że gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne, „należy zastosować odpowiednie opryski chemiczne, a po nich niezbędne zabiegi. Zgodnie z podpisaną umową, pierwsze zabiegi powinny zostać przeprowadzone w kwietniu, jednak po konsultacjach zdecydowano się na wykonanie prac już w marcu”.

Szef spółki poinformował, iż w wyniku rozmów z jednym z najlepszych greenkeeperów w Polsce, podjęto decyzję, że gdy tylko temperatura powietrza stanie się wyższa niż 7°C i nie będzie opadów, zostanie wykonany pierwszy oprysk, a po nim wertykulacja, aeracja oraz zabiegi dosiewu, nawożenia i piaskowania. W. Chilewicz wyjaśnił, że ta kolejność jest kluczowa dla powodzenia całego przedsięwzięcia, gdyż pominięcie oprysku mogłoby doprowadzić do przeniesienia pleśni na zdrową część murawy. Umowę na pielęgnacje trawy podpisano z firmą Sobibar. „Dzięki staraniom Pana Prezydenta Michała Litwiniuka, udało się pozyskać pochodzącego z Białej Podlaskiej jednego z najlepszych greenkeeperów w Polsce. Dołączy on do naszego zespołu już na początku kwietnia” - zaznaczył w swoim piśmie prezes ZGL.

Wiadomo, że bialski magistrat potrącił wykonawcy murawy ponad 350 tys. zł. Naliczył mu też karę w wysokości ok. 35 tys. zł. Za pielęgnację nawierzchni boiska firma Sobibar uzyska 144 tys. zł. Umowa z tym przedsiębiorcą zakłada sześć zabiegów agrotechnicznych. Pierwszy wykonano w październiku ubiegłego roku. Kolejne będą przeprowadzane w okresie od kwietnia do sierpnia.

 

AWAW

 

fot. stadion: Bialski magistrat potrącił wykonawcy murawy ponad 350 tys. zł. Naliczył mu też karę w wysokości ok. 35 tys. zł.

fot. AWAW

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
IV Ojcowski Poligon Duchowy
17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” odbędzie się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Do udziału w spotkaniu zapraszają Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR