18 kwietnia 2021 r. Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 15
15-21 kwietnia 2021r.

menu

NEWS

Kandydatom do bierzmowania i ich rodzicom polecamy kolejny odcinek cyklu: DUCHA NIE GAŚCIE!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Rozważanie do Ewangelii

4 kwietnia 2021 r.

Droga z Marią Magdaleną

„Pierwszego dnia po szabacie…” - słyszymy na początku. Ewangelista Jan chce nam wskazać, że nie chodzi tu o kolejny dzień, lecz ten jeden jedyny! Ta formuła wprowadzająca dosłownie brzmi: „W jednym zaś szabatów”.

Na oznaczenie dnia w kalendarzu żydowskim posługiwano się formułą „dzień pierwszy”, a nie „dzień jeden”. „Jeszcze było ciemno” - to aluzja do ciemności w pierwszym dniu stworzenia. Pierwszy dzień tygodnia w Ewangelii Jana to moment oddzielenia światłości od ciemności, dobra od zła, zbawienia od grzechu, życia od śmierci. Tylko przy dniu oddzielenia światłości od ciemności jest użyty liczebnik główny. Chodzi o dzień szczególny, podstawowy, fundamentalny. Zmartwychwstanie otwiera odmienny czas. To nie tylko niedziela w naszych kalendarzach umieszczona na początku każdego tygodnia. Święta Zmartwychwstania przypominają nam o pełni, która nas obejmuje; o rzeczach ostatecznych, zbawczych w historii, czasie, ale też naszego życia!

Jedną z bohaterek wielkanocnego poranka jest Maria Magdalena. Ewangelista nie podaje żadnego motywu jej wizyty. Z dalszej części opowiadania wynika, że przybyła tu pchana porywem serca. A jak jest z nami? Ile w nas takich porywów serca?

Ewangeliści pisząc o „apostołce Zmartwychwstania” wskazują, że Jezus „wyrzucił z niej siedem złych duchów”. Takie określenie nie musi oznaczać wcześniejszego grzesznego życia. Ta wzmianka wskazuje, że była kobietą udręczoną przez zgubną moc, która ją przerastała, albo że czuła się zepchnięta na margines. Przypisanie komuś opętania stanowiło też metaforę religii pogańskiej lub samarytańskiej. Ile w nas jest z Marii Magdaleny?

Czujemy się zepchnięci na margines. Wydarzenia ostatnich miesięcy naznaczone koronawirusem sprawiły, że mamy dosyć! Wydaje się nam, że grzech nas przerasta - to jest ta „moc”, która zniewala: nałóg, niezdrowa relacja, brak przebaczenia itd. A może trochę w nas Samarytan, którzy łączyli judaizm z praktykami pogańskimi? Wkradają się do naszej rzeczywistości wiary, gdy odrzucamy to, co mówi papież, Kościół. Gdy wiarę ograniczamy do godziny spędzonej w kościele, bez odniesienia do życia. Gdy zaczynamy bardziej ufać w wierze „katocelebrytom”. Gdy przykazania interpretujemy w kluczu wolności, otwartości, postępu…

Oto Jezus dokonuje w Marii Magdalenie „zmartwychwstania”. Była pod krzyżem, wiernie trwała przy Panu, teraz przyjmuje objawienie prawdy o pustym grobie. Z sercami pełnymi miłości idźmy z nią do Jezusa, aby doświadczyć Zmartwychwstania!

ks. Marek Weresa

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz parafii


W niedzielę 11 kwietnia parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie przeżywa jubileusz 100-lecia istnienia. W uroczystościach udział wzięli: ordynariusz diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz dwaj biskupi pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego: Henryk Tomasik i Grzegorz Suchodolski. W Niedzielę Miłosierdzia został poświęcony nowy posoborowy marmurowy ołtarz i ambona.

PATRONAT "ECHO"


#NaszaFlagaPL
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” - tak brzmi hasło ogólnopolskiego konkursu plastycznego #NaszaFlagaPL skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Na czym polega rywalizacja?
więcej »
Odkryj sekrety zaświatów
Ludzie od najdawniejszych czasów zastanawiali się, co czeka ich po śmierci? I chociaż nikomu nie udało się zgłębić sedna tajemnicy, to na przestrzeni wieków pojawiały się osoby, które... wiedziały i widziały więcej.
więcej »
Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Oddać się w opiekę Świętej Rodzinie
Na sobotę 8 maja planowana jest doroczna Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej. - Jest to wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski - potwierdzają ss. loretanki.
więcej »
Diecezjalny Dzień Rodziny
Pojednanie w małżeństwie będzie tematem Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbędzie się 9 maja. Jak co roku uczestników gościć będzie parczewska bazylika mniejsza w Parczewie.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Trwa jubileuszowa, 25 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. - Głównym celem OKWB od początku było wyjście do młodego człowieka z przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego - mówi Ewa Urbanek, koordynator OKWB w diecezji siedleckiej.
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
 

POLECAMY


Z miłością i męstwem
„Powszechnie mówi się, że czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość!” - słowa Prymasa Tysiąclecia - podobnie jak całe „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jego autorstwa - nie straciły na znaczeniu. Wręcz przeciwnie!
więcej »
Odkryj swoją wartość
Moja książka jest dla każdego, kto mając już dość tego całego pędu świata, jego masek i udawania, pragnie od życia czegoś więcej - zauważa Damian Krawczykowski, autor książki „Selfie smartfonem Boga. Odkryj swoją wartość”.
więcej »
 

SONDA

 

Tydzień Biblijny jest dla mnie...

okazją do częstszej lektury słowa Bożego

szansą doceniania aktualności treści Pisma Świętego

sposobnością refleksji nad Bożą mądrością i wszechmocą

to czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR