12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Zakony i czyny miłosierdzia

7 kwietnia 2021 r.

Bóg podsyła nam ludzi


fot. ARCHIWUM

Kościół, który mimo zmieniających się warunków zawsze niósł bezinteresowną pomoc bliźniemu, nadal ustawicznie angażuje się w dzieła miłosierdzia.

Księża, osoby konsekrowane i świeccy razem z tysiącami wolontariuszy pracują w kościelnych hospicjach, noclegowniach, wydają posiłki, opiekują się dziećmi, osobami starszymi, uzależnionymi oraz niepełnosprawnymi. Uczynki miłosierdzia oraz ofiarowane cierpienia i modlitwy w intencjach bliźniego to codzienny chleb sióstr i braci w zgromadzeniach zakonnych. Na terenie diecezji siedleckiej są zgromadzenia, których nazwa nawiązuje do miłosierdzia, ale nawet te, które nie mają takich bezpośrednich odniesień, zanurzone są w miłości miłosiernej Jezusa Chrystusa. Swój dom w Siedlcach ma m.in. Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, od nazwiska założyciela nazywane siostrami orionistkami. Ks. Alojzy Orione mówił: „Chrystusa, Kościół, dusze musimy kochać i służyć im na krzyżu, jako ukrzyżowani; inaczej nie kochamy ich i nie służymy im wcale”. Orionistki, obok ślubu ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, składają czwarty - ślub miłosierdzia. W tym roku w całym zakonie zostanie on uroczyście odnowiony. W Siedlcach siostry pełnią posługę katechetyczną wśród dzieci, pracują także w zakrystii i kancelarii parafialnej.

- Nasz założyciel uwrażliwiał, aby tam, gdzie jesteśmy, dostrzec ludzi potrzebujących naszej troski, np. dzieci z trudnych rodzin. To nasza misja - twierdzą siostry. - Wspieramy bliźnich w sposób konkretny, dzieląc się z innymi tym, co mamy. Ktoś puka do naszych drzwi, mówi o swoim życiu i prosi o modlitwę w różnych intencjach. Ostatnio zdarza się to coraz częściej, a dla nas to znak szczególny - zapewniają. 
Przylgnięcie do Chrystusa Miłosiernego dla Sióstr Opatrzności Bożej jest źródłem, z którego czerpią miłość do dzielenia się nią z innymi. Siostry wrażliwe są szczególnie na człowieka potrzebującego, cierpiącego, zagubionego moralnie i opuszczonego. - W charyzmacie naszego zgromadzenia jest opieka nad dziewczętami moralnie upadłymi, zaniedbanymi oraz dziećmi sierotami - zaznaczają siostry z Międzyrzecza Podlaskiego. Miłosierdzie Boże, jak mówią, ukazuje się w wydostawaniu się z sytuacji, kiedy godność tych dziewcząt jest zgubiona i podeptana. A jeśli chodzi o dzieci - nadanie im kierunku wzrostu oraz nadziei na lepsze życie niż to, które dostają, gdy są sierotami. Czas pandemii, na co zwracają uwagę siostry, mocno dotknął zarówno zgromadzenie, jak i podopiecznych prowadzonych przez nie domów pomocy społecznej. W okresie, kiedy brakowało personelu, siostry same podejmowały obowiązki, często w chorobie. Międzyrzeckie zakonnice włączyły się również w przygotowywanie paczek na Wielkanoc.

Trzeba się zniżyć
Po kanapki i „coś do kanapek” zwracają się osoby potrzebujące do sióstr albertynek w Siedlcach. - Ostatnio zwiększa się liczba takich osób - mówi s. Irmina ze zgromadzenia, które - obecne w wielu domach w kraju i poza granicami - posługuje w przytuliskach dla bezdomnych, domach pomocy społecznej, samotnej matki, opieki dla osób starszych i samotnych, dla dorosłych i dzieci, domach księży emerytów, kuchniach dla ubogich, hospicjach czy świetlicach dla dzieci. W Siedlcach albertynki m.in. rozdają kanapki osobom głodnym, nawet po kilkadziesiąt sztuk dziennie. Przygotowują też paczki z okazji świąt wielkanocnych oraz na Boże Narodzenie. Jak mówił założyciel Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim św. br. Albert, „aby poratować nędzarzy, nie trzeba ich przytłaczać wyrzutami ani prawić im morałów, będąc samemu sytym i dobrze ubranym. Trzeba się zniżyć i zejść jeszcze niżej, stać się jeszcze nędzniejszym”. Obok czynnego miłosierdzia siostry ofiarowują też dar modlitwy, o którą prosi wiele osób, np. telefonicznie. - Czasem zamawiamy Msze za ubogich, którzy przychodzą na furtę - mówi s. Irmina. - W intencji tych, którzy zwracają się po pomoc modlimy się także Nowenną do św. Brata Alberta i bł. Bernardyny.

Miłosierdzie w duchu
W Dzienniczku św. s. Faustyny czytamy: „Napisz to dla dusz wielu, które nieraz się martwią, że nie mają rzeczy materialnych, aby przez nie czynić miłosierdzie. Jednak o wiele większą zasługę ma miłosierdzie ducha, jest ono przystępne dla wszelkiej duszy. Wielkie są długi świata zaciągnięte wobec Mnie, mogą je spłacić dusze czyste swą ofiarą, czyniąc miłosierdzie w duchu”. Dary modlitwy nieustannie rozdawane są w zgromadzeniach zakonnych. Modlitwa, obok czynu i słowa, jest jednym ze sposobów czynienia miłosierdzia.
Dużo czasu na modlitwie w kaplicy spędza emerytowana s. Halina ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z Kocka. - Czasem w drodze do lub z kościoła ktoś podchodzi i prosi o modlitwę, niekiedy ludzie do nas dzwonią - mówi s. Halina. W różnych sprawach zwracają się również do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP w Białej Podlaskiej. Przychodzą po pomoc żywnościową, ale również z prośbami o modlitwę za zmarłych czy w innych intencjach. - Miłosierdzie okazujemy, kiedy Bóg podsyła nam takich ludzi - mówią siostry niepokalanki. Bardzo dużo próśb o modlitwę, kierowanych drogą telefoniczną, mailowo czy przy furcie, otrzymują Siostry Benedyktynki od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu. - Ludzie proszą przede wszystkim o modlitwę, ale potrzebują też rozmowy, chcą się przed kimś wypowiedzieć - zaznacza s. Elżbieta OSBap, przełożona siedleckich sakramentek. - Kiedy przyjdzie ubogi, w miarę możliwości staramy się pomagać. S. Elżbieta mówi, że siostry modlą się również w nadsyłanych intencjach za chorych na Covid-19, a takich próśb w czasie pandemii przychodzi z całej Polski nawet kilkadziesiąt dziennie.

Być dobrym jak Bóg
Osoby poszukujące ciszy i modlitwy przyjeżdżają do sióstr nazaretanek, które prowadzą dom rekolekcyjny w gminie Urszulin na Lubelszczyźnie. Ich misja ukierunkowana jest na posługę rodzinie i spełniają się „raczej jako Marta niż Maria”, jak zaznacza przełożona Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Wytycznie s. Ewa, ale włączają się również w modlitwę w różnych intencjach. - Prośby napływają z Warszawy, gdzie jest nasz dom prowincjalny i rozsyłane są do miejsc, gdzie pełnimy posługę. Dużo jest takich, o których wypełnienie prosimy przez wstawiennictwo bł. Franciszki Siedliskiej oraz bł. Męczenniczek z Nowogródka - mówi s. Ewa. 
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” to nie tylko wezwanie do dobroczynności lub dawania jałmużny, ale do postawy naśladującej postępowanie Boga z grzesznikiem. Poznawanie i rozważanie tajemnicy miłosierdzia oraz okazywanie go drugiemu człowiekowi prowadzi do pełnego zaufania Jego dobroci. Jezus do każdego z nas kieruje te słowa, które wypowiedział do s. Faustyny: „Twoim obowiązkiem jest zupełna ufność w dobroć Moją, a Moim obowiązkiem jest dać ci wszystko, czego potrzebujesz”. 

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR