12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Rekolekcje w katedrze

7 kwietnia 2021 r.

To błogosławieństwo dla ludzi i parafii


fot. PODLASIE24.PL

25 marca w parafii katedralnej zakończyły się 33-dniowe Rekolekcje Zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi. W ramach inicjatywy organizowano m.in. wspólne modlitwy i liczne konferencje.

Poprowadzenia rekolekcji podjął się ks. Marcin Wesołowski, wikariusz parafii. W rozmowie zaznacza, że zostały one zorganizowane na prośbę wiernych. - Rozpoczęliśmy 20 lutego, aby w dzień Zwiastowania Pańskiego (25 marca) oddać się w niewolę Maryi, a przez Nią także samemu Jezusowi. Program rekolekcji został ustalony wspólnie przez kapłana i uczestników. W ciągu 33 dni spotykaliśmy się w katedrze na konferencjach i wspólnej modlitwie. W pierwszej połowie cztery razy, a w drugiej po trzy razy w tygodniu - mówi ks. Marcin. Zaznacza, że ciężar rekolekcji spoczywał głównie na rekolektantach, którzy musieli pilnować się, aby codziennie odprawić zalecaną medytację i odmówić przeznaczoną na dany dzień modlitwę. Konferencje były pomocne w rozważaniu polecanych treści. Omawiano w nich m.in. „Traktat prawdziwego nabożeństwa do NMP” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. - Jako kapłan uważam, że takie rekolekcje są prawdziwym błogosławieństwem dla ludzi i dla parafii. Cieszę się, że nasi parafianie zapragnęli tych spotkań i sami zaproponowali, aby je zorganizować.

Przeżywając 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia, można poznać samego siebie, zarówno swoje wady, jak i zalety. Ten czas zbliża mocno do Maryi i Jezusa, którym bez obawy i z ochotą warto oddać się całkowicie. Rekolektanci bardzo gorliwie i głęboko przeżywali nasze rekolekcje. Świadczy o tym prawie stuprocentowa frekwencja na spotkaniach. Trzeba przyznać, że z ich strony był to niemały wysiłek, ponieważ trwaliśmy na modlitwie od 18.00 do 20.00. Najpierw mieliśmy Eucharystię, potem była konferencja. W ostatnich dniach gromadziliśmy się przed Najświętszym Sakramentem. Poszczególne rozważania, wspólna modlitwa i śpiew pobudzały nasze serca bardzo mocno, u niektórych pojawił się szloch i płacz - opowiada ks. M. Wesołowski.

Ten czas trwa dalej
Kapłan dodaje, że w czasie rekolekcji padały odpowiedzi na pytania, które rodziły się w sercach uczestników. Były to odpowiedzi na konkretne wydarzenia życiowe, z którymi zmagały się osoby zaangażowane w rekolekcje. Podkreśla, że sam dzień zawierzenia był bardzo podniosły. - Widać było po uczestnikach, że przeżywają go bardzo głęboko. Na twarzach gościło wzruszenie i radość. Uroczystego charakteru dodał także świąteczny ubiór i uczesanie. To wszystko sprawiało wrażenie, jakby uczestnicy przyszli na swoje zaślubiny z Maryją i Jezusem. Był to piękny i szczególny czas, który nie skończył się z dniem zawierzenia, ale trwa teraz w życiu każdego uczestnika tych rekolekcji - zapewnia ks. Marcin. 
W dniu zawierzenia słowo do rekolektantów skierował ks. kan. Dariusz Mioduszewski, proboszcz parafii. W homilii podkreślał, że pójście za Maryją jest bardzo dobrym wyborem w życiu każdego wierzącego. Proboszcz odbierał też karty oddania z rąk uczestników i poświęcił pamiątkowe łańcuszki zawierzenia. 


ŚWIADECTWA


Słuchając historii ludzi, którzy zawierzyli się Jezusowi przez ręce Maryi, mogę stwierdzić, że to Maryja prowadzi do Jezusa. U mnie było jednak zupełnie odwrotnie; to Jezus zaprowadził mnie do swojej Matki. Już jako mała dziewczynka lubiłam wstępować do kościoła na osobistą modlitwę. Często była to modlitwa sercem i powtarzane jedno zdanie: „Jezu, ufam Tobie”. A Maryja? Patrzyłam na moją babcię, która nie wypuszczała z rąk różańca i była wierna tej modlitwie nawet podczas codziennych obowiązków. Wydawało mi się to wtedy odległe, trochę nawet nudne. Po osobistym doświadczeniu wylania Ducha Świętego zaczęłam uczęszczać na codzienną Eucharystię. Środowe Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy sprawiły, że moje serce zapłonęło miłością również do naszej kochanej Matki. Potem otrzymałam od mojej babci najpiękniejszy prezent - wizerunek Matki Bożej Fatimskiej. To Ona, po czasie, pokazała mi, że wszystko, co dzieje się dzisiaj w moim życiu, ma głęboki sens.
Oddanie swojego życia Jezusowi przez ręce Maryi było dla mnie dopełnieniem jedności, jaką stanowią dwa serca - Jezusa i Maryi. Podczas zawierzenia miałam bardzo głębokie przeświadczenie, że Maryja scala całą moją historię i wszystkim kieruje. Pokazała mi, że zawsze była, jest i będzie w moim życiu, aż do końca. Po zakończeniu rekolekcji rozeznałam, że Jezus Chrystus zaprasza mnie, abym walczyła o dusze zatracone; bym modliła się i ofiarowała umartwienia w intencji grzeszników. Kolejne zawierzenie przeżyłam już jako osoba wspierająca uczestników. Było to dla mnie wypełnieniem woli Bożej. Ostatnie rekolekcje oddania się Jezusowi przez ręce Maryi wspominam ze szczególnym sentymentem może dlatego, że już od dłuższego czasu modliłam się, aby takie spotkania odbyły się również w mojej parafii, w kościele katedralnym, w centrum naszej diecezji. Oczami wyobraźni widziałam, ile łask Maryja wyleje na wszystkich uczestników.
Pięknie pełniona posługa i poświęcenie ks. Marcina Wesołowskiego oraz konferencje, które niezwykle trafiały do ludzkich serc, sprawiły, że do oddania przystąpiło naprawdę dużo osób.
25 marca, w uroczystość Zwiastowania NMP, czułam, że wszyscy uczestnicy zostali napełnieni głębokim pokojem, radością i miłością. Moment odczytania aktu ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi zawsze budzi w moim sercu ogromną radość. Dzisiaj wiem, że moja najukochańsza Mama trzyma mnie w swoich ramionach i żadne zło mi nie zagraża. Teraz należę już do Maryi i to Ona będzie kierowała moim życiem.
Zuzanna


Spoglądając wstecz, myślę że dojrzewałam do tych rekolekcji przez wiele lat. Kiedy byłam jeszcze dzieckiem, trafił do mnie czarnobiały obrazek z wizerunkiem MB Częstochowskiej oraz tekstem modlitwy, którą wtedy zapragnęłam odmawiać jak najczęściej. Dziś mam świadomość, że wtedy nie rozumiałam, jaką głębię kryją słowa: „Matko Boża, Niepokalana Maryjo! Tobie poświęcam ciało i duszę moją, wszystkie modlitwy i prace, radości i cierpienia, wszystko, czym jestem i co posiadam... itd”. Tę modlitwę powtarzałam wiele razy, ale coraz bardziej nabywałam przekonania, że nie dorosłam do słów, które wypowiadam. W 2009 r. ta modlitwa znalazła się w materiałach pomocniczych dla osób podejmujących rozważania w ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej. Wtedy dowiedziałam się, że to Akt Oddania Matce Bożej ułożony przez kard. S. Wyszyńskiego. Przyszła myśl, że Matka Boża czyni wielkie rzeczy z ludźmi, którzy się Jej oddają, że człowiek powinien nieustanie błagać Ją, aby prowadziła go przez życie. To pewna droga do Boga.
O 33-dniowych rekolekcjach na podstawie traktatu św. Ludwika po raz pierwszy usłyszałam nieco ponad pięć lat temu. Wiosną 2019 r. wraz z mężem zostaliśmy zachęceni do duchowej łączności w przeżywaniu rekolekcji przygotowujących do zawierzenia Jezusowi przez Maryję w oparciu o książkę „33 dni do Chwały Poranka” ks. Michaela E. Gaitleya. Książka nie przyszła na czas, więc się nie udało. Rozpoczęliśmy je 13 lipca, w czasie wakacyjnego urlopu. 15 sierpnia 2019 r. był dniem zawierzenia na Jasnej Górze. Zapadły mi w pamięci słowa św. Ludwika, że maryjna duchowość będzie kształtować największych świętych w historii Kościoła.
Ucieszyłam się, kiedy okazało się że w naszej parafii katedralnej planowane są 33-dniowe rekolekcje. Postanowiłam zachęcić rodzinę i znajomych. Nikt nie powinien przechodzić obojętnie, gdy Pan Bóg daje tak wielką łaskę, szczególny czas modlitwy, refleksji i pogłębienia wiedzy. Czas Wielkiego Postu sprzyjał zatrzymaniu w pędzie codzienności; wieczorna pora spotkań pozwalała ze spokojem uczestniczyć w konferencjach. Poczucie wspólnoty zawsze umacnia. Pod kierownictwem kapłana rekolekcje zawsze mają szczególną wartość i mogą stać się punktem zwrotnym w życiu. Każdy przeżywa je inaczej, ale każdy ma to samo pragnienie - bycia kształtowanym przez Maryję. Oddajemy Matce Bożej całych siebie, dobra materialne i duchowe, nasze zasługi, cnoty i dobre uczynki. Wyrazem oddania naszych serc były czerwone róże, które złożyliśmy u stóp Matki Bożej. Pamiątkowy Akt Zawierzenia na pewno będzie przypomniał o tym wyjątkowym dniu i mobilizował do pracy nad sobą. 25 marca wszyscy uczestnicy rekolekcji rozpoczęli nowy rozdział w swoim życiu. 
Aleksandra

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR