12 maja 2021 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Dominik, Pankracy

Pogoda: Siedlce

Numer 18
06-12 maja 2021r.

menu

NEWS

W najnowszym numerze: „Dajmy młodym Słowo” - materiały formacyjne dla tych, co przed i po przyjęciu bierzmowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

W rocznicę bitwy pod Iganiami

7 kwietnia 2021 r.

Wygrana w cztery godziny


fot. www.naszeiganie.org

10 kwietnia 1831 r. wojska polskie pokonały Rosjan w bitwie pod Iganiami. Dzięki planom operacyjnym i refleksowi dowódcy gen. Ignacego Prądzyńskiego polskie oddziały powstańcze szybko uporały się z armią gen. Jerzego Rosena. W tym roku przypada 190 rocznica tej spektakularnej bitwy.

Pomnik wg projektu Jana Mucharskiego upamiętniający to wydarzenie usytuowany jest przy drodze krajowej nr 2, pomiędzy zabudowaniami a stacją paliw. Został odsłonięty we wrześniu 1931 r. Ma kształt graniastosłupa o wysokości około 8 m, zwieńcza go kula, na której siedzi orzeł ze skrzydłami rozpostartymi do lotu. Na froncie pomnika umieszczony jest Krzyż Virtuti Militari, zaś na jego bokach wyryte są napisy informujące o polskich bohaterskich pułkach i ich dowódcach. Na terenie koło pomnika stoi również wierna rekonstrukcja napoleońskiej armaty. Były one polem bitwy, szczęśliwej dla Polaków wiosennej kampanii powstańczej 1831 r. Nieprzypadkowo właśnie w tym miejscu doszło do walki. Jak czytamy w rysie historycznym na stronie www.naszeiganie.org, armie polska i rosyjska chętnie przemieszczały się po nowoczesnym trakcie brzeskim „z głazów ubitym”. Arteria zbudowana w latach 1820-1823, łącząca Warszawę i Brześć, była drogą strategiczną. Pozwalała na ruch wojsk nawet w okresie roztopów, gdy w błocie innych traktów Królestwa Polskiego grzęzły armaty, a żołnierze gubili buty.

Na początku kwietnia 1831 r. trzon wielkiej armii feldmarszałka Iwana Dybicza Zabałkańskiego znajdował się w rejonie ujścia Wieprza do Wisły. Jego wyprawa przeciwko „buntowszczykom” z Królestwa trwała już dwa miesiące. W rosyjskich szeregach odczuwano coraz dotkliwiej brak żywności, wśród żołnierzy szerzyły się choroby. Powodzenie polskiej ofensywy skłoniło Dybicza do porzucenia planów forsowania Wisły i ataku na Warszawę od południa. Nakazał odwrót rozpoczynający wyścig z postępującymi na wschód Polakami o to, kto pierwszy zajmie strategiczne, doskonale zaopatrzone magazyny wojskowe w Siedlcach.
Do sprawowania kontroli nad traktem brzeskim Dybicz wydzielił wcześniej Korpus Litewski gen. Jerzego Rosena, który 31 marca pod Wawrem i Dębem Wielkim poniósł dotkliwe porażki. Generał Ignacy Prądzyński, zaliczany do najzdolniejszych spośród polskich sztabowców, przedstawił naczelnemu wodzowi gen. Janowi Skrzyneckiemu plan ostatecznego rozbicia przeciwnika i zajęcia Siedlec. Gen. Skrzynecki dał się przekonać do tej koncepcji. Skutecznie przeprowadzona operacja mogła bowiem stać się punktem wyjścia do podjęcia dalszych działań zaczepnych.

Tak to wyglądało
W trakcie realizacji planu, 10 kwietnia 1831 r., doszło do kolejnej bitwy na trakcie, tym razem o most na rzece Muchawce w Iganiach i otwarcie drogi do rosyjskich magazynów. Maszerując koło wsi Iganie, oddział gen. Prądzyńskiego natknął się na oddziały rosyjskie, które zajęły jeden z brzegów przecinającej szosę rzeki. Zauważając siły wroga, Prądzyński natychmiast rozkazał atakować. Liczył na to, że wkrótce nadejdą pozostałe polskie oddziały, które pomogą zniszczyć nieprzyjaciela. Prądzyński, który dowodził siedmiotysięczną armią, starł się z ponad 14-tysięczną armią rosyjską. Bitwa rozpoczęła się o 15.00 polskim atakiem na Iganie od strony Żelkowa. Po dwóch godzinach walki, gdy zdawało się, że Rosjanie są bliżsi zwycięstwa, gen. Prądzyński rzucił w bój ostatni odwód. Polskie kontrnatarcie zatrzymało atak Rosjan. Polakom udało się zdobyć groblę i most na Muchawce. Żołnierze Rosena walczący na wschodnim brzegu rzeki zostali pokonani. Jak podają źródła, w walce zginęło blisko 4,5 tys. rosyjskich żołnierzy, wielu dostało się też do niewoli, straty w polskich oddziałach były natomiast niewielkie - wynosiły zaledwie ok. 400-500 żołnierzy. 
Jak się okazuje, wystarczył jeszcze niewielki wysiłek, by rozbite siły Rosena wyprzeć z Siedlec, zająć magazyny i zmusić feldmarszałka Dybicza do wycofania rosyjskiej armii z terenu Królestwa Polskiego. Prądzyński i jego podkomendni chcieli jeszcze tego samego dnia wieczorem kontynuować natarcie. Naczelny wódz, który nie kwapiąc się do boju, spóźniony przybył pod Iganie, wstrzymał jednak dalszą ofensywę w kierunku Siedlec. Obawiał się kontrataku Rosjan, a także liczył na możliwość rokowań z nimi i interwencję międzynarodową. Kilka dni później do miasta dotarły główne oddziały rosyjskie. Fatalna decyzja głównodowodzącego siłami polskimi gen. Skrzyneckiego, który okazał się pasywnym dowódcą, nie pozwoliła, by wspaniałe zwycięstwo przerodziło się w strategiczny sukces. Wycofanie się Dybicza mogłoby skłonić Moskwę do negocjacji w sprawie przyszłości Polski. Była to dziejowa szansa na ograniczenie rosyjskiego prymatu nad Królestwem…

Ocalić historię 
Stowarzyszenie Nasze Iganie działa już 12 lat. Powstało głównie z myślą o ocalaniu miejsc pamięci związanych z miejscowymi zabytkami. - Jesteśmy małą wsią, ale dużo tu miejsc historycznych, które wołały wręcz o to, by o nie zadbać. Iganie od wieków były bowiem dobrami szlacheckimi. I tak nasze pierwsze działania polegały na porządkowaniu terenu wokół niszczejącego pomnika upamiętniającego bitwę. Kosiliśmy trawę, sprzątaliśmy - tak, aby to było miejsce godne. Co roku też, aktywizując licznie mieszkańców niezrzeszonych w stowarzyszeniu, staraliśmy się organizować lub współorganizować uroczystości rocznicowe i inne spotkania okolicznościowe. Odbywały się m.in. wycieczki, rajdy piesze oraz rowerowe z historią w tle (w tym roku będzie to dziesiąta, jubileuszowa edycja tej inicjatywy). Mamy na koncie też kilka publikacji o bitwie. Ponadto ze środków społeczności wiejskiej wyremontowaliśmy pomnik kpt. Hipolita Stokowskiego (znajdujący się pomiędzy zabudowaniami Igań), jednej z ostatnich polskich ofiar boju (oficera odpoczywającego po walce trafiła w głowę rosyjska kula armatnia). Ufundowaliśmy również jako mieszkańcy tablicę informacyjną przy ul. Prądzyńskiego w Iganiach - tłumaczy Tomasz Nasiłowski, prezes stowarzyszenia. 
T. Nasiłowski z satysfakcją dodaje również, że jego organizacja bardzo zabiegała w gminie o to, by odnowić główny pomnik. - Dziś pięknie się prezentuje. Wykonany z różowego piaskowca monument jest miejscem - symbolem niezwykle ważnym nie tylko dla nas, miejscowych, ale całego powiatu siedleckiego. Co roku miejsce to bowiem gromadzi wiele osób chcących kultywować pamięć i postawy patriotyczne młodych pokoleń - zauważa mój rozmówca.
Podobnie z miejscowym zaniedbanym dworkiem, który po latach na szczęście został wykupiony, a po remoncie będzie przekształcony w muzeum powstania listopadowego. - Po co to wszystko? By ocalić nasze dziedzictwo i tożsamość. Z troski o losy ojczyzny. Pamięć o przeszłości, dbałość o symbole narodowe i miejsca pamięci to dbałość o przyszłość młodych pokoleń. To dzięki takim miejscom młodzi ludzie dowiadują się o tym, co ważne w dziejach Polski. Cieszy fakt, że obecnie, mimo wielu niedogodności i trudności w organizowaniu hucznych obchodów tak ważnych uroczystości, wielu z nas pamięta o wydarzeniach sprzed lat. I to poniekąd jest efekt naszych działań. Im więcej bowiem organizowaliśmy spotkań okolicznościowych, wycieczek, tym więcej młodych ludzi z całej Polski interesowało się naszymi przedsięwzięciami, tym miejscem i jego historią - podkreśla T. Nasiłowski. 
Relację z tegorocznych obchodów zamieścimy w kolejnym wydaniu EK.

Iwona Zduniak-Urban

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

FACEBOOK

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 

11 maja 2021 r.

I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej
22 maja, o 10.00, rozpocznie się I Diecezjalny Kongres Służby Liturgicznej. więcej »
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Diecezjalny Dzień Rodziny


Trzeba przez pośrednictwo Maryi Królowej prosić Boga, aby w naszych rodzinach zapanowała miłość. Ona jest fundamentem i motywem każdego małżeństwa i każdej rodziny, szczególnie katolickiej - podkreślił bp Kazimierz Gurda podczas Diecezjalnego Dnia Rodziny, który odbył się w Parczewie. W niedzielę 9 maja do bazyliki mniejszej przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi. Tego dnia obchodzono także 20 rocznicę koronacji cudownego obrazu MB Królowej Rodzin.

FOTOGALERIA

IV Ojcowski Poligon Duchowy


17 kwietnia w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbył się IV Ojcowski Poligon Duchowy. Organizatorami spotkania - ph. „Wychowanie do wiary i męstwa” - były Kluby Ojca z Siedlec, Łukowa i Łosic. W programie „poligonu” były m.in.: konferencja wygłoszona przez dr. hab. Mieczysława Guzewicza, konsultora rady ds. rodziny KEP, oraz świadectwo Krzysztofa Plażuka, ojca trójki dzieci, przeniesionego do rezerwy podpułkownika Wojska Polskiego. Pielgrzymi wzięli udział również w nabożeństwie Drogi Światła. Zwieńczeniem, a zarazem punktem kulminacyjnym wydarzenia była Eucharystia sprawowana o północy.

PATRONAT "ECHO"


Fulla na ekranie
„Świętych obcowanie” - to tytuł filmu o życiu i mistycznych doświadczeniach Fulli Horak. Ruszyła zbiórka pieniędzy umożliwiających powstanie dokumentu.
więcej »
Jubileuszowa edycja
Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej informują, że z uwagi na trwające obostrzenia planowana na 19 maja część pisemna konkursu nie odbędzie się w formie stacjonarnej, tylko online!
więcej »
...bo Niepodległa jest dla wszystkich
Gminne Centrum Kultury w Kobylanach realizuje projekt pt. „... bo Niepodległa jest dla wszystkich”.
więcej »
Eurolingua dzieciom
12 czerwca, o 17.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbędzie się XVIII Gala Charytatywna Hot Summer Party 2021 w ramach akcji „Dzieci Eurolingua - Dzieciom lokalnie i międzynarodowo”.
więcej »
Z Matką nadziei
W dniach 4-5 czerwca odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Z Maryją, Matką nadziei”.
więcej »
 

POLECAMY


W drodze do Pana Boga
Wspólnota wiary jest konieczna, aby łaska wiary nie została zmarnowana i pierwsze zakochanie w Bogu przemieniło się w dojrzałą miłość do Pana i braci - pisze bp Adam Bab, polecając książkę ks. Krzysztofa Kralki SAC.
więcej »
Na styku nauki i wiary
Stygmaty, nienaruszone rozkładem ciała po śmierci, objawienia, profetyczne sny, cudowne uzdrowienia… Począwszy od Jezusa i jego pierwszych uczniów, a skończywszy na współczesnych mistykach, cuda ubarwiają całą historię Kościoła katolickiego.
więcej »
Piękny projekt
W Roku Rodziny Amoris Laetitia duszpasterstwo rodzin naszej diecezji wychodzi z propozycją zatytułowaną „Rodzinna niedziela”. Pierwsza z nich, której tematem będzie „Małżeństwo i rodzina - piękny Boży projekt”, zaplanowana została na 16 maja.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy się mi z wiosną i polnymi kapliczkami

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

maj to miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR